jan.kadraba

Jak obce stanoví, za co bude vybírán poplatek za popelnice?

Dobrý den, zajímalo by mne, zda existuje někde specifikováno, jak má obec stanovovat poplatky za svoz odpadu. Zda se musí držet toho, že platí všichni paušálně (jak to dnes obvykle funguje) nebo zda si může zvolit, že každý bude platit za konkrétní množství vysypaných popelnic – zda např. řekne, paušálně neplatí nikdo nic, ale každý si může objednat třeba svoz, jak mu to vyhovuje, a bude platit za skutečně vyvezenou popelnici. Je tohle někde specifikováno? Jde mi o to, že u nás v obci chtějí prosadit tu variantu č.2, jenže mně je jasné, že to povede akorát k tomu, že lidi budou motivování k tomu, aby si nenechali žádný odpad vyvážet, a přibude černých skládek…
dodatek:
Zákon říká, že obec je povinna v obecně závazné vyhlášce upravit podrobnosti vybírání poplatků, zejména konkrétní sazbu, splatnost, úlevy, případné osvobození od poplatků, dále stanovit rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu. Sazbu poplatku tvoří částka až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt, a kalendářní rok a částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt, a kalendářní rok.

Z toho mi plyne, že poplatek musí být stanoven paušálně s možností slevy, nikoli individuálně. Nebo to chápu špatně?

Nejlepší odpověď
Drap

Tyto poplatky / které jsou fakticky daní vybíranou ve formě poplatku/ si obce stanovují místní vyhláškou. Takže skutečnost může být v každé obci jiná.

Další odpovědi
Klaproth

Netuším, zřejmě je to na libovůli obce. Jsou i místa, kde se neplatí vůbec (Most).

anonym

Je to libovůli obce.Tam kde bydlíme, platíme paušál i když od května do konce září nenaplníme popelnice.V obci kde žijí mí rodiče platí za popelnice ( v prodejně si koupí nálepku, kterou nalepí na popelnici a popeláři ji pak strhnou).Akorát odpad,který se nevejde do popelnice či který tam nepatří odvážejí na sběrný dvůr a za něj platí 10 Kč.
A toto tam mají už od konce devadesátých let a nemají problém s černými skládkami, protože na separovaný odpad mají dost kontejnerů po obci.

Mc Merkurion

u nás se platí od popelnice (ne od osoby) a komunálním službám…
…jinak je to na libovůli obce a vždy v mezích zákona (kdy by ne,neprošli by auditem)…

jan.kadraba

Ano obce si můžou stanovit libovolnou sazbu, ale ta by podle toho jestli chápu zákon správně měla být stanovena paušálem – jak se píše zde:

Obec je povinna v obecně závazné vyhlášce upravit podrobnosti vybírání poplatků, zejména konkrétní sazbu, splatnost, úlevy, případné osvobození od poplatků, dále stanovit rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu. Sazbu poplatku tvoří částka až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt a kalendářní rok, a částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt a kalendářní rok.