annas

Považujete cenzuru na internetu za správnou? Do jaké míry?

Narazila jsem na článek.
„České soudy pokutují média za diskusní příspěvky pod články na internetu. Ministerstvo financí chce některé stránky rovnou blokovat. Poprvé v historii letos na konci ledna t. r. potrestal český soud zpravodajský server za rasistické příspěvky v internetových diskusích pod články“.

http://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/cenzu­ra-na-internetu-roste-nejsvobodnejsi-jsou-skandinavci/r~c33c863­e811a11e49e4b0025900fe­a04/

Není to stejné, když někdo porušuje zákon na webu či v reálu? Nebo může jedinec, který se skrývá za anonymitu, vyhrožovat vám nebo někomu z blízkých, že vás předá soudu, že vás znemožní, zabije, případně zveřejní upravené fotografie, údaje ze soukromí? Studenti vyhrožují učitelům, objevují se bombové výhružky nejen politikům. Diskutující hrubnou, omezují se na osobní výpady atd.

Dělá to všechno anonymita? Nebo platí, že okolnosti člověka neutvářejí, pouze odhalují, jaký je?
--

Slovo cenzura připomíná dobu minulou, kdy každá informace, která se nehodila „do krámu“ byla zamlčovaná nebo odstraňovaná apod.

Souhlasím např. se slovy Ivzez: „Kontrolu příspěvků v diskuzích ani odstraňování příspěvků porušujících zákony nepovažuji za cenzuru.​“​

Děkuji za vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

Jsem proti jakékoli cenzuře nejen na internetu – jsem pro svobodu projevu a i pro právo na informace.
Na druhou stranu – pokud někdo svým svobodným projevem poruší zákon, měl by být potrestán.
___
Svoboda (i svoboda projevu) spočívá v dodržování zákonů přijatých demokratickou společností, ne v jejich porušování.
Navíc nevidím valného rozdílu mezi „internetem“ a „reálem“ – i internet je už dneska běžnou součástí našeho ´životního prostoru´ a jako takový podléhá stejným zákonům, jako ´ulice´.
___
Bohužel, relativní anonymita netu opravdu vede k tomu, že někteří jedinci si ve virtuálním prostoru dovolí to, nač by na ´ulici´ ani nepomysleli – a přispívá k tomu neochota policie takové chování řešit.
___
A pokud jde o „český soud zpravodajský server za rasistické příspěvky v internetových diskusích pod články“ – jsem pro.
Diskusní server umožňuje publikaci názorů přispěvatelů a tím je i spoluzodpovědný za jejich obsah – a pokud je v diskusi projeven názor odporující zákonu, buďto musí ´správce´ diskuse tyto příspěvky redigovat, případně na jejich autory podávat trestní oznámení (další je věcí PČR atd…).
Podobně, jako třeba majitel nemovitosti, který na ni povolí umístění názoru (plakátu) odporujícího zákonu, by měl být spoluzodpovědný za propagaci tohoto názoru.
😉

Další odpovědi
arygnoc

cenzúra je následok, reštrikcia.

problém teda nie je cenzúra áno/nie, ale prístup na sieť (ale i do tlače, rozhlasu, tv, média ako také) obsahu, ktorý je v rozpore nie iba so zákonom, ale i dobrými mravmi.

nemyslím si, že by mali byť trestaní prevádzkovatelia stárnok za to, že nejaký magor nemá rád takých alebo onakých a nyvrhuje ich vyvraždenie. dnes nie je problém dopátrať sa prakticky na stôl, na ktorom je ten ktorý počítač alebo vrecko, v ktorom je ten ktorý mobil.

lenže je tu háčik, to by muselo byť 80% obyvateľov čr byť policajtami, aby pár delikventov večne naháňali.
takže je to na tej normálnej väčšine, aby sama ukľudnila štváčov, útočníkov, aby ľudia pochopili, že ignorovanie porušovania zákona u niektorých jednotlivcov sa odrazí i v ich právach, resp. v ich oklieštení.

je to iba o ľuďoch – odhaliť skrývajúcich sa v dave sa dá vždy, len niekto s tým musí začať.

;-Q

ivzez

Podle mne okolnosti člověka neutvářejí, pouze odhalují, jaký je.

Anonymita nic dělat nemůže. Jen ti, kteří „nemají žádné zábrany“,
využívají zdánlivé (v internetu nikdo není anonymně) anonymity.

———
Odpovědnost provozovatelů za obsah je podle mne v pořádku.
Kdo jiný by měl odpovídat, než ten, kdo si obsah diskuzí nedokáže nebo
nechce ochránit? Nebo by snad měl provozovatel kvůli svobodě projevu
v diskuzích ponechávat příspěvky porušující zákony?
Stíhán by měl být samozřejmě i autor „problematického“ příspěvku.

——
Otázkou však je, co vše lze v diskuzích ponechat.

Rasistické nebo nenávistné příspěvky a zveřejňování osobních údajů
či cizího obsahu je asi všem jasné (v tom se snad všichni shodneme).

Ale co informace o nepoctivých podnikatelích či údaje firem?

Před pár lety proběhla „aféra“ s RK Prolux.
Klienti RK, jež Prolux poškodil, si na RK opakovaně stěžovali v různých diskuzích. Prolux si vzal právničku (tuším z Brna), která provozovatelům diskuzí posílala výzvy k odstranění příspěvků „poškozujících dobré jméno“ Proluxu.

Podrobnosti vypisovat nebudu, ale nakonec vše skončilo před soudem, který žalobu zamítl (zjednodušeně proto, že nelze poškodit dobré jméno společnosti, která dobré jméno nemá).

—–—
Další věc jsou e-maily: Do jaké míry jsou e-maily soukromou korespondencí?
Za jakých podmínek či okolností lze zveřejnit obsah elektronické komunikace?
Nebo je e-mail brán jako něco,
co člověk vložil do internetu a co tedy lze libovolně použít dál?

Já jsem už dospěla tak daleko, že pokud píši nebo odepisuji někomu neznámému
(někdy musím), připojuji k e-mailu patičku s informací, k čemu adresát smí a nesmí obsah použít, že nesmí obsah nikde zveřejnit ani jej někomu přeposlat, že nikomu nesmí poskytnout mou elektronickou adresu, a že ji nesmí používat k zasílání nevyžádaných zpráv.
Doplňuji:
—–—
Kontrolu příspěvků v diskuzích ani odstraňování
příspěvků porušujících zákony nepovažuji za cenzuru.

Drap

V těchto případech považuji za správné. Zákon by se měl dodržovat jak v reálném, tak ve virtuálním světě. Další otázkou však stále zůstává, jestli nejsou některé zákony špatné.

Lamalam

S cenzurou nesouhlasím. Odstraňování příspěvků, které porušují platné zákony, nepovažuji za cenzuru.

Agneta

Líbí se mi citát a řešení (arygnoc): „…nemyslím si, že by mali byť trestaní prevádzkovatelia stránok za to, že nejaký magor nemá rád takých alebo onakých…“

„…takže je to na tej normálnej väčšine, aby sama ukľudnila štváčov, útočníkov…“

Dále odpovím geccovou první větou: „Jsem proti jakékoli cenzuře nejen na internetu – jsem pro svobodu projevu a i pro právo na informace.“ ►a toto právo musíme chránit, jinak nás může k našemu obdivu snadno někdo ovládat…a zase třeba 40 let…►prostě svoboda projevu je „a“ a „o“ naší samostatnosti a demokracie ve velkém i v malém…

►Nesouhlasím s tím, co nějaký příslušník nějaké menšiny říká, ale budu prosazavat jeho právo, aby to říkat směl◄(pokud to není protizákonné)

fcoop

V létě letošního roku vstoupil v Rusku v platnost dekret, který omezuje občanům přístup k internetu. Kreml nyní požaduje, aby každý, kdo se bude chtít přihlásit k internetu přes veřejnou bezdrátovou síť, poskytl své identifikační údaje. To v praxi znamená, že osoba, která bude chtít např. v kavárně využít služeb WiFi, bude muset dát k dispozici své jméno, adresu a číslo občanského průkazu. (Net)

Takže – těžká věc,tahle cenzura.

Kdo,proč,jak by cenzuroval?

Na druhou stranu – pokud někdo poruší zákon (i ten se dá změnit,přizpů­sobit!) – měl by přijít trest.
Ale.......
Vždy jsou nějaká ale.
Není Internet něco jako lakmusový papírek?
Dá se odhadnout,v jakém stavu je lidská společnost.
No – žádná sláva.
Tady ale žádná cenzura nepomůže.

zjentek

Za správnou??
Né já ne!
Do jaké míry?
Mně to tady trhá žíly!
Všimněžte si, že píšu na začátku věty velký písmena, což vypovídá za to, že aktéři virtuální cenzúry mě donutili si cenzurovat příspěvky sám ..internet je hodně zlý a necitelný místo ;q

mosoj

Trefná otázka pro tento sever !!!!! Nikdo cenzuru nechce a sám ji vykonává !
Doplňuji:
Censura je a bude. Nejenom na internetu ale je v každém tisku !!!!

anonym

Každý je proti cenzuře,ale jakmile se mu ubližuje,tak so odvolává na zákon.

led

Každý štát má svoje zákony a ani nadnárodný internet nesmie porušovať zákony štátu v ktorom sa šíri.
V ČR zákon zakazuje šíreniu rasistických myšlienok, ča platí aj pre internet. Preto na stránkach s doménou v ČR nesmú byť použité rasistické príspevky. V tomto zmysle sa takýto „závadný“ príspevok, považuje za protizákonný a nemá na stránke čo robiť. Za príspevok zodpovedá stránka, na ktorej bol daný protizákonný príspevok zverejnený.
„Cenzúra“ platí aj na tejto stránke, keď už niektorí užívatelia nie sú schopní autocenzúry – je to v prípade porušenia platného kódexu užívateľa a pravidiel tejto stránky, ktoré každý registrovaný užívateľ odsúhlasil a potvrdil svoj súhlas pri svojej registrácii na túto stránku. Napriek tomu tu niektorí tvrdia, že nič také neodsúhlasili a nepotvrdili svoj súhlas. Práve kvôli ním administrátor vykonáva aj „cenzúru“, tj odstraňuje závadné príspevky. Pokiaľ by užívatelia dodržiavali Kodex uživatele, pravidlá a platné zákony ČR nemusela by tu byť žiadna cenzúra.
Doplňuji:
Lamalam, „S cenzurou nesouhlasím. Odstraňování příspěvků, které porušují platné zákony, nepovažuji za cenzuru.“ vtipná ukžka alibizmu… ja nič, to oni…ale veď toto isté tvrdili aj cenzori v médiách v minulom režime. Kde je teda pravda? Robili cenzúru, alebo len odstraňovali príspevky porušujúce platné zákony svojej doby?

postcd

nemyslím si že by měl někdo rozhodovat o tom že budou nějaké www stránky blokovány všem uživatelům z ČR. Pokud stránky vybízejí k ilegální aktivitě, je to práce pro policii aby se zajistilo odstranění stránek pomocí klasických postupů policie… nvm..

také závadné diskuzní příspěvky, opět by je měl poskytovatel odstranit a pokud se vzpírá, tak případně pokud to projde soudem tak dostane pokutu. takto si to představuji já jako hurvínek válku. ale cenzura, to se mi nelíbí
Doplňuji:
pokud policie nemá možnost zjistit kdo je majitel stránky ani stránku zrušit přes poskytovatele hostingu/domény, tak pak leda ta cenzura (vypnutí stárnky na českém internetu). to dělat jen v případech pokud jsou výrazně ohroženy svobody z ústavy, neměl by to schválit jeden člověk ale třeba soud nebo tak. nevím

anonym

Cenzura byla,je a bude,
dnes máš cenzuru i na mailu.

anonym

\Nemám odpověď na tento dotaz, ale ptám se, jak je možné, že tato otázka byla 3 x (slovy třikrát) aktualizovaná, když je možnost pouze jedno doplnění?!!

stařeček

Nejprve bychom si měli uvědomit, co že je to ta cenzura. Nikdo zde nenapsal její definici. Ani já ji neznám. Jen si ji vysvětluji po svém:
Pokud se někde (kdekoli) uplatňuje cenzura, znamená to, že jste v podřízené pozici proti někomu, kdo je nad vámi a má moc na vás svou cenzuru uplatnit. Znamená to, že vám zakazuje šířit váš osobní názor a toto nemá se skutečnou demokracií nic společného. Podotýkám, že hovořím o vašem potlačovaném názoru, nikoli o vašem nabádání ostatních k vykonání trestného činu. To by byla jiná otázka, protože navádění k trestnému jednání je trestné snad na celém světě.
Takže cenzura by se měla vztahovat jen proti navádění k porušování kodifikovaného práva. Vše ostatní je omezování osobní svobody (a to je ostatně také trestný čin, ale toho cenzora, který by za to měl nést trestní odpovědnost).

gobls

Pokud jde o původní dotaz, tak bych ji považoval za správnou pouze tehdy, pokud by příspěvek dával návod na něco skutečně škodlivého. Třeba jak vykrást něco, jak zabít někoho, případně kdyby někoho nebo něco záměrně poškozoval nějakou lží, ovšem tam by se možná spíš hodilo viditelně doplnit, že je to lež a jaká je skutečně pravda či opačný názor.
Pokud ale někdo píše, že ve své zemi nechce ten a ten národ, tak to je pouze názor a nevidím důvod ho cenzurovat. I kdyby napsal, že by někoho nechal zabít, třebaže na základě rasy. Pořád to jsou jen názory. Pokud by je někdo nechtěl vyvolávat, tak by nejdřív musel zakázat všechna média s takovými zprávami. Já si myslím naopak, že všichni z těch diskutujících se vybijí v těch diskusích, a dál už to neřeší, maximálně tak v hospodě.

gobls

Odstraňování jakýchkoliv příspěvků z jakéhokoliv důvodu JE cenzura. Ať je to dobře nebo špatně, nebo na to je sebevíc zákonů. I pokud by to prováděl majitel webu z jakéhokoliv důvodu, stále je to cenzura.
Trestán by ale především měl být autor těch příspěvků, pokud tedy porušují zákon, a ne někdo, kdo umožnil jejich vkládání a provinil se jen tím, že necenzuroval. Tohle je fakt v absolutní míře mnohonásobně horší než za komunistů.
A ještě horší je, že státní cenzura a tresty se aplikují pouze na úzce specializované případy: takzvaný rasismus a nacismus, jinak skoro nic. Třeba automobilismus má mnohem víc obětí a jeho propagace je legální a ještě je státem podporovaný. Totéž různé věci související se současným kapitalistickým režimem, ale to je aspoň pochopitelné.
Někdo není schopen pochopit rozdíl a závažnost mezi slovy a činy. Jak může být stejný trest za to, pokud někam napíšu sekvenci slov … smrt někomu, nebo když někoho skutečně zabiju? Možná bych ještě chápal, kdyby se někde fyzicky sešla nějaká parta lidí a začala by něco vyřvávat, v tom případě by jako dav mohli něco začít páchat, ale pokud někdo něco jen vykřikne někam do anonymní diskuse, maximálně mu někdo přidá nějaké lajky, a tím to končí, druhý den už po tom neštěkne ani pes.

annas

Nemůžu se rozhodnout pro nominaci.

anonym

Barbakan zaspal dobu.

led

Lamalam, ale veď toto isté tvrdili aj cenzori v médiách v minulom režime. Kde je teda pravda? Robili cenzúru, alebo len odstraňovali príspevky porušujúce platné zákony svojej doby?

led

Barbakan, o možnosti aktualizácií príspevkov sa tu už zmieňoval Quentos, ktorý podľa dostupných informácií o tejto možnosti tu písal, v jednej odpovedi na otázku k tejto téme… stačí sa pozrieť pár dní dozadu.
Pokiaľ som bola na dotaz informovaná, Quentos a annas pomáhajú adminovi testovať práve túto možnosť úprav. Myslím, že po ukončení testovania to vyrieši mnohé problémy, ale len pri dodržiavaní zásad slušnosti a nerobenia podrazov (napríklad zmeny zmyslu otázky)

annas

led, děkuji.

anonym

led, já málo kdy koukám do minulosti. Někdy se to nevyplácí.

led

súhlasím, niekedy je kruté vidieť vlastnú mladosť a dobu z odstupu času… ale bez nej by nebola ani súčasnosť.

annas

1× jsem otázku vložila, jedenkrát doplnila, zapomněla jsem citovat ivzez, netušila jsem, že se otázka posune podruhé.

Takže místo jednou se posunula 2×.

led

Diagnóza: nesústredenosť na prácu, žiačka annas.
Ako to riešila teta učiteľka v škole, hlavne, ak sa o to isté pokúšali spolužiaci a neuspeli?
Brr, ale som zlá …

annas

Ach jo. Protože Vás znám, beru Vaši připomínku. Občas bych měla dvakrát měřit a jednou řezat. 🙂

gagaga

an., Vy merte radsi 3 krat ! :p
:)

  • iv-

annas

Iv, abyste se nepřidala:-))

Minas

Jsem u pirátů a každá cenzura na internetu je zlo, to jsme v KLDR ?

anonym

Neberte mi moje porno á kdo neskáče není čech hej,hej,hej.

anonym

… a kolik máš pod kůži?