Avatar uživatele
Bronzový

Měl by znát ministr Ústavu ČR či nikoliv?

Na dotaz redaktora o porušení Ústavy Presidentem republiky Ministrině spravedlnosti odpověděla, nejsem odborník je to věc ústavních právníků. Je Ústava pouze pro specialisty, znalce některé právníky, neb je i pro obyčejné lidi aby byl pochopen její význam. Možná by bylo vhodné změnit článek 1 Ústavy, Lidé jsou rovni / nerovni / v důstojnosti i v právech, anebo provést dvě Ústavy jednu pro obyčejné lidi a druhou pro znalce experty a některé právníky.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Základní znalost Ústavy by měl mít každý. Podrobnou znalost Ústavy každý ústavní činitel. Ovšem výklad Ústavy, to už je věc jiná. V tom nejsou jednotni ani ústavní právníci.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ústavu jako takovou by měl znát dokonce každý občan státu. Ústavní právo však skutečně nemůže znát každý od toho máme specializované ústavní právníky.


Avatar uživatele
Pokročilý

Měl by vědět co nejvíce.


Avatar uživatele
Pokročilý

Nikdo nemůže znát vše. I ministři jsou však obklopeni odborníky a poradci, kteří by mu mohli napovídat... Nic méně přečíst si ústavu či jakýkoliv jiný zákon je jedna věc, ale udělat správný závěr je věcí druhou. Všimněte si, že i specialisté na ústavní právo často používají výraz, že se domnívájí, že to či ono by mělo fugovat jinak. Opírají se často o ústavní zvyklosti, ale o těch se nikde v ústavě nepíše. Jak je tedy vykládat např. ono - prezident jmenuje a odvolává? Tak to by mohl rozhodnout jen soud. Dle mého je s ohledem na ústavní zvyklosti nutné vzít do úvahy také skutečnost, že bývalý prezident Václav Klaus byl prezidentem na základě nějakého politického rozhodnutí, protože ho zvolil parlament. (Nechtěl jsem říct přímo, že byl zvolen na základě politického handlu, ale všichni už jsme si asi všimli jak nám to tu skvěle funguje). Zeman byl, ale zvolen přímou volbou. Je tedy otázkou zda všechny ústavní zvyklosti pocházejcí z doby kdy byl přezident řekněme dosazen na své místo parlamentem, odpovídají i prezidenstkému postavení přímo voleného prezidenta. Z mého pohledu si myslím, že Zemanův mandát je jednoznačně silnější než Klausův a ne všechny zvyklosti je tak možné přejímat.
Pravdou je, že zákonodárci mohli některé věci vyjevit jasněji. Bohužel zákony i ústavu dávají dohromady naši poslanci (případně senátoři), a proto se nemůžeme divit, že se v tom potom odborníci nemůžou vyznat. Často se tak výklad jen odhaduje do doby než rozhodně soud v nejvyšší instanci.
Dvě ústavy byla dobrá myšlenka, ale pokud by byla jedna pro laiky, tak už by nebylo třeba té druhé a vlastně ani ústavních právníků, protože vše by bylo všem jasné.
Je jasné, že Zeman svým chování jasně ukazuje co by bylo vhodné "doladit". Nic méně je to náš přezident a nezbývá nám nic jiného než se s tím smířit. Ano, je to i VÁŠ prezident. Proč? Pokud jste pochopili princip demokracie, tak vám nezbývá nic jiného než to prostě přijmout a uvědomit si že v demokracii můžou dva idioti přehlasovat jednoho Einstena. Tak to prostě je....


Avatar uživatele
Bronzový

Hlavně že pisálkové mají jasno, že prezident porušuje ústavu. :-)))


Avatar uživatele
Bronzový

Znát to nikdo nemusí do detailu, ale měl by si umět vyhledat co potřebuje.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Edison, tak pokud ve výkladu Ústavy mají rozpor i právníci tak jak se mají v tom orientovat úředníci, kteří jsou také povinni jednat dle Ústavy, Úmluv, Smluv i Směrnic Evropského společenství.

Avatar uživatele
Pokročilý

Herjulfson

To je právě ten problém. Pak se často s výkladem čeká nanějaký judikát...

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2720
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 739
Zlatý led 689
Zlatý Kepler 557
Zlatý JájsemRaibek 538
Zlatý gecco 534
Zlatý marci1 531
Zlatý annas 494

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.