dunlop

Jak rozdělí exekutor peníze, které vymohl od dlužníka?

Mohl by mi někdo vysvětlit, jakým způsobem rozděluje exekutor vymožené peníze?

Např.:

  • původní dluh (nezaplacená faktura) 50.000,–Kč + úroky 5.000,–Kč
  • náklady řízení (soudní poplatek a advokát) 10.000,–Kč
  • odměna exekutora 20.000,–Kč

tj. celkem 85.000,–Kč

Exekutor vymohl na srážkách z dlužníkovy mzdy 40.000,–Kč, žádné další příjmy ani majetek nelze postihnout.

Jaký bude postup rozdělení peněz? Existují nějaká pravidla?

Děkuji.
Doplňuji:
Prohledával jsem internet několik hodin, ale nic konkrétního jsem nenašel. Většina vyhledaných výrazů skončila u rozdělování výtěžku dražby a to ještě jen v obecné a nekonkrétní rovině.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nejsem si jist, ale dle mého názoru to proběhne takto:
vymoženo 40.000,–
odměna exekutora –20.000,–
náklady řízení –10.000,–
oprávněnému zašle zbývajících 10.000,– s tím, že další majetek nelze postihnout. Hlavní je, že on se nažere.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Já si taky myslím, že nejprve uspokojí přednostní pohledávky, to je on a soud a pak co zbyde rozdělí pro oprávněné.

Mezi ty přednostní pohledávkymyslím si patří všechny dluhy vůči státu a snad i alimenty, ale nejsem si tím na 100% jistá.

Mapel

zzzlatokopka: Já si taky myslím, že nejprve uspokojí přednostní pohledávky, to je on a soud…
Exekutor a ani soud nejsou přednostní pohledávky.

http://ok-pohledavky.cz/pred­nostni-a-neprednostni-pohledavky/

Daná exekuce je jen jeden druh a vnitřně se nedělí. Exekutor má za povinnost uspokojit pohledávky věřitele.

Pepa25

Z vymoženého peněžitého plnění 40 tis. nemůže být odměna 20 tis., ale podle vyhlášky maximálně 6 tis. plus DPH. K tomu samozřejmě náhrady hotových výdajů, doručování atd. Polovinu si ale nemůže nechat, to je nesmyslný příklad.