Marie P.

exekuce na splátky

Mám dotaz na exekuci,pobírám 9000Kč od socialek a mám jednu nezletilou dceru. Chtěla bych vědet jestli mám nárok na nějaký splátky.Po zaplacení nájemního bytu mě zůstává 5000Kč.Kde se dá najít nějaký znění zákona v jaký výši může být splátka.Co jsem se dozvěděla od jiných lidí,kteří měli exekuci na majetku tak že jim všechny věci po zabavení vrátili a platí splátku ve výši 300Kč .Kam se mám obrátit.Děkuji

Odpovědi
bartt13

Na toho exekutora ze byste to potrebovala na splatka tolik a tolik reknete ze neberete moc penez a nikdo vam pomoc nemuze drzim vam palce aby to dopadlo dobre

standa

Podívejte se na odpověď na obdobnou otázku – viz zdroj níže.

Obecně platí, že při exekuci z platu nebo z jediného příjmu z dávek, důchodu ap.) nemůže exekutor zabavit vše co potřebuje. Hranice životního minima jsou uvedeny v té druhé odpovědi.

Na druhou stranu, pokud exekutorovi nepodáte žádnou žádost o úpravu exekučního titulu, tak je oprávněn na peníze, které máte na účtě ´sáhnout´ až do nuly. Musíte se bránit !

Co se týká exekuce majetku, tak zde téměř žádná ´ochrana´ neplatí. Samozřejmě, že existují věci, které jsou z exekuce ze zákona vyjmuty a pokud se domníváte, že exekutor překročil své kompetence, tak se obraťte na soud, který exekuci povolil.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/exekuce-a-duchod

Filip84

Ono sdělení „9000Kč od socialek“ absolutně nic neříká o tom, jde-li o dávky SSP adresné, či neadresné, případně dávky pomoci v HN.

Dávky pomoci v HN jsou nefendovatelné, adresné dávky SSP jsou nefendovatelné a neadresné dávky SSP jsou fendovatelné jen některé.

To je asi tak jediné, co jde na to odpovědět.

Logika je asi taková: exekutor zjistí u povinného bankovní účty a obešle na ně exekuční příkazy. Když na nich není nic, nebo je na nich málo, exekutor zjistí zaměstnavatele povinného a obešle je exekučními příkazy. Pokud není vymáhaná povinnost v řádu vysokých set tisíc, a povinný normálně maká, exekutorovi většinou stačí srážky z platu, a tím jeho „pátrací činnost“ skončí.

Pokud ale povinný nemaká, nebo prostě není kde brát, protože dělá jenom na částečný úvazek, atp., tak exekutor začne zjišťovat skutečné bydliště povinného. V praxi to není takový problém, protože málo kdo nemá na sebe alespoň vodu, elektřinu, telefon, pevný internet nebo plyn. Pak se „doptá“, postaví si najisto, jestli se tam ten povinný zdržuje, a když ano, jednoho dne se dostaví vykonavatel exekutorského úřadu a udělá soupis movitých věcí.

On to musí udělat, ve vlastním zájmu i zájmu oprávněného, i když třeba zjistí, že není co mobiliárně fendovat.

Pokud je co brát, ve vlastním zájmu na nějaké tři stovky měsíčně (pokud není vidina reálného rychlého zlepšení, což v popsaném případě zjevně není) nepřistoupí, aniž by se pokusil vymoci pohledávku i jinak.

To je, ovšem, postup podle práva, existuje i „jiný“ postup exekutorů. Pak je věcí povinného, jak se mu postaví.

Broccoli

Zkuste pročíst http://www.ne-exekuci.cz