Proč vlastně studenti nechtějí státní maturitu?

Ahoj, fakt by mě zajímalo, o co jde studentům, kteří jsou proti státní maturitě. Za nás (jsem maturant 98) jsme všichni maturovali stejně – se stejnými právy – a zkouška dle mého byla srovnatelná s ostatními. A o to šlo! Teď si studenti budou vybírat, z čeho maturovat chtějí a nechtějí? Jaký máte názor vy?

Nejlepší odpověď
blesk26

Já jsem v zásadě pro státní maturitu – maturoval jsem vloni. Potřebné úrovně vzdělání pro složení maturity se totiž na mnoha školách ohromně liší. Studenti takhle mají jistotu, že to co se „učí“, na to se jich u matury budou ptát a nebudou chtít nic víc. Kdežto, kdyby byla státní maturita, byla by stejná pro všechny, tzn. i všechny „nízkoúrovňové“ střední školy, které teď sypou maturanty, jak na běžícím pásu (přestože se někteří z nich pomalu ani neumí podepsat bez hrubky, což mě mimochodem docela zaráží), by musely přizpůsobit učivo a hlavně by se to studenti museli naučit. A z toho mají strach nejen studenti, ale i jejich učitelé.

Další odpovědi
Krugerka

Já jako studentka su proti!! Dyt je stokrát těžší nebudeme mít žádny otázky jak v normální maturitě..prostě nauč se všechno…a ještě je to tak blbě rozdělený na lehkou a těžkou…u normální maturity ji prostě uděláš a mužeš na vysokou tak aj tak.. a né že se to bude rozdělovat jen podle toho jaká ta maturita je!! PROSTĚ STOP STÁTNÍM MATURITÁÁÁÁM!!!

anonym

Jako studentka všeobecného gymnázia maturující právě příští rok vidím stejně hlavní problém v maturitě z češtiny. Vyšší úroveň je i pro nás hodně těžká. Maturitní kánon nemáme hotový dodnes, natož tak přečtené ty knížky. Nikdo netuší, co bude v didaktickém testu. Navíc my se tu češtinářskou teorii, která by tam snad měla být, vůbec neučíme. Jedeme celé čtyři roky jen literaturu, rozbory knížek, abysme u ústní maturity nemluvily o obsahu děl. To tam vůbec nepatří. Maturita z matematiky je naopak velmi jednoduchá. Myslím si, že do budoucnosti je to dobrý plán(měli by odpadnout přijímačky na vš), ale chce to, aby studenti věděli už od prvního ročníku jak přesně budou vypadat jejich maturity a na co se mají připravovat.

petr83

Já vidím spíš problém v tom, že se setřou rozdíly v zaměření škol. Chodil jsem na průmyslovku se zaměřením an elektroniku, takže humanitní předměty pro nás byli okrajové a učivo se zaměřovalo na odborné předměty. Státní maturita prakticky zvýhodní jen obecná gymnázia. Neříkám že například čeština není důležitá, ale když jdu na průmyslovku tak jsou prop mě důležitější odborné předměty. Ano někdo řekne, že tam jsou pak ty nepovinné předměty, ale kdo by se je pak učil když jsou nepovinné tudíž asi nedůležité. To, že je úroveň maturity na školách různá není třeba diskutovat. Ale zaměstnavatelé většinou vědí jaká škola je kvalitní a jaká ne. U nás platilo, že kdo odmaturoval měl přijetí kamkoliv zaručené. Takže mě bylo jedno, že někdo dostal maturitu zadarmo a ja se dřel.

Luciefie

Státní maturita nebude stírat zaměření škol, protože má 2 části jedna je pro všechny stejná, druhou tvoří ředitel školy, tudíž si tam dá předměty, které jsou pro školu specifické.. Ta první část pro všechny bude mít 2 úrovně, takže si můžou všichni vybrat jakou chtějí..Povinné předměty jsou Čeština a Cizí jazyk nebo matematika…potom si každý určí z kolika a z jakých jiných chce odmaturovat a na jakou úroveň…Náhodou stejná část je docela spravedlivá, protože když chce někdo maturitu musí si ji zasloužit každý stejně a orientovat se v češtině a v nějakém jazyce nebo matematice..Gym­názia jsou docela ve výhodě, ale zaslechla sem něco o tom, že budou mít povinnou vyšší úroveň, ale nevím to určitě…

Velké nevýhody státní maturity jsou ty, že se bude maturovat vlastně dvakrát, navíc studenti co budou maturovat už tento školní rok pořádně neví jak co bude a z čeho to bude, např. povinná četba, na které bude postavena maturita z češtiny obsahuje min. 30 knih, které studenti dostali teprve nedávno a jak to mají stihnout přečíst?…to je taky jedna věc…potom nechápou PROČ stát vymýšlí, takový jakýsi nový nesmyslný věci, když normální maturita fungovala po několik desítek let…možná pro srovnání všech? kdo ví…taky je velká nevýhoda, že se ze všech předmětů, z kterých chcete maturovat píší testy, ve kterých je vlastně všechno…předtím si někdo vytáhl s velkým štěstím otázku zrovna jednu, kterou věděl a měl vystaráno…to je nespravedlnost, vůči těm co budou maturovat ted, ale zase je potřeba tu nespravedlnost utnout…noo kdo ví jak to všechno ještě bude? Myslím, že za dva roky zase státní maturitu zruší, protože zjistí, ze je to špatný 🙂

Bibinka1111

Protože každá škola má jakoby svůj vlastní plán, když to přeženu, je to jakobyste chtěl po dětech v Africe aby uměli totéž co v Itálii, když si dělá škola maturity sama, je jasné, že tak jako tak tam bude otázka kterou jsi musel na 100% probírat a když ne, tak to už je pak individuální problém…