Avatar uživatele
Pokročilý

Kterou knížku přečist na maturitu?

Ahoj, jsem prvák a chci začit čist maturitní četbu, která knížka si myslíte že je nejlehčí na pochopení? (knížky jsem nebudu dávat protože jsou většinou stejný)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Na to není rada. Měla byste se zeptat na podrobnosti vyučující/ho českého jazyka.

K maturitě bude třeba, abyste znala 20 knih, ale dovíte se až na začátku 4. ročníku, které vyučující vyberou. Určitě jste dostali nebo dostanete seznam četby za jednotlivé ročníky - těch bude 60 - v souladu s literaturou, která se probírá. . Nevíte, které knihy vyučující vybere. Proto naše rada vám nepomůže, u maturity nebudeme.

Vkládám odkaz na to, co je třeba znát k maturitě z CJL.

http://www.novamaturita.cz/…

"Škola připraví podle stanovených kritérií (obsažených v katalozích) seznam nejméně 60 titulů umělecké literatury a zveřejní je. Školní seznám je platný pro jarní a podzimní zkušební období následující po jeho zpřístupnění žákům;
každý žák si v předstihu vybere z těchto titulů právě 20;

škola pak připraví pro tituly, které si žáci vybrali, zadání ústní zkoušky, tj. pracovní listy;

atd.Doplňuji:
Samozřejmě je ku prospěchu věci , když budete číst i jné knihy. Získáte lepší přeheld o autorech, jjeich názorech atd. Vyjděte z toho, které dílo vás zaujme.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Řekla bych že divadelní hry (není tam moc popisu), Pygmalion, R.U.R.... Kulička (povídka), nebo spalovač mrtvol (novela, i když ten konec je trošičku nesrozumitelnej) se nečtou špatně. :-)


Avatar uživatele
Pokročilý

Přečti si Dekameron a budeš spokojen. !!


Avatar uživatele
Zlatý

Napíšu své zkušenosti, které jsou dost odlišné od již zde uvedených informací.
Seznam maturitní četby je veřejně přístupný na stránkách školy, čítá několik desítek titulů (podle mých zkušeností má každá škola jiný počet titulů). Z nich si žák (nikoli učitel) vybere 20 knih. Každý žák si vytvoří tedy svůj vlastní seznam maturitní četby (spolužák může mít úplně jiný seznam).
A pozor, vybrat správně knihy do seznamu není úplně tak snadné, protože se musíš řídit předem danými pravidly. Např. minimálně asi 5 knih musí být z období do 19. století, cca 5 knih musí být česká literatura, něco musí být současná literatura apod. Já to nebudu teď hledat, ty kritéria chtěj po svém učiteli, jak říkám máte vše pravděpodobně na stránkách školy. Další kritéria jsou, že minimálně jedno dílo musí být divadelní hra, minimálně jedno poezie a minimálně jedno próza. Nemůžeš mít tedy např. všech dvacet knih prózu. Musíš být schopen pochopit a mluvit i o poezii nebo divadelní hře.
Docela dobré je vyhledat si odborné rozbory těch knih. Nejlíp v knihovně. Na netu jsou mraky rozborů, ale vkládá to tam kdekdo a můžeš narazit i na nesmysly, které pak zkoušející u maturity nebude chtít slyšet.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad Nevíteto? Může si zmiňované knihy přečíst, ale mě by upřednostnit knihy, které bude mít jejich škola v seznamu. Nemusí je vyučující zařadit. :-))

Avatar uživatele
Bronzový

Nevíteto?

Samozřejmě doporučuju spíš v tom případě, že je má v seznamu. (aspoň některou z nich) :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 748
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.