Zvědavý

Kterých dvacet knih si mám vybrat k maturitě?

Chtěl bych něco, co se bude dobře číst a dá se o tom smysluplně povídat „pro mou generaci“ (abych tak řekl), co mě třeba i zaujme. Děkuji.

Seznam literárních děl
https://www.si­rava.cz/wp-content/upload­s/2019/09/cjl-mz-2020.pdf
Kritéria
http://www.si­rava.cz/wp-content/upload­s/2010/10/kri­teria-cjl-mz-2015.pdf

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na seznam knih k maturitě, které mají doporučené na SŠ.

Ale uvědomte si, že nebudete jen vyprávět o knize, ale budete rozebírat umělecký i neumělecký text, tedy je třeba znát i pojmy, které s rozborem textu souvisejí.

V odkazu najdete vyjádření jedné dívky, která maturovala a uvádí své zkušenosti.

https://www.stu­dentpoint.cz/2013/01/­07/10-nejspolehlivejsich-knih-k-maturitni-cetbe/

V dalším odkazu najdete doporučené knihy, je jich mnohem víc, takže zvažete, co by vás zaujala.

Měla byste přečíst z české i světové literatury, poezii i drama. Ale neuvedl jste knihy doporučené školou. Někdy je lepší přečíst o jednoho autora třeba dvě knihy.

https://www.gjn­.cz/seznam-cetby-k-nove-maturite-vyber-knih/

Další typy.
https://czech­tongue.cz/4-tipy-jak-si-poradit-s-povinnou-cetbou-k-maturite/

Odkaz na seznam knih jste vložil dodatečně.

  1. Světová a česká literatura do konce 18. století min. 2 literární díla
  2. Světová a česká literatura 19. století min. 3 literární díla
  3. Světová literatura 20. a 21. století min. 4 literární díla
  4. Česká literatura 20. a 21. století min. 5 literárních děl

Ad 1. Ezopovy bajky – jde o poučení ,Shakesperara nebo Moliéra – co vám víc bude vyhovovat, Labyrint

2. Máj, Kytici, Výlet pana Broučka, Chrám Matky Boží

3. Petr a Lucie, Na západní frontě klid,, Proměna , Pásmo

4. Bylo nás pět, Smrt krásných srnců, Ostře sledované vlaky, Žert, , báječná léta

Většina děl byl zfilmovaná, tudíž mážře i možnost srovnání.

Další odpovědi
anonym

Je to hlavně na Vás. Vybíráte z vlastní perspektivy. Zmíním autory, které bych doporučil. Nicméně neznám upravený seznam Vaší školy a záleží na Vás, jak si kánon sestavíte.

Základní podmínka je vybrat knihy v rámci daného období a žánru. Máte mít minimálně 3 z prózy, 3 z poezie, 3 z dramatu a celkově tedy 20 titulů.

Teď ke spisovatelům:
Doporučuji si přečíst Romaina Rollanda, pokud máte rád Shakespearovské motivy, sám zjistíte proč.
Z ruské literatury A. P. Čechov či N. V. Gogol, oba autoři velmi zajímavě líčili tehdejší ruskou společnost.
Z německé literatury zmiňuji Goethe a samozřejmě Remarque (nesmyslnost války) a Kafka (psychologické motivy).
Z americké Fitzgerald a iluze amerického snu, Hemingway.
Z české doporučuji Čapka a Nezvala. U Čapka můzete sáhnout jak po románu, tak po divadelní hře.
Z brazilské Paulo Coelho, jeho specifický styl psaní je velmi čtivý (opět filosoficko-psychologické zaměření).
Z anglické Orwell a utopismus, Wilde a jeho trpká ironie.

Jen pár přikladů pro inspiraci, ostatní je na Vás, je to pouze vzor a musíte vědět, která díla jsou k dispozici, která nikoliv.