GangstaHelper

Státní maturita?

Jaký je váš názor na státní maturity? O jakou změnu se jedná? Proč se toho tolik lidí bojí a nadává na to?

Nejlepší odpověď
dudu

Podle mého názoru za to mohou počitače, internet a podobné stránky, které jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Dnešním mladí lidé postrádají znalosti pravopisu a slovní zásoby. Na internetu kvůli pohodlíčku kopírují cizí dílo a myšlenky, nepracují samostatně a nevytvářejí si vlastní názor. Bez symbiozy s PC jsou lidově řečeno „namydlení“ a myšlenkově docela impotentní.

Další odpovědi
annas

Vpodstatě souhlasím s názorem Dudu. Mládež málo čte, pravopis??? Stačí se podívat na internet.
Jenže testování státních maturit již stálo obrovské peníze. Dělají se zkušebně už asi 10 let a stále nejsou dokonalé. Např. v českém jazyce nejsou otázky jednoznačně formulované, umožňují dva výklady. V tvarosloví se uvádějí i některé, dnes již téměř knižní tvary, s nimiž se student, který málo čte, nesetká. Záleží na tom, aby přečetl, opravdu sám přečetl, knihy, které mu vyučující doporučil.
Ale i přesto se domnívám, že pokud učitel na střední škole navazuje na mluvnici ze základní školy a vede studenty k tomu, aby správně chápali pravopisné i tvaroslovné jevy, procvičuje je, neměl by mít maturant problém uspět v mluvnické části.
Úspěch v literatuře závisí na každém jedinci, na jeho čtenářských dovednostech, znalosti a pochopení textu z doporučené knihy. V literání části je opravdu potíž v tom, že studenti málo čtou, proto neví, ke kterému dílu a autorovi přiřadit ukázku.
Dále – slohová práce. Ne každý se umí stylisticky i pravopisně správně vyjadřovat, navíc do stanoveného počtu řádku. Někoho honí i čas.
Jednotné testy? Je stejná úroveň všech středních škol? Dozor při psaní testů, oprava a posuzování samostatně formulovaných odpovědí atd. Stále není vše stoprocentně vyřešené.

Kostík

Bojí se toho asi proto, že už to neokecají, ale budou asi muset něco vědět.
I když si myslím, že dnešní mládeš je na vyšší úrovni, než my starší, ale je to dané dobou, čtyřleté dítě umí zacházet s počítčem, zapnot a spustit hry, umí si pustit DVD a jiné, to já ve svém věku neuměla a ani ty věci nebyly.

DAM

Jde o změnu dle mě jednoznačně k lepšímu, měla by sjednotít úroveň znalostí, někteří se toho bojí proto, že po jejín zavedení vyplynou na povrch právě ty školy, které jsou špatné a nestačí.
Ale to nejhorší, co mohlo státní maturity potkat, je zpolitizování této věci.