netepe

Jak probíhá státní maturita?

Jsem obeznámena s faktem, že státní maturita se skládá ze zkoušky ČJ a CJ/MA + 2–3 profilové zkoušky.
Profilové jsou snad jasné – jsou dané otázky, jednu si vytáhnu a čtvrt hodiny povídám, ale co ta společná část? Jak to probíhá u češtiny a u cizího jazyka? Co všechno mají všichni maturanti společné a co určuje škola?
Stránky k nové maturitě jsou v mnoha ohledech zmatené a obsahují zastaralé informace. Pokud je tedy někdo dobře informován, byla bych ráda, kdyby se podělil – ať už se jedná o loňské maturanty nebo jinak zainteresované o­soby.

Odpovědi
Michal Kole

přečti si oficiální web www.novamaturita.cz

Pilot486

maturoval jsem letos z ČJ a Matiky, čeština: didaktický test cermatu (na stránkách by měly být předchozí testy) a slohová práce také přijdou témata od cermatu. Ústní zkouška potom probíhá na základě tvého výběru literatury (seznamy většinou určuje škola) a neuměleckého textu, zkouška probíhá s pracovním listem, který vytváří škola, nebo bere připravené cermatem. Cízí jazyk je asi různý, ale základ byl didaktický test, dlouhá a krátká práce + ústní zkouška (+ možné tématické otázky od školy). Matematika byl jen test nic víc.
Většina zadání je na novamaturita.cz

Jinak matura není nic obzvlášť těžkého, hodně štěstí

Funna

všechno mají u státních testů maturanti společné a to v celé republice…všechny školy to dělají v jeden den…a nic neurčuje škola…všechno Cermat…a je to normální „psaný“ test…