bolak

Je to tak důležitá věc, že to musí být součástí státní maturity?

http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/317658/ces­ti-maturanti-selhali-neznali-cele-jmeno-jidase-ted-si-z-nej-delaji-legraci.html

Myslím znát jméno nějaký smyšlený pohádkový postavy. Já chápu že tomu spousta lidí věří, že všechno co je v „tý knize“ je prostě TAK, a v USA by to odrovnalo i sebelepšího kandidáta na prezidenta kdyby neříkal věci jako „bůh s námi“, „bůh žehnej americe“, „bůh chce abysme v Iráku těžili ropu“ a podobně, a nikomu to neberu, ale mně to prostě připadá, jak kdyby se mě někdo u maturity zeptal jak se jmenovala matka Rákosníčka, a nechápu proč by to měla být součást celostátní zkoušky ze vzdělání. Co si o tom myslíte vy?

Nejlepší odpověď
annas

Mně se to těžko posuzuje. Jidáš je sice náboženská postava, ale stal se obecně symbolem zrádce. Nesouvisí s tím, zda někdo věří nebo nevěří v Boha.

Do testů se dává vše, co studenti probírali či měli probírat ve škole.
Bible se objevuje v češtině v rámci literatury, Starý zákon patří do
starověké literatury, Nový zákon pak ve středověku.

Takže studenti se s Jidášem Iškariotským určitě seznámili. Šlo spíš o tom, že možná informace o bibli podcenili.

Státní maturita je průřezem učiva, záleží nejen na těch, kteří testy sestavuji, co vyberou, ale i na studentech, zda některá jména v době výuky registlrují, případně je podceňují, často jsou i povrchní.

Jenže zpravidla je vždy vinen někdo jiný.

Další odpovědi
da ny

Vyrostli jsme v jiné době, ale tohle věděl téměř každý žák ZDŠ…
Bible je povinnou četbou na SŠ (narozdíl od našich časů).
Jsme sice spíše ateistickou zemí, ale:
Máme zde Velikonoce, z toho 2 státní svátky. Tedy se domnívám, že takovou samozřejmost by mladí maturanti vědět měli. Patří to k všeobecnému přehledu/vzdělání.
Oni často ani netuší, jaké události předcházejí jinému státnímu svátku a významnému dnu, jako je 28. říjen!
Mohu tedy též těžko posoudit „náročnost“ otázky, jejíž odpověď je pro mne přes 40 let (a více) samozřejmostí. 🙂

My jsme měli jednotné osnovy, úctu a respekt k vyučujícím (mnozí si to i zasloužili), větší touhu po vzdělání a věděli jsme, že nic není zadarmo!
Dnes stačí sponzorský dar rodičů, zakoupení interaktibní tabule a ve školách (kde se „bojuje“ o žáky) projde ignorantovi i jou*ovi vše…
😁

led

Jidáš Iškariotsky je sice náboženská postava, ale stal se obecným symbolom zradcu. Ano, takto sa to prezentuje už stáročia. Požiadavka na maturanta, aby poznal celé meno Judáša Iškariotského je rovnaká, ako jeho potreba poznať celé meno vodcu bolševikov Vladimíra Iljiča Lenina. Obaja sú symbolmi.
Na druhej strane, ale naozaj Judáš Iškariotský zradil Ježíša dobrovoľne, sám od seba, alebo to bola Božia vôľa? Nebola to len Božia skúška Judáša Iškariotského vernosti Bohu aj za cenu smrti Božieho syna?
Pozrime sa na historický vývoj.
Ak sa zamyslíme nad menom Judáša, nepripomína vám to meno národa? V kresťanskej filozofii sa stáročia požívalo (skrátené) meno Judáša ako symbol národa z Judey, ktorý Rimanom zradil Krista, čo sa neskôr zvrhlo na ich kruté prenasledovanie. Preto by mal maturant poznať celé meno a nielen zvrátený symbol.
Chápem, že je to trochu iný pohľad na túto bolakovú otázku, ale skúste sa všetci zamyslieť nad súvislosťami, prečo sú niektoré otázky na maturite a prečo nie.

Kepler

Patří to ke všeobecnému vzdělání, mně spíš šokuje, že to hodně maturantů nevědělo. Srovnávat to s matkou Rákosníčka je ignorance. To už by se mohl vypustit třeba celý dějepis. K čemu je dobré vědět kdy byla bitva na Bílé hoře, že.

ivzez

Neznat symbol zrádce a jméno Jidáš
mi přijde ostuda → nejen u maturantů.

Vložil jste sem odkaz.
Když si zadání znovu pročtete, zjistíte,
že odpověď z textu „vyplývá sama“.

Pochopila bych, kdyby si maturanti nevzpomněli na jméno Iškariotský.
Ale nevzpomenout si na Jidáše ani s nápovědou 30 zlatých?