Fienir

Jak odmaturovat z češtiny?

Didaktický test nebude problém. Problém je sloh a ústní část maturity. U ústní dostaneme pracovní list s úryvkem knihy a kromě toho, že musíme říct o čem je, musíme vyhledat různé prostředky, charakterizovat postavy, charakterizovat autora, a pak dílo zasadit do kontextu jeho doby nebo kontextu tématu.

Druhý problém je písemná práce – sloh. Dostaneme 10 témat, každý bude mít jiný slohový postup a my si musíme splnit všechna kritéria alespoň na jeden bod. Pokud je jedno kritérium 0 bodů, končím.

Nechci od vás žádný návod, jak uspět u maturity, spíše potřebuji nasměrovat, vědět, na co si dát pozor a co se zvlášť naučit, zbytek pak bude na mně.

Děkuji za pozornost.

Nejlepší odpověď
annas

Sloh – myšlenky jsou vaše, v tom neporadíme. Buď si vyberete podle tématu nebo zvolíte slohový útvar. Ale je nutné si uvědomit, že slohový útvar musí být uspořádaný podle určitých pravidel a má své charakteristické rysy. Útvar se musí dodržet, aby úvaha nebyl vypravováním apod.

Rozbor textu – nedá se odpovědět, záleží na vyučujících, na které jevy se zaměří. Zpravidla otázka vyplyne z textu. Samozřejmě že musíte stručně charakterizovat autora, zařadit do doby, literárního směru atd.

Předpokládám, že vyučující nezařadí to, co jste neprobírali. Jde o přehled toho, co jste se ve škole naučil , i když u maturitiy „prodáte“ jen kousek svých vědomostí.

Další odpovědi
Orange

Pokud nejsi lempl, občas něco přečteš, tak to dáš bez problému… Ta maturita je pro všechny stejná ne? Nemůžou vyházet všechny hlupáky, to by to pak dalo málo lidí.