Kepler

Proč je matematika tak důležitá? Má být povinnou součástí maturit?

Říká se jí sice královna věd, ale z toho, co jsem se učil na SŠ i VŠ, mi k životu i technické praxi v zaměstnání stačila jen algebra a geometrie, žádné infinitezimální počty a soustavy kvadratických rovnic. Vysoká matematika mi k pochopení běhu světa nikdy nepomohla. Nezbytná je snad jenom ve výzkumu a vývoji, to by se alo dalo ošetřit v posledních letech studia, kdy se už student rozhodl o své specializaci. Nebo nemám pravdu a v čem se tedy mýlím?

Nejlepší odpověď
dubraro

Obecně je matematika důležitá pro rozvoj logického myšlení. Podle mých vzpomínek na školní léta (a nemyslím, že by to dnes bylo lepší) jsou hlavním problémem matematiky ve škole učitelé. Je velmi málo takových, kteří jsou schopni matematiku vyučovat tak, aby žáci / studenti pochopili principy. Bez toho se matematika smrskne pouze na nezvladatelné množství nepochopených vzorečků, nabiflovaných do krátkodobé paměti a po písemce úspěšně a navždy zapomenutých.
Myslím si, že matematika by vzhledem ke svému významu měla být součástí maturity. Ale s ohledem na výše popsanou situaci by to bylo týrání nevinných.

Další odpovědi
gecco

Sš matika končí, pokud si dobře pamatuju, nějakými jednoduchými integrály a derivacemi a nějakými drobnostmi ze statistiky… Tedy žádná vysoká matematika…
😉
A i ´skladník ve šroubárně´ si může spočítat účinnost motoru ve vlastním autě – tedy integrál (jinak se Carnotův cyklus spočítat nedá – bez integrování jej lze jen ´kvalifikovaně´ odhadnout)…
😉
___
Ale vážně – považuju maturitu z matiky za základ středoškolského vzdělání – kdo na ni ´nemá´, at se spokojí se vzděláním základním…
A nechci polemizovat o tom, zda je důležitější maturita z matiky nebo češtiny (důležité je obé) – ale v Cesku se slušně uživí i ´úkáčko´, které česky neumí – a i filolog, který neumí spočítat předpokládanou spotřebu barvy pro vymalování bytu…
😉

orwell

Teda podle toho obrázku, co jsi přiložil, v tom máš pěknej guláš! Náhodou matematika je královna věd a basta! Vůbec nechápu, jak bys mohl jít do praktického života bez infinitezimálního počtu. Jak píše dubraro, matematika by měla být součástí maturity. A kdo by neuměl integrovat, tak bych ho zderivoval, že by koukal jako logaritmus ze závěje! A na kantory ať se nikdo nevymlouvá, to v pohodě zvládnou rodiče. Mě třeba naučil počítat táta. Stačilo, když řekl: Hele, jestli přineseš na konci roku trojku z matiky tak tě seřežu, že si nesedneš. S tím POČÍTEJ!
No vidíš, ještě i trojčlenku si pamatuju 🙂

Mc Merkurion

… no vidíš, a to stejný já tvrdím o češtině (hlavně povinná četba) … myslím si, že pro život je důležitější umět počítat, než vědět, co kdo kdy napsal …

Šidlo

základy sú dôležité pre každého svojprávneho.­....elementár­na logika, počty, geometria

celkovo nechápem prečo štát káže, z čoho má študent za dane svojich rodičov maturovať a z čoho nie.....ak je idiot, aj tak neskončí VŠ alebo si nenájde prestížnu prácu

prečo to nie je ako v Anglicku, kde každý maturuje z 3–6 predmetov vlastného výberu? Podľa toho, z čoho zmaturujete a na aké známky, dostanete sa na VŠ rôznej kvality.

poznám X ľudí, čo maturovali za socíka (teda aj z matematiky), dokončili VŠ (dokonca prestížne prírodovedné) a sú doslova blbí (neovládajú svoj odbor) alebo totálne iracionálni :

https://dennik­n.sk/blog/prof-rndr-konspirator-drsc/

pozrite si kotlebovu kandidátku, kto všetko má prírodovedný/technic­ký titul

Kepler

orwell: já si trojčlenku taky pamatuju a dokonce rozpoznám i nepřímou úměru, heč! Dokonce umím vypočítat objem koulí bez hledání vzorečku! Prý jsem dost vypočítavý!

orwell

Dokaž! Tak vypočítej objem těch svejch 🙂

Kepler

Já si je exaktně neumím změřit, páč mám jenom šupleru a koule mám tvaru nepravidelného až vejčitého. Ale kdyby to byly ideální koule o poloměru 1,5 cm, tak si dosaď 4/3 PÍ r (exp)3 a máš to v ml. 🙂

orwell

Pokud jsi už jednu někde vytrousil, tak to máš i správně. Ještě to „exp“ se dříve používalo pro mocniny Eulerova čísla, kde byly v exponentu složitější výrazy. Takže r* exp3 by správně mělo mít význam r* e3 a ne r3. Já jsem tu chybu tady udělal v minulosti taky a nikdo mě neopravil. Ale jinak dobrý. A co procenta, ty umíš taky?

gecco

A – jen na okraj – pokud bys měl opravdu slušné matematické vzdělání (a nerejpu, já je nemám), k pochopení fungování světa (společnosti) by i pomoct mohlo…
Statistika a fuzzy-logika – to jsou báječné hračky…
😉

Kepler

Slušné matematické vzdělání nemám, jen v rámci gymplu. Na matiku jsem byl natvrdlý, ale nakonec jsem z ní i odmaturoval. Pak ještě v prváku na VŠ a to už jsem prolezl jen s ku*evsky odřeným hřbetem na děkanský termín. Pak jsem na tu královskou vědu ochotně zapomněl a už ji více nepotřeboval. Sviňa jedna!

gecco

Taky mám raději matematiku aplikovanou – fyzika je mým miláčkem…
😉

gecco

Teda – fyzika – hned po babách, ty mámještě raději…
😉

Kepler

Vidím, že fyziku máš taky nejraději aplikovanou, dokonce zaměřenou na ty směšné přímočaré pohyby. Ale když tě to ještě baví…

gecco

Baví…
😉

Kepler

Mc Merkurion: s povinnou četbou souhlasím, ale neschopnost psát gramaticky bez hrubek působí tragikomicky. S počty souhlasím taky, ale na co mi jsou integrály? I ty jsou součástí maturity.

dubraro

„… na co mi jsou integrály?“
To je právě důkaz toho, že ti to nikdo ve škole nedokázal srozumitelně vysvětlit. Kdyby ano, věděl bys k čemu jsou a dokázal je v životě používat. Dobře vysvětleno je to překvapivě jednoduché – jenže těch, kteří to dokáží tak vysvětlit, je málo.

Mc Merkurion

… až v češtině bude u matury jen ta mluvnice, a ne ty bláboly okolo, budu souhlasit, že jsou ti integrály v životě na prd, do tý doby, jsou tak potřeba, jako recitace básní … mimochodem, v době dnešních počítačů je umění psát s hrubkama, protože ten blb pc mě všecko podtrhá (ale mně to neva) …