Gnome

Jaká mám jako maturant práva u maturity?

Ahoj, budu dělat opravný termín maturity. Chci, aby s tím škola měla trochu starostí. Jaká mám práva? Můžu si nechat změnit zkoušejícího a přísedícího z jarního termínu? Můžu požadovat někoho z vedení školy u maturity? Jaké další takové možnosti mám? Bohužel se školou nemáme dobré vztahy, chci jim aspoň způsobit nějaké starosti a využít svá práva. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Přece v každé společnosti, tedy i ve škole, existují pravidla, která je třeba ddržovat ze strany školy i žáků.

Se školním řádem jste byl/a/ seznámen/a/. V něm se dovíte, jak máte postupovat, když nejste spokojen/a/.

U ústní maturitní zkoušky byl předseda z jiné školy, vyučující vás nezkoušel/a/ sam/a/ a sam/a/ nerozhodova/la/ o výsledku zkoušky.
Pokud jste měl/a/ pochybnosti o nesprávné klasifikaci, mohl/a/ jste podat do 3 dnů stížnost na hodnocení u maturitní zkoušky.
.....
U opravného termínu nemusí být zkoušejícím učitel, který vás učil, záleží na organizačních podmínkách školy. Ale neurčujete si to vy sam/a/, ale vedení školy.

Při opravném termínu bývá zpravidla předsedou ředitel školy.

Záleží na řediteli, koho určí do maturitní komise. Nemáte právo přikazovat řediteli, kdo vás bude zkoušet. Musel by znát objektivní příčiny, aby zasáhl.

Domníváte se, že škole způsobíte starosti? Spíš sam/a/ sobě.

Neznáme vyjádření druhé strany, jen vaše subjektivní.. Co to znamená, že nemáte se školou dobré vztahy? Byla či byla jste problémový žák?
Byla by vaše stížnost oprávněná?

Další odpovědi
Drap

U maturity, zvláště u opravy máš jen jedno právo a to je správně odpovídat, tak, by byla maturita uznána za udělanou. Pokud chceš, aby měla škola starosti, tak pamatuj na to, že z toho můžeš mít starosti převážně ty.