marci1

Proč si lidé po sobě nepřečtou, co napsali?

Sem tam se každý splete, to je normální ( nikdo není dokonalý 🙂 ), ale ty šílené hrubky opravdu „trhají“ oči. Myslím, že si to spíš po sobě nepřečtou. Taky se někdy spletu a nejsem dokonalá. 🙂

Nejlepší odpověď
iceT

Milý badisko,dovolím si oponovat:mám dojem,že se snad ani nikdo do nikoho nenaváží,otázka marci1 je snad jen zastávka nad tím,jak se nikdo neobtěžuje kontrolovat si po sobě to,co napíše.Mě to taky rve oči,když se někdo zeptá všech a otázku směřuje jen ženám,nebo tady byly i mnohem horší hrubice.
Pro zasmání posílám ukázku českého jazyka z jedné konverzace na FB a to je teprve pastva pro oči,to tady snad nikdy ani nebylo.

…za to ze mne vyhrozujez samo zivytelka sem nikdy nebyla nevym kdo ti co nakecal a za. Dalsy sem v 5mesici s Petrem tehotna tak se bez zahrabat vyhruzkama a na socialce to majy moje papiry ze sem tehotna a vyjou ze mne vyhrozujez tak ze zbohem nemam se uz o cem bavyt ted to ma v ruce soud a Petrova mama a moje mama zaplatila pravnika chcou podat na tvoju mamu exekuci kvuly alimentum co dluziz protoze tom ma za necele 2roki 18 a musy to byt splacene dnes to d na prarodice kdyz otec nema tvuj tata tebe zato pochvaly

Marci1,pak mě napište,jak jste na tom s očima:-)

Další odpovědi
zzzzz

Marsi já to můžu číst 10× a stejně tu chybu nevidím. 🙂
Doplňuji:
Marsi i můj je to problém, já o něm vím a nestydím se za něj, mám jiné přednosti, Sama sobě se občas zasměju, co jsem to zas dokázala napsat.
Ale dnes mi přišel email od obchodního partnera a ve třech řádcích měl 4 chyby. Zajímavé je, že ty cizí většinou vidím
„vizdit příčku, položení dlažbi a opkladu, zdravym“
Hned mi bylo líp, že nepíšu nejhůř 🙂

redy

Já se nepletu ------------ já to nevím.
Jestli se někdo ze mě osype tak sorry ale mě se tu líbíííííí.

badisko

Pisu jak hovado …proste mi psani nejde tak se o to nesnazim ..nejsem ve skole ..... ale plymule mluvim ..Polsky ..Lotyssky ..Anglicky ..Slovensky …a dobre rozumim Rusky a Irsky …Pripadas mi jako jedna zdejsi uzivatelka pusinka50 ktera se taky ohlizi na cestinu … tak vyberem…

otazka …

next-x
jaký web byste uvítali?

Jaký typ webu byste uvítali a chodily na něj? nebo aspon web ktery si myslite ze by zaujal jiny…

odpoved …

pusinka50

Že by web s pravidly českého pravopisu? Některým zdejším uživatelům by se obzvlášť hodil… http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-web-byste-uvitali

tohle bylo jen nahodne vybrano tech ..narazek na cesky jazyk a pravopis bylo spousta …zato da otazku…ktera je hodna 6 .tridy …

Stříbrný

pusinka50
Prosím vás, již jsem podobnou otázku vkládala, ale nemohu se pořád dopočítat, co se týká objemových jednotek.

Našla jsem zde spoustu odkazů, ale já jsem prostě na fyziku pitomá a nenašla jsem to tam. Prosím, můžete mi CO NEJJEDNODUŠEJI A POLOPATĚ napsat, jaký je převod jednotek mezi litr, decilitr, mililitr a centilitr?
Nevím, co je menší, jestli centilitr nebo mililitr.
Můžete mi úplně jednoduše napsat, kolik litr obsahuje kolik dcl, cl a ml?
Úplně bych potřebovala zjistit, kolik mililitrů obsahuje úplně obyčejný VELKÝ HOSPODSKÝ PANÁK?
Prosím, nepište mi výpočty ani zlomky, já v tomhle jsem fakt pitomá. Napište pouze, KOLIK MILILITRŮ obsahuje klasický velký hospodský panák??
A pak stačí jen poměry mezi litrem. decilitrem, centilitrem a mililitrem. Nevím, jestli to mám seřazené správně. … http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prosim-vas-jiz-jsem-podobnou-otazku-vkladala-ale-nemohu-se-porad-dopocitat-co-se-tyka-objemovych-jednotek

Z toho Plyne ze… ani ty natom nejsi nejlepe ..... nechtej abych ti pripomenul.. tve chyby a tve prohresky …:D sorry ale je to tak ..kdyz kritizujes jine tak mysli na to ze jini se budou navazet do tebe …:D …
Doplňuji:
PS; Krom cestiny a zakladu angliny jsem se nikdy ..neucil cizi jazyk ..!! Ty jsem se naucil ..az ve svete za pochodu !!…

cochee

Někomu to prostě nic neříká, že napíše „býlí“ místo „bílý,“ takže „čtení po sobě“ mu pomůže asi jako svěcená voda – nijak.
Doplňuji:
Pokud někde vidím nějakou prasárnu a la to, co ukázala iceT, na dva prsty tlustý odstavec a najdu v první větě deset prasáren plus ABSOLUTNÍ ignoraci nějaké interpunkce, tak čtení ukončuju, nedělá mi to dobře na žaludek… Nevadí mi ani ty hrubky, hlavně ta nepřítomnost čárek a teček.

Dochy

Tak některým je obecně fuk nějakej pravopis. A z těch co jim pravopis fuk není, bude velká část postižena selektivní slepotou (jako asi i já). Po sobě mohou číst cokoli a chybu tam neuvidí, protože zároveň vědí co chtěli napsat a mozek jim to průběžně spojuje dohromady a eventuální chybky automaticky nahrazuje 😉

suaeda

Ano je to můj problém, česky jsem za celý život pořádně nenaučil. Maturitu z ČJ jsem udělal hlavně proto, že jsem hodně četl, nejen povinou četbu. Celkově na jazyky jsem nikdy nebyl. Zato i dnes skoro již v důchodovém věku umím radit daleko mladším v ekonomice, programech jako excel a všemu podobného co souvisí s matematikou. Beru to tak. Někdo umí to a má na to buňky. Někdo zase je dobrý na něco jiného. Ano přiznávám je to ostuda neumět dobře česky a dělat hrubky.

led

Okrem naozajstnej neznalosti jazyka je problém aj v akejsi „psychológii čítania“.
Keď píšete text a hneď ho čítate po sebe, stáva sa, že nechtiac čítate text, akoby spamäti a prípadné chýbajúce písmenko nevnímate. Preto dôležité texty je dobré buď dať prečítať niekomu inému (podľa možnosti znalému jazyk a problematiku textu), ktorý môže upozorniť na chybu, alebo urobiť si prestávku a prečítať si text pekne pomaly znova (ale toto málokto robí, potom sa vyhovára na nedostatok času, vlastnú zbrklosť, či rýchle prstíky). Na internete je bežné rýchle nekontrolované písanie, systémom píš ako hovoríš.
Ps.
Postupovala som teraz podľa tohto textu a pri jeho opätovnom čítaní som objavila 5 preklepov. Hanba mi.

Luciet

Já si tedy VŽDY přečtu po sobě, co jsem napsala. Především se zaměřuji na gramatické chyby a opakující se slova.
To, jak píšeme, je naší vizitkou.

cynique

Thumb up, badisko!

Čeština je pro mne cizí jazyk, který jsem se nikdy neučil. To ale neznamená, že bych proto nemohl odpovědet.

Nemám problém s odpověďmi, které jsou někdy hodně „gramaticky svébytné“. Také nemám problém ani s vtipnými pseudo-odpověďmi (i pseudo-otázkami), které vyvojají úsměv, protože to je alespoň drobný impuls pozitivní energie a svědčí minimálně o smyslu pro humor u pisatele
Ale mám problém s odpověďmi, které nekorespondují s otázkou a nejsou ani vtipné. Tito copypasteři si často také nečtou po sobě „co to vlastně napsali“. Často jsou jejich odpovědi fakticky nesprávné, což adminům nijak zvlášť nevadí. Hlavně, že dostanou palce od svých dvorních palcovačů…

rigormortis

Pro lidi co cítí povinnost na upozorňování správné gramatiky existuje krásné anglické pojmenování: Grammar Nazi.

pája139

Ve škole musím psát rychle, abych stíhala a pak to vetšinou po sobě většinou nepřečtu, tak luštim :D

marci1

Ad zzzzz : Tak tomu už nevěřím, že si děláte legraci ? Hlavně že tomu rozumíte. To je síla . A to nejsem učitelka češtiny. 🙂

zzzzz

Nedělám si legraci je to pán, co má stavební firmu, psát moc neumí, ale rekonstrukce koupelen dělají opravdu luxusně.

marci1

Tak pokud máte na něj dobré reference a koupelna bude „snová“ , tak je to super ! Držím palce ! 🙂

zjentek

jasně a já taky držím palce, aby se doma nic neztratilo ani po dlouhém čase, kvůli nějakýho černýho tipaře

marci1

Ad „iceT“ : Díky za ukázku, ale nepřečetla jsem si to celé. Vůbec nevím o čem je řeč a už mi šly oči opravdu „šejdrem“. Možná že tomu někdo rozumí. Nerozumím řeči tohoto kmene !.Pá, pá. 🙂

iceT

no kdyby tam byly čárky ve větě,kde by měly být,snad by jeden i porozuměl:-)

badisko

iceT..me ani neudivilo to jak to napsala..ikdyz v tom pripade nejsem ani ja slepej…spis ten obsah…:D resi se takovy veci na facebooku casto?…ze uz bych si ho mel zalozit ..vypada to lip nez ..youtube.com…
Nee nezalozim delam si prcu …:D socialni stoky jsou mimo me …:D

iceT

To byla zpráva zaslaná soukromě přes můj profil někomu jinému,jelikož adresáta znám a autorka té literární žumpy na něj nemá kontakt,takže snad to veřejnost ani neviděla.díky bohu.:-)

marci1

Ad „badisko“ : Samozřejmě netvrdím, že nejdůležitější je pravopis. Vážím si Vašich odpovědí a je vidět, že většina témat Vám není cizí a rozumíte jim. Vězte, že se snažím vždy odpovědět podle svých možností a schopností a nikdy nikoho nechci poškodit. 🙂

badisko

ad ==>marci1 ..tady nejde o mne …tady jde spise o princip…proste se mi takova otazka nezda vhodna …je to podobne jako by se clovek zeptal ..proc tolik lidi nerozumi ..matematice ..nebo proc neumi plavat…proc neumi anglicky ..proc neumi varit atd …Proste kazdej je jinej ..pokud jde o toto otazku ..tak ji radim az na uplny konec ..protoze je to zrejme ..kazdy neumi vse … Werich zde … http://www.you­tube.com/watch?v=4MK_vNk­iPRk treba pro mne je naprosto priozene pracovat s kamenem (jsem kamenik)…umite to ?..umite opracovavat kovy a drevo …na urovni ze by jste se tim mohla zivit ?..umite postavit dum od zakladu.. az po posledni hrebenac na strese ?…kazdy mame vlohy na neco jineho …:D takze tato otazka se mi zda zbytecna …:D …

marci1

Já jsem svou otázkou spíše myslela, že chyby v otázce jsou díky tomu, že si to lidé po sobě nepřečtou. Přečtěte si prosím ještě jednou mou otázku. Nikdo není dokonalý. Nejsem kameník ,dům od základů postavit neumím, ale zase umím třeba jiné věci, které Vy neumíte.
Dokázal byste např. napsat knihu ? Báseň ? Pomáhat potřebným starým lidem ? Pomáhat dětem v nemocnici apod. ? Každý umíme něco jiného a vůbec mi nešlo o to, aby všichni ovládali češtinu na 1. 🙂 🙂 🙂

iceT

A proto snad lidi chodí do základní školy,aby se naučili základům pravopisu a gramatiky,aby se nemuseli stydět,když budou si sami budou psát životopis,a budou tam mít tytéž hrubky,jaké jsem poslala v otázce.Kameníkem a stolařem se nenaučíš na základce,ale dalším studiem.Promin,nechci zlehčovat tvoji šikovnost,taky nejsem kameník a stolař,ale obstojně vařím,matematice nerozumím,plavu tak,že bych se neutopila,cizí jazyky neovládám,ale jsem pyšná na to,že umím správně psát česky.

badisko

ano …ale proc si to zde budu hlidat ..chci jen neco zdelit ..tot vse …
takze… jek vidis a sama jsi uznala ze kazdy nemuze vedet vse a delat vse …
ikdyz …nekteri jsou lepsi ..tak se vetsinou ozivaji ti troubove co neumi skoro nic …coz je dost smutne …takze proto jsem vybral odpoved pusinky50..ohani se cestinou ..ale nejaky prevod jednotek je ji cizi…kua tak kdo ma pravdu …?..to je prece take zalezitost zakladni sloly nebo ne ?…
PS; tim nechci rikat …ze pusinka je trouba :D jen hledi na cizi chyby a sve si moc nepripousti …:D

Annabellee

No jo no-tahat třísku z oka bratra holt bolí méně, než koukat na břevno v tom vlastním :).

iceT

tak snad 30 let ze školy může člověka omlouvat,že si nepamatuje vše,navíc technika učení se dnes bere poněkud jinak než před ix lety.Moje máma si pamatuje rusky a já ani nevím,jak se který znak azbuky píše,učivo ZŠ by mě už taky asi nic neřeklo,česky to jo,ale jinak ohledně čestiny,kořeny slova a podobné záležitosti,co umí pěkně vysvětlit annas,tomu jsem taky nikdy nerozuměla. a taky dělám chyby v psaní,to se neboj,taky jsem jednou myslela tak,že jsem napsala mislím…

marci1

Ad zzzzz : Myslím si, že to není zrovna Váš problém. 🙂

mosoj

Mně to dělá kontrolu pravopisu, ale stejně to odešlu s chybou. Někdy pospíchám a kontrola není 100 %. Nicméně je to výborná věc.
Nevím kdo za tu kontrolu může jestli server nebo prohlížeč. Prostě najednou to kontrolu začalo dělat.
Dobré bylo když šlo dříve po odeslání ještě text opravit.
Bohužel tady taková vymoženost není možná !!!

Na fotografických fórech opravy omezené nejsou a nikdo to nezneužívá !

marci1

Ad „mosoj“ také to není Váš případ. O.K. 🙂

Hejhej

Já tedy nevím,ale dobrá otázka.Já osobně si po sobě všechno přečtu.