poter

Jak jste spokojeni s elektronickou žákovskou knížkou?

Do lonského roku jsme měli klasické žákovské, podle mě to má svoje kouzlo a tradici. Děti přijdou ze školy, ukážou, co dostaly za známky, a podle toho si můžou třeba i něco opravit a nechat se druhý den vyzkoušet. Teď donesly jen lístek s loginy a hesly, máme dvojčata, takže všechno pěkně dvakrát, na každém lístku všechno po 3 heslech a loginech. Nechápu tedy, proč má jiný přístupový kód matka a jiný otec… Jako kdyby spolu nemluvili nebo co:-)?Má to nějaké výhody – tedy kromě toho, že si dítě nepřepíše známku, ale věřím, že i tady se někdo najde, kdo by to zvládl… Tyhle novoty mi vadí,tak se ptám, jak jste na tom vy.

Nejlepší odpověď
xxx3

Výhody dost přebíjejí nevýhody. Víc výhod bude patrně na straně školy, nicméně i pro rodiče je jich dost. Dnes řada dětí vyrůstá ve střídavé péči, takže online přístup pro otce i matku to dost zjednodušuje (možnost mít přehled o školních výsledcích). Předpokládám, že oddělené přístupové údaje pro oba jsou kvůli tomu, když budou chtít prostřednictvím systému elektronické žákovské nějak komunikovat se školou. Bude tak zřejmé, kdo vlastně píše. Problémem klasické žákovské není pouze možnost přepisování/fal­šování známek. Děti (zvláště některé) žákovské knížky také s oblibou ztrácejí. Elektronické ŽK navíc často umožňují jednotlivým známkám přidělovat různou váhu a následně počítat vážený průměr. Rodiče tak můžou mít lepší přehled o tom, jak na tom jednotliví žáci jsou.Těch výhod/nevýhod by se našlo jistě víc.
btw. kdyby nebylo „novot“, tak dnes místo mailů píšeme výhradně dopisy, nepoužíváme telefon (nedej bože mobilní) a řadu dalších věcí ;)

Další odpovědi
orwell

Souhlasím s tím, že klasické žákajdy měly své kouzlo. Když se člověk podívá na ručně napsanou známku s podpisem, dýchne na něj jakési lidské teplo. Dnes všechno směřuje k digitalizaci a globalizaci. Musíme si zvyknout na haldu pinů a hesel, které z důvodu kybernetické bezpečnosti budeme každou chvíli měnit. Znám jednoho „ajťáka“, který používá téměř na všechno jedno přístupové heslo, protože říká, že by se z toho jinak musel zbláznit. Jsem rád, že mě to jako žáka i rodiče minulo. To převádění všeho na nuly a jedničky má výhodu v tom, že se např. na pětku můžete dívat jako na 101 a hned jsou tam vidět dvě jedničky:-) Taky jsem znal pár případů, kdy otec s matkou nespolupracovali a dokonce byl v jednom případě vysloven třídnímu učiteli zákaz informovat otce o prospěchu dítěte. Jednalo se o chlapce, který byl po rozvodu rodičů přisouzen matce. I s takovými případy je třeba počítat, kdy si otec s matkou vytvářejí (ke škodě dítěte) konkurenční prostředí i v oblasti výchovy.

Drap

Já jsem na tom dobře. Děti už odrostlé, takže žádný problém.

zjentek

Oznámkoval bych číslicí- tři.

anonym

Novoty 🙂 Šetří to papír, dítě s sebou nemusí zbytečně tahat další sešit, nedá se to zmanipulovat a záznam změnit/přepsat nebo celý list žákajdy vytrhnout, dítě se nemůže vymluvit že žákajdu zapomnělo doma, nebo ztratilo uplně :) samé výhody … jediná „nevýhoda“ je tedy ta, že je to „notovota“.

Admin2

Zkuste si přečíst odpovědi u otázky, i když se týká i papírových ŽK.

"Vzpomínáte na žák. knížky, které slaví 66 let? Přežijí papírové, když se místo nich objevuje elektronická verze?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vzpominate-na-zak-knizky-ktere-1-2-oslavi-66-let-preziji-papirove-kdyz-se-misto-nich-objevuje-elektronicka-verze