Bawinka999

Byl Kosmasův mateřský jazyk latina ? Proč je Kosmasova kronika považována za nadčasový žánr ?

Nejlepší odpověď
annas

O Kosmovi nejsou údaje známy, ale původem je Čech. Jenže v jeho době čeština nebyla spisovným jazykem, užívala se jen latina. Kosmas jako duchovní se tedy vzdělával latinsky.
Význam díla:
Ale i když Kosmas napsal kroniku latinsky, myslel česky = vlastenecký ráz díla – svědčí o tom tzv. bohemika – české výrazy v latinském textu, jde o dílo nejen historické, ale i umělecké.
Zachytil české dějiny od nejstarších dob – čerpal z vyprávění pamětníků, z vyprávění starců (bájné příběhy) a z toho, co sám zažil.
Zdroj inspirace pro další autory, první dílo kronikářského typu.