Avatar uživatele
alik360

Je to pravopisně správně, nebo byste to napsali líp?

Mohli byste mi pomoct? Jak mám napsat inzerát? Dnes mi to moc nejde. Moje myšlenka: Dobrý den. Jmenuji se Alena je mi 14 let. Scháním peníze na věci pro králíčka. (Nabízím v ní venčení psů)

Zajímavá 0 před 1086 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Inzerát má být stručný, jasný, srozumitelný a bez pravopisných chyb.

  1. Bez pozdravu
  2. Věk není třeba uvádět, nejde o seznamku.
  3. Nescháníte, ale sháníte. .
  4. Co to venčení psů?

Poraďte se s rodiči, nebo s někým, kdo ví, co vás zajímá.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Prvních pět slov je zbytečných (když se dává inzerát do novin, platí se za každé slovo, inzerát proto má být co nejstručnější). Kdybychom je tam chtěli ponechat, musela by za Alenou být aspoň čárka (nebo lépe spojka „a“), jsou to přece dvě věty, které potřebují oddělit. „Sháním“ se píše bez C (odvozeno od slova honit).
Prakticky bych vůbec neměl odpovídat, protože Y v „Mohly byste“ v původní verzi otázky naznačuje, že se ptáš jenom žen.
Abychom mohli posoudit správnost, museli bychom vidět i zbytek inzerátu, tedy jak nabízíš venčení psů („v ní“ > v čem?).

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Pošli adresu/účet, něco málo ti pošlu.

Bylo by dobré připsat něco o předešlém slibu rodičům, že se o králíčka dokážeš postarat zcela sama, pokud ti jej pořídí a že oni to pojali způsobem, že tě v tom nechají „vymáchat“ a na jeho základní potřeby ti teď sami nijak nepřispějí (věřím, že tomu nějak podobně bylo – znám podobný případy ze života).

Ale jak vidíš, inzerát jsem pochopil jasně a jistě nebudu sám. Tvůj problém a snaha o češtině není, tu si řeš ve škole. Čau.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Justin1

Do inzerátu bych nepsal „Dobrý den“.

„Jmenuji se Alena je mi 14let.“ … To je souvětí o dvou větách, které je třeba oddělit aspoň čárkou (vidím, že čárky moc nepoužíváš, přestože mají svůj význam). Číslo a slovo je třeba oddělit mezerou. –> „Jmenuji se Alena, je mi 14 let.“

scháním –> sháním

Jinak myslím, že ten, kdo čte inzerát, bude chtít vědět, co nabízíš, kde chceš se psy chodit, jestli máš představu, kolik peněz za to budeš chtít, nebo necháš na majiteli psa, kolik ti dá, a jak tě může kontaktovat (ale to už tady nepiš). Taky myslím, že když někdo potřebuje vyvenčit psa, svěří ho raději někomu známému, než aby si počkal, až náhodou uvidí inzerát, který někdo neznámý vyvěsil.

Upravil/a: Justin1

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
quentos

*Prvních pět, ne první tři, nevšiml jsem si toho „dobrý den“, což do inzerátu taky nepatří.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
alik360

Nemusí to být ty ženy ale ty osoby.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

To by se to muselo přímo uvést. Jakmile je podmět nevyjádřený a je jasné ze souvislosti, že je obecný, Y se ve shodě nepíše.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
alik360

V nastavení jsem nastavila Frýdek-Místek a peníze Dohodou.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
alik360

Obvykle mi jde čeština a „tvarování“ vět dobře, ale dnes mi jak si nejde.
Proto se omlovám že vás otravuju.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nassin

quentos, myslíš, že malé dítě si podá placený inzerát?

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nassin,

překvapil jste mě, že jste tak skromný znalec českého jazyka s mistr ve stylizaci otázek, že jste neodpověděl sám> . Zvládl byste to dokonale.

Jenže jako vždy vnucujete jiným své lživé myšlenky. Pro vás je lež snazší než mlčení či pravda. Lhát je trapné, nedůstojné – neřešte. … jenže tím horší, že svým výmyslům věříte a ovlivňujete druhý.

Teď jsem si vzpomněla, že iv často v diskuzi opakovala starou pravdu – vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

„Nevydržely“? Jakože samé baby? Ty myslíš, že i quentos je baba? (;

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

No ale „odstranili“ už vypovídá i za quentose. A fčil si vyberte, že? Jak obvyklé na odpovědích! (; (;

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nassin

quentos tu ještě nebyl, ale nemyslím si, že by on nahlašoval.

před 1086 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek