alik360

Je to pravopisně správně, nebo byste to napsali líp?

Mohli byste mi pomoct? Jak mám napsat inzerát? Dnes mi to moc nejde. Moje myšlenka: Dobrý den. Jmenuji se Alena je mi 14 let. Scháním peníze na věci pro králíčka. (Nabízím v ní venčení psů)

Nejlepší odpověď
annas

Inzerát má být stručný, jasný, srozumitelný a bez pravopisných chyb.

  1. Bez pozdravu
  2. Věk není třeba uvádět, nejde o seznamku.
  3. Nescháníte, ale sháníte. .
  4. Co to venčení psů?

Poraďte se s rodiči, nebo s někým, kdo ví, co vás zajímá.

Další odpovědi
quentos

Prvních pět slov je zbytečných (když se dává inzerát do novin, platí se za každé slovo, inzerát proto má být co nejstručnější). Kdybychom je tam chtěli ponechat, musela by za Alenou být aspoň čárka (nebo lépe spojka „a“), jsou to přece dvě věty, které potřebují oddělit. „Sháním“ se píše bez C (odvozeno od slova honit).
Prakticky bych vůbec neměl odpovídat, protože Y v „Mohly byste“ v původní verzi otázky naznačuje, že se ptáš jenom žen.
Abychom mohli posoudit správnost, museli bychom vidět i zbytek inzerátu, tedy jak nabízíš venčení psů („v ní“ > v čem?).

zjentek

Pošli adresu/účet, něco málo ti pošlu.

Bylo by dobré připsat něco o předešlém slibu rodičům, že se o králíčka dokážeš postarat zcela sama, pokud ti jej pořídí a že oni to pojali způsobem, že tě v tom nechají „vymáchat“ a na jeho základní potřeby ti teď sami nijak nepřispějí (věřím, že tomu nějak podobně bylo – znám podobný případy ze života).

Ale jak vidíš, inzerát jsem pochopil jasně a jistě nebudu sám. Tvůj problém a snaha o češtině není, tu si řeš ve škole. Čau.

Justin1

Do inzerátu bych nepsal „Dobrý den“.

„Jmenuji se Alena je mi 14let.“ … To je souvětí o dvou větách, které je třeba oddělit aspoň čárkou (vidím, že čárky moc nepoužíváš, přestože mají svůj význam). Číslo a slovo je třeba oddělit mezerou. –> „Jmenuji se Alena, je mi 14 let.“

scháním –> sháním

Jinak myslím, že ten, kdo čte inzerát, bude chtít vědět, co nabízíš, kde chceš se psy chodit, jestli máš představu, kolik peněz za to budeš chtít, nebo necháš na majiteli psa, kolik ti dá, a jak tě může kontaktovat (ale to už tady nepiš). Taky myslím, že když někdo potřebuje vyvenčit psa, svěří ho raději někomu známému, než aby si počkal, až náhodou uvidí inzerát, který někdo neznámý vyvěsil.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

*Prvních pět, ne první tři, nevšiml jsem si toho „dobrý den“, což do inzerátu taky nepatří.

alik360

Nemusí to být ty ženy ale ty osoby.

quentos

To by se to muselo přímo uvést. Jakmile je podmět nevyjádřený a je jasné ze souvislosti, že je obecný, Y se ve shodě nepíše.

alik360

V nastavení jsem nastavila Frýdek-Místek a peníze Dohodou.

alik360

Obvykle mi jde čeština a „tvarování“ vět dobře, ale dnes mi jak si nejde.
Proto se omlovám že vás otravuju.

Nassin

quentos, myslíš, že malé dítě si podá placený inzerát?

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Nassin,

překvapil jste mě, že jste tak skromný znalec českého jazyka s mistr ve stylizaci otázek, že jste neodpověděl sám> . Zvládl byste to dokonale.

Jenže jako vždy vnucujete jiným své lživé myšlenky. Pro vás je lež snazší než mlčení či pravda. Lhát je trapné, nedůstojné – neřešte. … jenže tím horší, že svým výmyslům věříte a ovlivňujete druhý.

Teď jsem si vzpomněla, že iv často v diskuzi opakovala starou pravdu – vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.

zjentek

„Nevydržely“? Jakože samé baby? Ty myslíš, že i quentos je baba? (;

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

No ale „odstranili“ už vypovídá i za quentose. A fčil si vyberte, že? Jak obvyklé na odpovědích! (; (;

Nassin

quentos tu ještě nebyl, ale nemyslím si, že by on nahlašoval.