Avatar uživatele
Registrovaný

Práce v prvím trimestru těhotenství... ?

Teoreticky:Když budu těhotná,a pracuji v práci,kde je hluk a dělám fyzicky náročnější práci,tak pokud mě zaměstnavatel nepřesune na jinou lehčí pozici(což neudělá),tak půjdu na mateřskou nejspíš hned,jak dostanu těhotenskou průkazku...Což bývá kolem 3.měsíce,pokud se nepletu..?Ale jde mi o to,co ty první tři měsíce?Musím v prvním trimestru vykonávat svou práci v tom nevyhovujícím prostředí,nebo můžu třeba ty první tři měsíce být na neschopence...?Nebo jak se to řeší,nevíte někdo..?Díky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Než budeš mít vystavenou těhotenskou průkazku a potvrzené těhotenství, první trimestr asi uplyne. Těhotenství je přirozená záležitost, nejedná se o nemoc, ale pokud budeš mít od lékaře potvrzené tzv. rizikové těhotenství, tak je zasměstnavatel povinnen přizpůsobit tomu i pracovní zařazení s omezením podle lékařských pokynů. Na rodičovskou dovolenou nelze nastoupit v termínu s jakým počítáš. Budeš mít buď vystavenou neschopenku nebo můžeš čerpat dovolenou ap.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Známá dostala neschopenku, když ji zaměstnavatel odmítnul přesunout na vhodnější pozici. Ale to je individuální....


Avatar uživatele
Bronzový

Většinou se to řeší nemocenskou, můžeš na ní nastoupit prakticky ihned po potvrzení těhotenství gynekoložkou - ta Ti neschopenku vystaví. Ve 3 měsíci až dostaneš průkazku se nemocenská změní na "rizikové těhotenství", ale je to jen o čísle diagnózy, pro Tebe se nemění nic. Pokud máš ještě nějakou dovolenou můžeš si jí dovybrat, ale na celý trimestr (přes 60 pracovních dní) Ti pochopitelně stačit nebude.
Marodit Ti může doporučit buď lékařka sama od sebe pokud zná náročnost Tvé práce, v mnoha firmách ji doporučuje i sám zaměstnavatel - nevezme si na triko, že bys vlivem náročné práce měla dítě postižené, nebo potratila, za což bys ho mohla pak žalovat. Jestliže doporučení na nemocenskou nedostaneš ani od gynekoložky ani od zaměstnavatele, popros o ní lékařku sama, s odůvodněním náročné práce. Nebude dělat potíže.
Doplňuji:
PS, na mateřskou dovolenou (=6-8 týdnů před, a 6 měsíců po narození dítěte. Od začátku 7 měs. až do 2,3,4 let věku dítěte je to pak "rodičovská dovolená") nelze nastoupit už ve 3. měsíci. Pokud budeš potřebovat úlevu z práce dříve než na konci 7 měsíce těhotenství, ať už z důvodů zdravotních, nebo nevhodnosti Tvého povolání pro těhotnou ženu, VŽDYCKY půjdeš na rizikové těhotenství.


Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel je povinen těhotnou pracovnici převést na jinou vhodnou práci a pokud by na nové pozici dosahovala nižšího výdělku, měla by nárok na vyrovnávací příspěvek (dávka nemocenského pojištění, zjednodušeně řečeno jde o jakési dorovnání do výše průměrného výdělku).

Pokud by zaměstnavatel takovou práci neměl, šlo by o překážku na jeho straně, za niž byste mněla nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Pracovní podmínky u zaměstnavatele nejsou důvodem k vystavení neschopenky, tím je pouze zdravotní stav nastávající maminky a nenarozeného dítěte.

___
Předložte zaměstnavateli potvrzení o svém těhotenství a trvejte na převedení na vhodnou práci (zaměstnavatel nesmí odmítnout!!).
(Necháte-li si místo správného postupu radši vystavit neschopenku, zbytečně se sama finančně poškodíte.)
Doplňuji:
Zdůrazňuji, že zaměstnavatel nesmí odmítnout převést těhotnou zaměstnankyni na jinou práci a místo výplaty náhrady mzdy za překážku na jeho straně jí doporučovat neschopenku.

Pokud maminka na neschopenku přistoupí, připraví sebe i dítě o cca 40 % průměrného výdělku za každý měsíc PN, což rodině může v budoucnu chybět.


Avatar uživatele
Zlatý

Vhodnost či nevhodnost takovéto práce, může jen lékař, který zná podrobnosti.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2239
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1004
Zlatý mosoj 686
Zlatý led 547
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 422

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.