petragrazy

Co dělat při končení rodičovské dovolené?

Dobrý den,
teď koncem ledna 2018 mi bude končit rodičovská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. Zbývá mi vybrat poslední rodičovský příspěvek který činí 11.185,–. Byla jsem se zeptat zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na neurčitou dobu, jak to se mnou plánuje v práci dál, a bylo mi řečeno, že jelikož mám zájem jen o zkrácený úvazek, tak v tom případě pro mě pracovní místo nemá. Chci se zeptat, může mi dát výpověď, když mi měl ze zákona držet 3 roky místo, zda mám v tomto případě nárok na odstupné? Druhá otázka zní: Co můžu udělat dál, zvažuji, že bych si poslední částku rodičovského příspěvku rozpočítala na dalšího půl roku a tím pádem si oddálila nástup do zaměstnání, je to možné a kde se na tom domluvit? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý večer, Petro,

zaměňujete dvě věci, každá z nich se řídí jiným zákonem.

(1)
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory,
kterou lze pobírat až do vyčerpání celé částky
Pobírání je možné i po návratu (nástupu) do zaměstnání.

(2)
Rodičovská dovolená je volno, které na péči o dítě poskytuje
zaměstnavatel. Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen
poskytnout rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte.

Den po třetích narozeninách jste povinna nastoupit
do zaměstnání a pracovat podle sjednaného úvazku.

Protože překážka v tomto případě není na straně zaměstnavatele,
nemusí zaměstnavatel situaci řešit výpovědí s odstupným.

Překážka je na Vaší straně → Vy nemůžete nastoupit na plný
úvazek, proto jste měla situaci řešit včas výpovědí.
______________

Nynější možnosti:

(1)
Požádat zaměstnavatele o neplacené volno (už nepůjde o rodičovskou dovolenou)
na péči o dítě. Zaměstnavatel ale není povinen této žádosti vyhovět.

(2)

Nastoupit minimálně na jeden den do práce a teprve druhý den
(lépe ještě o pár dnů později) zaměstnavatele požádat

„o rozvázání pracovního poměru dohodou z důvodu osobní péče o dítě do 4 let věku“
(formulaci v uvozovkách použijte doslovně, vynechte jen uvozovky).

(3)
Pokud by zaměstnavatel nechtěl na návrh dohody přistoupit (ale spíše si myslím,
že přistoupí), musela byste dát „výpověď z důvodu osobní péče o dítě do 4 let věku“,
najít si hlídání a dodržet výpovědní dobu.
_______

Nástup do zaměstnání před uzavřením dohody nebo podáním výpovědi
je nutný, aby se Vám v případě registrace na ÚP podpora v nezaměstnanosti
počítala z pravděpodobného výdělku.

Kdybyste zaměstnání ukončila dohodou bez nástupu do práce, měla
byste nárok jenom na tzv. minimální podporu od 4.315 (první dva měsíce)
přes 3.452 (další dva měsíce) po 3.164 (poslední měsíc) Kč měsíčně.

Pokud do zaměstnání nastoupíte a teprve potom dáte výpověď nebo uzavřete dohodu,
bude na důvodu, který v písemné výpovědi či dohodě uvedete, záviset výše podpory.
Bez důvodu byste měla celých pět měsíců nárok jenom na 45 % pravděpodobného čistého výdělku.

Pokud uvedete důvod z uvozovek výše, budete mít nárok první dva měsíce na 65 %,
další dva měsíce na 50 % a poslední měsíc na 45 % pravděpodobného čistého výdělku.

________

Odpověď je dlouhá, doufám, že přesto bude srozumitelná. Kdybyste
se potřebovala ptát dál, pokračujte prosím zde → v diskuzi pod otázkou.
(Vrátím se.)

___________

McMerkurion:

Zaměstnavatel zatím nemá důvod dávat výpověď. nezanikl,
nestěhoval se a nejsou u něj ani organizační důvody.

Zaměstnankyně je zdravotně způsobilá vykonávat sjednaný druh práce.
V době rodičovské dovolené nemohla naplnit důvody, pro které by jí
zaměstnavatel mohl dát výpověď nebo pracovní poměr okamžitě zrušit.

Překážka je na straně zaměstnankyně, situaci musí řešit ona.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… odborně poradí ivzez, nezamykej otázku a počkej si na její odpověď …
… já jen svůj názor: … podle mne ti může dát výpověď bez odstupného, tři roky ti drží místo, má s tím nemalé starosti a ty mu teď, necelý měsíc před nástupem řekneš, že chceš dělat jen na zkrácený úvazek, to je podle mne trochu nefér, a jeho reakci se nedivím …

nyjono

Zaměstnavatel ti přece místo drží. Nikde ale není psáno, že ti musí dát zkrácenou pracovní dobu. Před nástupdm na MD jsi dělala na běžnou prac.dobu?
Tu práci, co za 4 hodiny nestihneš bude muset udělat někdo jiný.

Mc Merkurion

ivzez: … jo, mám to blbě formulovaný, prostě jsem to myslel tak, že když nechce dělat na plnej, tak jí co? … počká až nepřijde, a dá áčko, a nebo se dohodnou na výpovědi, ale hlavně: není přeci povinen jí dávat odstupný …

ivzez

Výpověď s odstupným by přicházela v úvahu jen
v případě problému na straně zaměstnavatele.

Jenže tady je problém na straně zaměstnance.

Mc Merkurion

…tak nějak jsem si to i myslel …