jackhammer86

Poradíte, jak je to s překážkou v práci – více v doplnění?

Překážka v práci a konec

Dobrý den mám otázkou o, jaký je postup s překážkou v práci
Jedná se o tom že vypkovanavam, těžkou fizickou práci, a už to nezvládam v případě konce. z pracovních důvodu budu mít nárok na 3 platy ale jaký to stim ze bych chtel využit možnost překážky v práci ze strašný zaměstnavatelá na 2 měsíce a pak po té skončit ze zdravotních důvodu abych mohl hledat náhradní práci za to dobou a nemusel vykonavat tu práci co nezvladam je tam taková možnost !! Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Překážka v práci ze strany zaměstnavatele (dnes se používá termín „organizace“) se týká něčeho úplně jiného: Ta nastává třeba v případě, že nemůže vykonávat práci, protože k ní nedostanete od organizace odpovídající zdroje, například materiál, podklady, postupy a podobně. Pokud práci nezvládáte není to překážka v práci ze strany organizace bez ohledu na to, jak těžká je, ale spíše ze zdravotních důvodů a to by musel posoudit lékař. Jestli by k těmto zdravotním důvodům přispěla práce samotná mohlo by se jednat o chorobu z povolání se zcela odlišnými postupy, jak to řešit.

Další odpovědi
ivzez

O překážku na straně zaměstnavatele by šlo v případě, že
byste na základě posudku „závodního“ lékaře nebo posudku kliniky
pracovního lékařství nemohl dále vykonávat sjednaný druh práce,
a zaměstnavatel by pro Vás neměl jinou vhodnou práci.

O překážce v práci by musel rozhodnout zaměstnavatel,
nikoli Vy – zaměstnanec. I o převedení na jiný druh práce
a na který konkrétní druh rozhoduje zaměstnavatel.

Nárok na odstupné Vám vznikne v případě, že Vám dá
výpověď zaměstnavatel, ale pozor jenom v některých případech.

Jestli příčinou Vašich zdravotních potíží není pracovní úraz
(či jeho následky) nebo nemoc z povolání, dal by Vám zaměstnavatel
výpověď podle § 52 písm. e) → bez nároku na odstupné.

O důvodu výpovědi rozhodne ten, kdo výpověď dává.

Chcete-li zaměstnání ukončit ze zdravotních důvodů,
musíte to napsat do písemné výpovědi (a dát ji sám).

@Edison:
Zákoník práce stejně jako dříve používá obrat
»překážka na straně zaměstnavatele«.

Drap

Ta možnost by tam být mohla, pokud by měl zaměstnavatel překážku v práci. Nepojede třeba jediný stroj, bez kterého tu práci nemůžeš dělat. Nebo výrobní prostory jsou po průtrži pod bahnem. Vymyslet si překážku v práci dost dobře nejde. Existuje i cesta, že se zaměstnavatelem dohodnu.

autacek

Aby se jednalo o překážku v práci na straně zaměstnavatele, předpokládá to nějaké objektivní zavinění, resp. příčinu na straně zaměstnavatele. Blíže viz. zákoník práce. https://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h3.aspx

Pokud nebude moci pracovat pracovník co je závislý na vašem předchozím pracovním úkonu, třeba zedník, kterému nedovezete jako helfr cihly, bude to překážka na straně zaměstnavatele, ale jen u toho zedníka. U vás jako helfra to bude důvod pro přeřazení na jinou práci, nebo výpověď..... Za to, že sám odejdete, jen tak nic nedostanete.