mily

Oční vady (dioptrie)

Co to znamená,když někdo má do dálky dioptrie +1,0 a někdo zase –2,5.Nebo ještě cylindr dp +1,0,osa 115.Mužou se dioptrie ještě zlepšit?

Nejlepší odpověď
mosoj

Když člověk vidí špatně do dálky je krátkozraký a má dioptrie – !!!!

Když člověk vidí špatně na čtení je dalekozraký a má dioptrie + !!!

Pokud vidí špatně na blízko i na dálku potřebuje dioptrie + i – a musí mít dvoje brýle nebo bifikální či multifokální.

Pokud má někdo cylidrickou dioptrii má vyosené vydění. A tou cylindrickou dioptrií se ta osa vidění narovnává.

Za normálních okolností zrak s věkem slábne a oční čočka přestává být pružná. Tato vada se již s věkem jenom zhoršuje.