bolak

Zlepší se člověku po nošení brejlí zrak?

Myslim tim, když bude poctivě nosit brejle, jestli se mu budou časem zase snižovat dioptrie. Hledat jsem to na netu, a většinou tam psali (v odbornejch rubrikách) že nezlepší, jenomže pamatuju že brácha měl v dětství brejle, takový strašně tlustý skla, a teď nic nenosí.

A nezakopává a do kandelábrů nenaráží..
Doplňuji:
Tak pak mám ještě takovej poddotaz. Když člověk denně v práci čumí 8 hodin denně do monitoru a zkazí se mu během pár let oči (vidí špatně na dálku), třeba ve dvaceti letech, tak mi neříkejte že už je to na furt, že se ty oči zase nemůžou napravit, nebo vážně nemůžou?

Přece když se něco rozbilo, tak to zase musí jít zpravit nebo ne? A taky sem četl kdysi jeden výzkum, kde se porovnával zrak lidem z města a lidem z vesnic, a vyšlo najevo, že lidi z venkova ho maj mnohonásobně lepší. Tvrdili že je to tím, že ve městě je to samej panelák, a že se člověku prostě ten zrak přizpůsobí na tuhle vzdálenost a lidi z venkova nebo z hor čuměj celej život do dále, do kopců a tak že jim oči nezdegenuroujou, tak možná kdyby se šlověk přestěhoval kamsi kde ty oči budou „mít prostor“, tak by se mohly alespoň částečně napravit.

Nejlepší odpověď
mosoj

Otázka je špatně položená. Je třeba rozeznávat děti od dospělých. Děti se ještě vyvíjí a určitá oční vada se může nošením brýlí napravit. Od 20 let už člověk jenom degeneruje.
Doplňuji:
Jasně. Šáhneš do šrajtofle, vytáhneš 40 000 vočí a na očni ti klinice ti je krásně odpařením vytvarují laserem. Budeš vidět na dálku, ale na blízko se ti to zhorší.
Nebo naopak udělají tě + 0 a na dálku už neuvidíš skoro nic. Prostě akomodaci oka nenahradíš!!

Další odpovědi
Děda Louda

Brýle neléčí. Je to jen kompenzační pomůcka, něco jako protéza. Neslyšel jsem o nikom, komu by se zlepšil chrup tím, že používá ten ze skleničky.

Lukasy

Já mam brýle na dálku asi od 5 třidy a nezlepšilo se mi to spíš na opak.

Anuket

Ono to na každého působí jinak. Já dostala třeba brýle nastálo ve třetí třídě, šlo o zanedbatelných půl drioptrie. A naráz se to zhoršovalo. Prvně po půl roce na třičtvrtě drioptrie. Po dalším půlroku na jednu a čtvrt a po dalším na jednu a třičtvrtě. Pak jsem začala brýle nosit, jen když je potřebuju a najednou zhoršování ustalo, což je paráda, jen lituji, že mě to nenapadlo dřív, i když mi oční kázala nosit je opravdu nastálo. Mohla jsem si takovou půldrioptrii ušetřit…

aramah

Ono zaleží asi jaká je to vada,můj vnuk nosil brejličky asi tak tři roky a teď je v pětce a bez brejlí..

pusinka50

V dětství, když se organismus vyvíjí a nosí se pravidelně brýle, může se zrak zlepšit, kamarád mého bratra byl toho důkazem, v 18 letech už brýle nepotřeboval. Ve 20 letech ale už je organismus více méně vyvinutý a ustálený, bohužel i s vadami, které má, neznám případ, kdy by se zlepšil zrak a ani tomu nevěřím. Naopak, když se brýle nenosí, zrak se může rapidně zhoršit i o několik dioptrií

led

S okom je to ako s každým iným svalom. ak sa do určitej miery nenamáha zakrnie – oslabí sa.
Stále nosenie okuliarov je taká barlička, ktorá pomáha, uľahčuje oku, ale súčasne aj potlačuje tie „povinné zostavy“ cvičenia – námahy oka. Takže výsledok, nezhorší a zhorší videnie súčasne.
Ďalšia nevýhoda okuliarov – pohyb oka a videnia sa pri stálom používaní okuliarov zužuje do úzšieho uhla a oko tým stráca schopnosť periférneho (tzv.bočného) videnia.
Na schopnosť videnia okrem daných dispozícií (vrodených, či získaných) človeka, pôsobí aj životospráva, dostatok vzduchu, prírodného svetla, stresy – preto ten rozdiel medzi vidiekom a mestom

terkaprihodo

Podle mě to hodně záleží na tom, jakou máte oční vadu. Myslím si ale, že ve většině případů spíše ne. Já jsem si teď také musela sehnat brýle na čtení. Nakonec jsem si objednala jedny z https://www.ho­tovebryle.cz/ a ty mi celkem vyhovují. Je to ale taková nouzovka, abych vůbec něco viděla. Co nejdřív si budu muset zajít na oční, ať mi to pořádně poměří atd.