paul1

Kam se vytratila důvěra k lékařům a zdravotnickým pracovníkům?

Pamatuji časy, kdy pacienti měli obrovskou úctu vůči lékařům. Bralo se to tak, že co řekl pan doktor (ka), tak to platí. Teď se to podstatně zhoršilo, někteří jednotlivci jsou až agresivní, hlavně proti záchranářům. Kde budou příčiny? Možná je to tím, že kdejací „odborníci“ mluví do problematiky , které nerozumí (a platí to bohžel i o některých zdravotnících), potom je tady internet, kde se ale vyskytují různé bludy a hoaxy.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Příčina je ta, že se ze všeho stal byznys. První otázka zdravotníka je- jste pojištený? Dnes dokonce- jste očkovaný? Tak co chceme?

Další odpovědi
da ny

Vše kolem nás se mění a je jinak.
Důvodů, včetně oprávněných je několik.
Došlo k příliš úzké specializaci v mnoha oborech. Tak dochází k tomu, že s kolenem běháte mezi 4 odborníky. Když se dočkáte operace (radši se tam podíváme, na RTG nic moc není, revmatolog a neurolog také nic nenašel), nebo přijmete bolest, a otoky, jako součást svého života. Přijde někdo (i jiný lékař) na to, že máte problém s ledvinou.

Sami lékaři docházejí v praxi k poznání, že to, na co je „připravila“ LF, může v praxi fungovat jinak.
Klasická/západní medicína řeší patologické změny. Často potlačuje symptomy (vypne kontrolky), ale neléčí.
Řada farmaceut§, lékařů, přes média/tisk nabádá pacienta, aby se zajímal, ověřoval, slepě nedůvěřoval. Podobně, jako právníci, i lékaři mají odlišné názory a postupy. Jeden Vám podle stejné laboratoře napíše tablety, druhý doporučí úpravu životosprávy včetně stravy.

Vzpomínám na staré profesory, kteří připomínali na stomatologické klinice medikům: „Šafránek, to není ta 8 vlevo dole na čtyřce. To je přece pan Novák, Pepíček Hufnágl, ne vyražené horní jedničky ze šestky.“

Před 22 lety jeden děkan LF řekl, že má obavu o budoucnost českého zdravotnictví. Neměl na mysli diktát MZČR a ZP, ale o to, „CO“ chodí studovat na LF. Někteří potomci lékařů, bez vloh pro výkon povolání (nová tradice v rodině). Elita národa, studující pro prestižní postavení a finanční ohodnocení. Empatie, touha pomáhat, být užitečný se začala vytrácet.

V našem kraji je letitý nedostatek zdravotníků/lékařů. Umístěnky už nejsou. Obnovily se náborové příspěvky. 30 let je to tady samá cizinec. Často neumí ani časka a na pacienta hledí skrz prsty. Odborně jsou na tom všelijak (i dobře). České sestry je v nemocnicích, při medikacích musí hlídat. Podobně jako externí, ambulantní lékaři, docházející do služeb, do nemocnic

Staří praktici znali celou rodinu, poměry, situaci. Našli čas na pár slov s pacientem. Pak snáze porozuměli jeho stavu a našli příčinu. Protože ji hledali.
Mohla bych pokračovat dál……
Pacient si umí/může v mnhém pomoci sám. On musí udělat první krok ke změně životního stylu i myšlení (psychosomatika).
A když už Vám medicína pomoci neumí, hledáte pomoc jinde, lékař nebo ne.. Mimochodem i lékaři se obracejí a spolupracují s některými „léčiteli“.

Herjulfson

Nechci hovořit o agresi, protože ta určitě není na místě, ale bohužel s důvěrou je to mnohem horší. Pokud v životě narazíte na celé zástupy „Cvachů“, nikdo se nemůže divit, že důvěra vezme časem za své.
Dost mi také vadí jak se lékaři perou o platy jaké mají jejich kolegové na západě. I když si myslím, že naše zdravotnictví je celkem na dobré úrovni, mám pocit, že nám přece jen chybí trochu ten „západní“ přístup. Třeba skoro na každých dveřích vidíte nápis „neklepejte“. Nebo co ta akce děkujeme, odcházíme … tenkrát jsem vůbec nezaslech, že by jim šlo i o zdravotní sestry a ostatní presonál.
Otázka začíná – kam se vytratila důvěra … od dětství mají všichny děti vzory. Paní učitelka říkala, pan doktor říkal … právník říkal a včichni to berou, že to tak prostě je, protože kdo nic neví, musí věřit všemu. Je spousta lidí, kteří třeba nemají špatnou zkušenou a celý život předpokládají, že to tak vše skutečně je.
Až teprve pokud začneme prověřovat, třeba na základě špatné zkušenosti, tak zjistíme, že není důvod z těchto lidí dělat bohy, protože i oni jsou omylní, mají třeba své problémy a jejich rozpoložení se může promítnou do jejich chování.
Prostě lékař, právník nebo třeba zedník. Jsou mezi nimi skuteční machři a pak takoví, které je lépe v životě nepotkat.

plebs

Podle mého odhadu když je okolo padesát pohlaví jak se má lékař orientovat.

Disraeli

Protože liberalismus a nulový řád. Čistě jen ten nejzákladnější (což vyvolává ego, neúctu, drzost, nedůvěru, beztrestně se šíří dezinformace. Lidi čím dál více trpí na předsudky a přehnanou až fanatickou subjektivitu.. Mé mínění, čili nepodložené domněnky = má fakta).
Dále internet a média. Přece lidi nebudou věřit odborníkům a doktorům. Oni si vygooglí svou diagnózu a ohledně nemocí a podobně si raději poslechnou projev nějakého „odborníka“ na youtube a facebooku. Copak doktoři, lidi si myslí, že jsou větší odborníci, když si na základě pár málo (často chybných) informací udělají svůj závěr (z internetu a médií).

Nedůvěra, neúcta, vulgarity panují napříč společností, nehledě na profese. I zaměstnání, která byla ve všeobecné úctě, už jsou urážena a neberou se nijak speiálně (vděčně, s respektem a podobně). Většina má respekt jen sama k sobě, respektem míním spíš přehnané mínění o sobě a to jediné čeho si váží, jsou vlastní názory. Zastávají stanovisko já vs všichni ostatní. Cokoli od kohokoli je hned urážka, hned nám chce někdo ublížit, uškodit nebo nám křivdí. Předem jsou nepřátelští a tedy i drzí. Žalobami nebo minimálně urážkami a vulgaritami se nešetří.

Drap

Všechny takoéto problémy spočívají ve vývoi a směru společnosti. Bohužel.

Rokio

Podle mě šla důvěra ke zdravotnickému personálu do kopru pádem socialismu u nás, protože lidé si začali myslet, že je svoboda, takže můžou všechno. Svoboda jednoho ale končí tam, kde začíná svoboda druhého.

zjentek

Příčiny jsou bezpochyby ve lhaní. Až lékaři a zdravotníci nebudou lhát, pacienti k nim budou mít přirozeně úctu.

haluzakfest

Dobrá a provokující otázka pro někoho jako já.. a zcela jistě vím že nejsem sám. Kam se vytratila se ptáte? Já se ptám jaktože se vznáší tak vysoko když je snad vypuštěna z pekla.. Mám k tomuto pádné argumenty, které mohu kdykoli prokázat v reálu. Doktoři prostě tady nejsou od toho aby nás udrželi zdravé. Nikomu o tohle nejde. I kdyby chtěli tak nemůžou. Někdy mám dokonce pocit, že ten obvďák snad ví co mi je, ale dokud mu to neřekne odborník, nemůže mi to říct.. dále doktor čumí víc do PC než pacienta, a mlčí.. nic neřekne.. a když se ptáte neumí to často lidsky vysvětlit. To je ale to nejmenší nikdo nejsme dokonalí.. ovšem co sem zažil já osobně, je prostě naprosté selhání celé medicíny. Všech doktorů, i všech okolo, v podstatě je zázrak že žiju a paradoxně, to zač jsem byl kritiziván, mě defakto zachránilo nevědomky život.. Doktoři byli od začátku slepí a neměli vůbec žádnou snahu na tom, aby mě pomohli a zjistili co mi je. Přitom já projevoval typické příznaky snad všechny, už od mala.. jde o lepek. Uznávám že v mém případě se ten lepek projevuje prapodivným způsobem, ale už v dětství to bilo do očí.. částé nadýmaní, průjmy zácpa.. a hlavně migrény, šíleně mě bolela hlava, dále sem moc nerostl, a byl „vybíravý“.. později to bylo horší a horší jenže já to považoval za asi normální.. všichni mě utvrzovali v tom že to přeháním.. extrémní únava.. a absolutní neschopnost přibrat. A problémy s trávením čím dál horší.. To že doktoři už byli dávno v koncích jelikož na problémy s trávením je vrcholem medicíny omeprazol.. a když naléháte tak se vám podívají žaludkem pomalu až do konečníku :D.. a jak nic neuvidí, tak vám nic není.. A já si rychle uvědomil že doktoři nikdy nemůžou efektivně pomoct.. já nechci nevědět o tom, nechci to vyřezat, nechci to zakrýt.. chci zjistit co to způsobilo a změnit to..zrušit.. 15 let jsem intenzivně hledal než jsem zjistil co mi je :D to byla jízda :D vyzkoušel jsem všechno… a naučil se hodně, porozumněl jsem svému tělu.. a uvědomil si že bych nejradši ty učitelky za ty bláboly nakopal víte kam.. Sem se normálně styděl za to jaký jsem hlupák.. A hlavně mi unikalo.. víte vůbec co se vám děje v těle.. jak fungují, plíce, srdce, oběh, další orgány, játra, slinivka žlučník, atd.. jak to spolu souvisí a co to spolu dělá… řekněte mi proč nás nic ve škole neučí o zdraví, nemyslím ty nudné info z knížek, ale to nesmírně zajímavé z toho těla prostě dyť je to úchvatné jak to v tom těle spolu šlape :D:D No takže.. musel jsem sám pátrat, a to co dělali doktoři, bylo že mě leda zaváděli ! A stáli si za tím… a nehodlali ustoupit ani před nezpochybnitelnými argumenty.. já se studoval 15 let, žádný z doktorů mě nezná lépe, jsem zdravý.. já narozdíl od doktorů vím co mi je.. a oni se stále stavějí do role, že oni to vědí, a že pokud jejich přístroje to nedetekují, nebo jejich švidravé oči neuvidí, tak si to vymýšlíte. Já se na lepek podívám, a nadruhý den spolehlivě chcípám.. 100× ověřeno.. a doktor z vás dělá blbce a řekne a proč jste vysadil lepek.. když se nic neprokázalo … Sem myslel že mě trefí… naštěstí jak je člověk zdráv.. tak zkrátka nějaký chorý doktor, trpící bludem nadčlověka.. vás nerozhodí.. můj klid a sebejistota a hlavně logika zkrátka, ona věděla že to co říkám má co do sebe, a mermomocí se snažila ze mě udělat debila a že ona má pravdu, tak Bohužel pochopila že se plete.. sama přiznala že za celý život se s ní nikdo takhle nebavil.. já seděl, neřval jsem ona řvala naproti tomu jak hysterická kráva… nijak moc jsem se neprojevoval, nebyl jsem vulgární.. nijak jsem na ní nebyl ani tím slovem agresivní, jen a pouze jsem si dovolil nesouhlasit a odpovídat na její nesmysly naprosté nesmysly… přímo jako rovný s rovným.. tedy na její úrovni ale svými slovy. Víte.. podívejte se na tu hromadu excesů ve zdravotnictví… dyť je to katastrofa !!! Zmrví co můžou a vytlouct z nich omluvu vás stojí soukromí v médiích. A jak ty si nevšimnou tak se vám ani neumluví. Zrovna nedávno, na slovensku s tím okem.. Že se stalo to samé u nás před několika lety, a celý případ na čt je rozepsán, tehdy nikoho moc netankovalo. Co třeba ty jejich akce, a vztahy s farmafiemi.. dyť kam se asi tak vytratila důvěra.. jen naprostý kaskadér nebo spíše.. naiva se může spoléhat na doktory.. To vidím na rodičích jak dopadli… žerou hromady prášků 20 let a tím je o 20 let i připravili.. Nelze důvěřovat někomu kdo už z principu nastavení a fungování, nemůžu od prvního pohledu fungovat a nezvratně směřuje k zneužití.. Což už se dávno stalo.. Já se vždy chovám tak jak někdo ke mě. Jakmile se někdo začne povyšovat tak se převýším. Baví mě zjišťovat kam až je kdo schopen zajít.. :D Víte v čem je ten problém jak jsem dočetl váš komentář.. V tzv. přizdikálenství.. jelikož vy si za chvíli nezavážete ani tkaničky bez odborníka.. neříkám že si mají lidi sami dělat neurochirurgické operace.. ale sakra vědět o tom co se děje při základních běžných problémech, třeba zuby.. taková primitivní věc.. a já sem přesně ten o kom píšete.. ten kterým pohrdáte, možná jste sem ani nedočetl.. a místo přisdikálenství.. jsem šel před zrcadlo.. podíval se na to co vlastně ti „Bohové“ vaši již, dělají … a řekl si tyjo to je dobré.. pokud nejsem retardovaný a chodil jsem na základní školu. Tak sem schopen pochopit jak fungují zuby, a co se okolo nich nachází.. no vuala.. zubaře nepotřebuji. A to jsem měl v hubě problémy za 75 000 ,– Již to bude 5. rokem bez jakýchkoli problémů po mém úspěšném vyřešení veškerých problémů, a to tam byly snad všechny… a ti vaší lékaři, mě zakáží někoho koho bolí huba.. abych já mu byť jen poradil.. tak se mohou pro vaše dobro přetrhnout, že vás raději pošlou s výplatou za zlodějem co si říká doktor, tím že vybírá peníze naplňuje křivou přísahu. Tím že vás neošetří adekvátně a tak jak přísahal, když nemáte peníze.. je opět křivé.. A snad ta nejmenší poslední věc.. je jejich pohodlné tempo.. z toho nemůžu.. tam stojí lidi v problémech a čekají protože se doktoři nepřetrhnou přeci.. proč to víc nezefektivní!? PRoč když je to třeba.. se nedělají třeba hromadná vyšetření.. ?? Proč sedí doktor jak paša? , stráví víc času hrabáním se v papírech.. a formalitami.. namyšleností.. A víte co se stane, když se pokusíte, vysvětlit proč ten chudák střílí v amoku ty nevinné lidi v té čekárně a popravuje je.. A co kdyby tak vlezl do ordinace kde byli ti doktoři schovaní.. a co kdyby to nebylo v OV nemocnici, ale v té kde došlo k té hrůze s tím vigilním komatem.. Tohle se mě třeba stát, to že bych je tam umlátil dřív než by přijela policie holýma rukama.. to je jisté.. ovšem jejich reakce by mě dohnala k nekompromisně pomstě.. Co už totiž.. Víte asi jste měl štěstí, popř. si neuvědomujete jak vás odrovnali.. Doktor je nejlepší cesta jak se ztratit.. a zapomenout cestu i chuť se vnímat.. Přemýšlet.. přitom je to tak zajímavé.. prej že Bůh neexistuje :D:D prej náhodou tohle :D:D:D heheee :D jo :D a prej hlupák věří v Boha či jednoduší člověk.. jooooooooo :D:D:D Einstein byl ten největší hlupák Tesla Nikola, taky amatér.. :D a další a další a další :D A já vlastně byl taky od dětství inteligentní a časem hloupnu a teď jsem hlupák.. který vypadá že mu je polovina než je.. už ho bolí huba od chronického smíchu. Cítí se na polovinu, nepadají mu vlasy :D nekazí se zuby. Dotkne se dlaněmi země :D a má postavu jakou chce :D … A kdybyž bych řekl jak moc jsem hřešil asi by jste mě to už nebyli schopni věřit, a hodlám hřešit doživotně.. přiměřeně samozřejmě ať prostě chhcípnu někdy okolo 120 bez bolesti, a tak jako mírně shuntovaný.. :D no dobře budu realista, ta 100vka ve zdraví a plné síle :D:D:D:D A poslední odpověď. Protože teď bych se díval kytičkám na kořeny.. v lepším případě trpěl jako kůň a pomalu chcípal za neustálého zavádění doktory.. Prostě doktoři často se tváří že oni vědí víc jak vy a nedovedou překousnout že se pletou.. jedině blázen může takovému jedinci svěřit své zdraví.. kterému jde o to aby prosadil svůj blud, popř. prokazuje jasně, že má větší zájem o své ego, než o to vám pomoct.. Protože doktor je posvátné povolání.. a stalo se z něj něco jako velký globální nevěstinec v naší části světa řízený WHO … a podobnými zkratkami.. dyť je to průhledné skrz na skrz.. Je mi líto všech co to nevidí a tápou tmou.

Pepa25

Sám jste si odpověděl: díky internetu má kdekdo pocit, že nepotřebuje studovat 6 let a pak dělat atestace, ale jednoduše si vše přečte a dokáže rozlišit, co je pro něj vhodné a co je jen líbivý hoax …

JežíšKristus

U nás se jelo do lékařů vždycky. A to nechtějte vidět to tóčo, když se zjistilo, že si u nás lékaři účtují úkony jak od pacientů, tak od pojišťovny (tj. dvě platby za jednu věc). Dříve to nebylo tak snadné zjistit, co za vás pojišťovna platí, dnes si lékaři musejí dávat bacha, a mohou oškubávat zřejmě jen starší pacienty.

Exp101

Lékařům obecně nijak neprospívá když se vměšují do politiky. Výrazně jim to snižuje právě tu důvěryhodnost, kterou jim dává původní náplň jejich poslání a slib který složili. Bohužel dnes jak má někdo před jménem MUDr. každý leader kandidátky je přesvědčen, že patří hned za něj … výsledkem je ale obvyklá deziluze kdy si uvědomíme, že kdo je dobrý lékař, může být pěkně zkorumpovaný a mizerný politik.

Ametyst

Plebs: Doktor by jako první měl protestovat proti blbosti zvané genderismus. Kdo zná lépe biologii a nauku o chromozómech než vystudovaný lékař? Jenomže jsou zticha, experti.

zjentek

Paule a možná je to tím, že kdejací „odborníci“ a zejména potom „očkovaní odborníci“ vnucují lidstvu vakcinaci jako cosi užitečného, prospěšného, aby sami sobě omluvili vlastní hrubou chybu a mohli si i nadále věřit. );

paul1

Pro: zjentek
Ona ta neúcta byla už dávněji před covidem, jen ne tak okatá a nebylo tolik nenávisti a agrese.
Teď podle mne si zdravotníci zaslouží úctu a poděkování za tu práci, kterou musí absolvovat. Nejen v takovém rozsahu, ale i za ztížených podmínek. Když vidím ty ochranné úbory, které jsem poprvé viděl tuším ve filmu I.T., nerad bych je i zkoušel ne to je nosit pár hodin. Já bych v tom nevydržel ani pár minut. A o to groteskněji teď na mne působí všelijaké ty protesty proti rouškám. Takoví fajnovkové by v tom obleku asi nemohli existovat. Určitě mezi nimi, t.j. mezi protestujícími, nebudou zdravotníci, u kterých nosit i několik hodin roušky ( např.chirurgové).

zjentek

Jo, jenže ty se na věc díváš zjevně jen svými očima a nejseš nejmladší. Takže vycházíš z vlastního pocitu, když je pozoruješ. A to je špatně. Ty lidi to MUSÍ zvládat a za to taky mají výživné odměny. A i kdyby neměli- dělají tam snad zadarmo, jsou snad dobrovolníci či dobroseři? AŤ MAKAJÍ a hlavně drží rty při sobě, ať se moc nevyčerpají žvaněním o práci. Když něco dělám já, tak vždy vše na 100%. A světe div se- čím více vždy zatnu a jedu jako dokonalý stroj, tím více přijde okolí, že mám ještě rezervy. A tak chtějí VÍC A VÍC. A je to pravda, proč ne. Dokud mohu, mám táhnout (ne dopryč, ale táhnout ty druhé, aby se nenudili)! A že sestřičky, lékařky a zdravotnice padají na huby? Really? OK- tak ať táhnou do Vítkovic dělat halové jeřábnice. Budou 12m nad hlavami ostatních a pohodička- ŽÁDNEJ KOVID.

Ametyst

Paul1: Možná kdejací ”odborníci”, nalepení na vládu, do všeho mluví: nikdy neviděli pacienta, jsou to teoretici. Jinak pokud se covid má každého týkat, a nastal hon na zdravé lidi, každý má samozřejmě názor: nemůžeme předstírat, že žijeme ve vzduchoprázdnu.