Avatar uživatele
paul1

Kam se vytratila důvěra k lékařům a zdravotnickým pracovníkům?

Pamatuji časy, kdy pacienti měli obrovskou úctu vůči lékařům. Bralo se to tak, že co řekl pan doktor (ka), tak to platí. Teď se to podstatně zhoršilo, někteří jednotlivci jsou až agresivní, hlavně proti záchranářům. Kde budou příčiny? Možná je to tím, že kdejací "odborníci" mluví do problematiky , které nerozumí (a platí to bohžel i o některých zdravotnících), potom je tady internet, kde se ale vyskytují různé bludy a hoaxy.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, annas, da ny, Disraeli před 162 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Příčina je ta, že se ze všeho stal byznys. První otázka zdravotníka je- jste pojištený? Dnes dokonce- jste očkovaný? Tak co chceme?

Upravil/a: Ametyst

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

Vše kolem nás se mění a je jinak.
Důvodů, včetně oprávněných je několik.
Došlo k příliš úzké specializaci v mnoha oborech. Tak dochází k tomu, že s kolenem běháte mezi 4 odborníky. Když se dočkáte operace (radši se tam podíváme, na RTG nic moc není, revmatolog a neurolog také nic nenašel), nebo přijmete bolest, a otoky, jako součást svého života. Přijde někdo (i jiný lékař) na to, že máte problém s ledvinou.

Sami lékaři docházejí v praxi k poznání, že to, na co je „připravila“ LF, může v praxi fungovat jinak.
Klasická/západní medicína řeší patologické změny. Často potlačuje symptomy (vypne kontrolky), ale neléčí.
Řada farmaceut§, lékařů, přes média/tisk nabádá pacienta, aby se zajímal, ověřoval, slepě nedůvěřoval. Podobně, jako právníci, i lékaři mají odlišné názory a postupy. Jeden Vám podle stejné laboratoře napíše tablety, druhý doporučí úpravu životosprávy včetně stravy.

Vzpomínám na staré profesory, kteří připomínali na stomatologické klinice medikům: „Šafránek, to není ta 8 vlevo dole na čtyřce. To je přece pan Novák, Pepíček Hufnágl, ne vyražené horní jedničky ze šestky.“

Před 22 lety jeden děkan LF řekl, že má obavu o budoucnost českého zdravotnictví. Neměl na mysli diktát MZČR a ZP, ale o to, „CO“ chodí studovat na LF. Někteří potomci lékařů, bez vloh pro výkon povolání (nová tradice v rodině). Elita národa, studující pro prestižní postavení a finanční ohodnocení. Empatie, touha pomáhat, být užitečný se začala vytrácet.

V našem kraji je letitý nedostatek zdravotníků/lékařů. Umístěnky už nejsou. Obnovily se náborové příspěvky. 30 let je to tady samá cizinec. Často neumí ani časka a na pacienta hledí skrz prsty. Odborně jsou na tom všelijak (i dobře). České sestry je v nemocnicích, při medikacích musí hlídat. Podobně jako externí, ambulantní lékaři, docházející do služeb, do nemocnic

Staří praktici znali celou rodinu, poměry, situaci. Našli čas na pár slov s pacientem. Pak snáze porozuměli jeho stavu a našli příčinu. Protože ji hledali.
Mohla bych pokračovat dál……
Pacient si umí/může v mnhém pomoci sám. On musí udělat první krok ke změně životního stylu i myšlení (psychosomatika).
A když už Vám medicína pomoci neumí, hledáte pomoc jinde, lékař nebo ne.. Mimochodem i lékaři se obracejí a spolupracují s některými „léčiteli“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Herjulfson

Nechci hovořit o agresi, protože ta určitě není na místě, ale bohužel s důvěrou je to mnohem horší. Pokud v životě narazíte na celé zástupy "Cvachů", nikdo se nemůže divit, že důvěra vezme časem za své.
Dost mi také vadí jak se lékaři perou o platy jaké mají jejich kolegové na západě. I když si myslím, že naše zdravotnictví je celkem na dobré úrovni, mám pocit, že nám přece jen chybí trochu ten "západní" přístup. Třeba skoro na každých dveřích vidíte nápis "neklepejte". Nebo co ta akce děkujeme, odcházíme ... tenkrát jsem vůbec nezaslech, že by jim šlo i o zdravotní sestry a ostatní presonál.
Otázka začíná - kam se vytratila důvěra ... od dětství mají všichny děti vzory. Paní učitelka říkala, pan doktor říkal ... právník říkal a včichni to berou, že to tak prostě je, protože kdo nic neví, musí věřit všemu. Je spousta lidí, kteří třeba nemají špatnou zkušenou a celý život předpokládají, že to tak vše skutečně je.
Až teprve pokud začneme prověřovat, třeba na základě špatné zkušenosti, tak zjistíme, že není důvod z těchto lidí dělat bohy, protože i oni jsou omylní, mají třeba své problémy a jejich rozpoložení se může promítnou do jejich chování.
Prostě lékař, právník nebo třeba zedník. Jsou mezi nimi skuteční machři a pak takoví, které je lépe v životě nepotkat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Protože liberalismus a nulový řád. Čistě jen ten nejzákladnější (což vyvolává ego, neúctu, drzost, nedůvěru, beztrestně se šíří dezinformace. Lidi čím dál více trpí na předsudky a přehnanou až fanatickou subjektivitu.. Mé mínění, čili nepodložené domněnky = má fakta).
Dále internet a média. Přece lidi nebudou věřit odborníkům a doktorům. Oni si vygooglí svou diagnózu a ohledně nemocí a podobně si raději poslechnou projev nějakého "odborníka" na youtube a facebooku. Copak doktoři, lidi si myslí, že jsou větší odborníci, když si na základě pár málo (často chybných) informací udělají svůj závěr (z internetu a médií).

Nedůvěra, neúcta, vulgarity panují napříč společností, nehledě na profese. I zaměstnání, která byla ve všeobecné úctě, už jsou urážena a neberou se nijak speiálně (vděčně, s respektem a podobně). Většina má respekt jen sama k sobě, respektem míním spíš přehnané mínění o sobě a to jediné čeho si váží, jsou vlastní názory. Zastávají stanovisko já vs všichni ostatní. Cokoli od kohokoli je hned urážka, hned nám chce někdo ublížit, uškodit nebo nám křivdí. Předem jsou nepřátelští a tedy i drzí. Žalobami nebo minimálně urážkami a vulgaritami se nešetří.

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Všechny takoéto problémy spočívají ve vývoi a směru společnosti. Bohužel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Podle mě šla důvěra ke zdravotnickému personálu do kopru pádem socialismu u nás, protože lidé si začali myslet, že je svoboda, takže můžou všechno. Svoboda jednoho ale končí tam, kde začíná svoboda druhého.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
plebs

Podle mého odhadu když je okolo padesát pohlaví jak se má lékař orientovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Příčiny jsou bezpochyby ve lhaní. Až lékaři a zdravotníci nebudou lhát, pacienti k nim budou mít přirozeně úctu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Sám jste si odpověděl: díky internetu má kdekdo pocit, že nepotřebuje studovat 6 let a pak dělat atestace, ale jednoduše si vše přečte a dokáže rozlišit, co je pro něj vhodné a co je jen líbivý hoax ...

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JežíšKristus

U nás se jelo do lékařů vždycky. A to nechtějte vidět to tóčo, když se zjistilo, že si u nás lékaři účtují úkony jak od pacientů, tak od pojišťovny (tj. dvě platby za jednu věc). Dříve to nebylo tak snadné zjistit, co za vás pojišťovna platí, dnes si lékaři musejí dávat bacha, a mohou oškubávat zřejmě jen starší pacienty.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Plebs: Doktor by jako první měl protestovat proti blbosti zvané genderismus. Kdo zná lépe biologii a nauku o chromozómech než vystudovaný lékař? Jenomže jsou zticha, experti.

Avatar uživatele
zjentek

Paule a možná je to tím, že kdejací "odborníci" a zejména potom "očkovaní odborníci" vnucují lidstvu vakcinaci jako cosi užitečného, prospěšného, aby sami sobě omluvili vlastní hrubou chybu a mohli si i nadále věřit. );

Avatar uživatele
paul1

Pro: zjentek
Ona ta neúcta byla už dávněji před covidem, jen ne tak okatá a nebylo tolik nenávisti a agrese.
Teď podle mne si zdravotníci zaslouží úctu a poděkování za tu práci, kterou musí absolvovat. Nejen v takovém rozsahu, ale i za ztížených podmínek. Když vidím ty ochranné úbory, které jsem poprvé viděl tuším ve filmu I.T., nerad bych je i zkoušel ne to je nosit pár hodin. Já bych v tom nevydržel ani pár minut. A o to groteskněji teď na mne působí všelijaké ty protesty proti rouškám. Takoví fajnovkové by v tom obleku asi nemohli existovat. Určitě mezi nimi, t.j. mezi protestujícími, nebudou zdravotníci, u kterých nosit i několik hodin roušky ( např.chirurgové).

Avatar uživatele
zjentek

Jo, jenže ty se na věc díváš zjevně jen svými očima a nejseš nejmladší. Takže vycházíš z vlastního pocitu, když je pozoruješ. A to je špatně. Ty lidi to MUSÍ zvládat a za to taky mají výživné odměny. A i kdyby neměli- dělají tam snad zadarmo, jsou snad dobrovolníci či dobroseři? AŤ MAKAJÍ a hlavně drží rty při sobě, ať se moc nevyčerpají žvaněním o práci. Když něco dělám já, tak vždy vše na 100%. A světe div se- čím více vždy zatnu a jedu jako dokonalý stroj, tím více přijde okolí, že mám ještě rezervy. A tak chtějí VÍC A VÍC. A je to pravda, proč ne. Dokud mohu, mám táhnout (ne dopryč, ale táhnout ty druhé, aby se nenudili)! A že sestřičky, lékařky a zdravotnice padají na huby? Really? OK- tak ať táhnou do Vítkovic dělat halové jeřábnice. Budou 12m nad hlavami ostatních a pohodička- ŽÁDNEJ KOVID.

Avatar uživatele
Ametyst

Paul1: Možná kdejací ”odborníci”, nalepení na vládu, do všeho mluví: nikdy neviděli pacienta, jsou to teoretici. Jinak pokud se covid má každého týkat, a nastal hon na zdravé lidi, každý má samozřejmě názor: nemůžeme předstírat, že žijeme ve vzduchoprázdnu.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví