Neonka

Dioptrické brýle označené + 2 jsou na čtení, nebo na použití na dálku? Děkuji za odpověď.

Doplňuji:
Odpovědi mohu obodovat až zítra, děkuji zatím za příspěvky.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Myslím, že je jedno jestli + nebo -
Dalekozrakost (hypermetropia, příp. hyperopia) je oční vada, při které se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají až za sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz. Jelikož je lidské oko toto částečně schopno kompenzovat zmohutňováním čočky (akomodací), nemusí být tato vada zpočátku patrná. Jejím projevem je špatná viditelnost postiženého na blízko umístěné předměty. Napravuje se brýlemi se spojnou čočkou. Jejím opakem je krátkozrakost.

Krátkozrakost (lat. myopia) je oční vada, při které se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají už před sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz. Zpravidla je na příčině příliš dlouhé oko, výjimečně je příčinou zvýšená lomivost optického aparátu oka. Hlavním projevem je špatná viditelnost postiženého na vzdálené předměty. Určitou výhodou myopie je přirozené zaostření oka do blízka. Myopové tak i po 40. roce věku vidí do blízka bez brýlí. Myopie se napravuje brýlemi s čočkou rozptylkou. Jejím opakem je dalekozrakost. Kromě brýlí je možné myopii korigovat také kontaktními čočkami nebo některou z metod refrakční chirurgie. Nejvhodnější metodou refrakční chirurgie ke korekci myopie je LASIK a implantace nitrooční kontaktní čočky

Další odpovědi
mosoj

Jednoduše ? Není to jedno.

  • jsou brýle na čtení ( na blízko),

člověk který je používá je dalekozraký

  • jsou brýle na dálku ( se silnějšími nepřečtete nic). ˇClověk který je používá je krátkozraký.

V každém případě se používá jiný typ čočky.

Pak ještě existuje tzv. Cylindrická dioptrie.
Může být dávána spolu s + nebo – a ta napravuje osu vydění. Vyjadřuje se také v dioptriích a úhlem který korigue.

Honzyn14

Ahoj, takto označené brýle s „pluskem“ jsou určitě na čtení, ale být tebou bych si určitě nevybíral velmi důležitou zdravotní pomůcku v obchodě, kde ti s tím neporadí. Za sebe bych například mohl doporučit internetový obchod https://www.ho­tovebryle.cz/ , kde ti moc rádi a ochotně poradí, když jim pošleš naměřené údaje od lékaře 😉