Vicki

Nárok na dovolenou

Dobrý večer.Pracuji ve dvanáctihodinových směnách-krátký,dlouhý týden a zaměstnavatel nám tvrdí,že máme nárok jen na 14 dní dovolené.Má pravdu?Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Zaměstnavatel má podle mého názoru principiálně pravdu, protože při NEROVNOMĚRNÉM*) rozvržení pracovní doby by mělo být uplatněno ustanovení § 213/4 zákoníku práce.

Pouze bych se na tomto místě neodvážil tvrdit, o jaký přesný počet dní dovolené se bude jednat, protože neznám přesný počet odpracovaných (nerovnoměrných) směn…

Zaměstnanec ale nebude v žádném případě ´škodný´, protože v podstatě:

  1. bude čerpat 4 kalendářní týdny dovolené, z nichž ale budou proplaceny jen pracovní dny, které odpovídají pracovním dnům podle zmiňovaného rozpisu směn
  2. dostane odpovídající náhradu mzdy (viz ustanovení § 222/1)

*)
v otázce zmiňovaný rozpis směn na dlouhý a krátký týden je nutné posuzovat jako „nerovnoměrné“ rozvržení pracovní doby

Zákoník práce:

§ 213/4
Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou(…)na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik PRACOVNÍCH dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

§ 222/1
(…)Zaměstnancům uvedeným v § 213/4 může být tato náhrada mzdy(…)poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

Další odpovědi
Miroslavst

V případě, že máte odpracovaný celý rok, máte nárok na 20 dní dovolené ze zákona. Navíc můžete mít ještě další dovolenou, ale to zde není podstatné.
Zaměstnavatel tudíž nemá pravdu.

Jambalaya

Ano, váš zaměstnavatel má pravdu.
Dle § 213 odst. 3 při nerovnoměrném rozložení pracovní doby se nárok na dovolenou určuje průměrem. Tady je to docela hezky vysvětleno v příkladu 5

Zdroj: www.vyplata.cz/vy­platamzdy/dovo­lena.php

standa

omlouvám se Jambalaye za svoji duplicitní odpověď…, ale začal jsem tu svou psát ještě předtím než svoji odpověď zveřejnila 🙂