Avatar uživatele
Vicki

Nárok na dovolenou

Dobrý večer.Pracuji ve dvanáctihodinových směnách-krátký,dlouhý týden a zaměstnavatel nám tvrdí,že máme nárok jen na 14 dní dovolené.Má pravdu?Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4609 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Zaměstnavatel má podle mého názoru principiálně pravdu, protože při NEROVNOMĚRNÉM*) rozvržení pracovní doby by mělo být uplatněno ustanovení § 213/4 zákoníku práce.

Pouze bych se na tomto místě neodvážil tvrdit, o jaký přesný počet dní dovolené se bude jednat, protože neznám přesný počet odpracovaných (nerovnoměrných) směn...

Zaměstnanec ale nebude v žádném případě ´škodný´, protože v podstatě:
a) bude čerpat 4 kalendářní týdny dovolené, z nichž ale budou proplaceny jen pracovní dny, které odpovídají pracovním dnům podle zmiňovaného rozpisu směn
b) dostane odpovídající náhradu mzdy (viz ustanovení § 222/1)

*)
v otázce zmiňovaný rozpis směn na dlouhý a krátký týden je nutné posuzovat jako "nerovnoměrné" rozvržení pracovní doby

---------------------

Zákoník práce:

§ 213/4
Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou(...)na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik PRACOVNÍCH dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

§ 222/1
(...)Zaměstnancům uvedeným v § 213/4 může být tato náhrada mzdy(...)poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

V případě, že máte odpracovaný celý rok, máte nárok na 20 dní dovolené ze zákona. Navíc můžete mít ještě další dovolenou, ale to zde není podstatné.
Zaměstnavatel tudíž nemá pravdu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jambalaya

Ano, váš zaměstnavatel má pravdu.
Dle § 213 odst. 3 při nerovnoměrném rozložení pracovní doby se nárok na dovolenou určuje průměrem. Tady je to docela hezky vysvětleno v příkladu 5

Zdroj: www.vyplata.cz/vyplatamzdy/dov olena.php

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
standa

omlouvám se Jambalaye za svoji duplicitní odpověď..., ale začal jsem tu svou psát ještě předtím než svoji odpověď zveřejnila :-)

před 4609 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony