Mike78

Nárok na dovolenou.

Dobrý den,

jak je to s dovolenou v pracovním poměru?

Nastoupil jsem minulý rok 1.10.2011 do zaměstnání a do konce roku nečerpal dovolenou žádnou.

Tento rok v lednu jsem si vzal čtyři dny dovolené, ale když jsem se podíval do výplatní pásky za leden 2012, tak tam mám 14,5 dní dovolené, což se mě zda velice divné.

Ptal jsem se svého vedoucího a ten prý volal mzdové, která mu prý řekla, že je to vše v pořádku, že mám nárok na 20dní za rok a že ten rok se počítá ode dne nástupu, v mém případě 20 dní tj. od 1.10.2011 do 1.10.2012, což se mě velice nezdá. Podle mě je nárok na dvacet dní dovolené a počítá se to od ledna do prosince, nevyčerpaná dovolená se převádí, ale nejsem si tím 100% jistý.

Pracuji 12hodinové směny a zaměstnavatel tvrdí, že za každý den dovolené se mě strkne z dovolené 1,5dne, je to tak správně?

Má pravdu můj zaměstnavatel? Nebo na mě něco zkouší?

Nejlepší odpověď
standa

Nevím jestli na vás něco zkouší, ale určitě váš zaměstnavatel pravdu NEMÁ.

Za rok 2011 vám vznikl nárok na poměrnou část dovolené ve výši 3/12 z 20ti denního nároku, tj. přesně 5 dní. Protože jste tuto dovolenou v roce 2011 nečerpal, tak se vám automaticky převádí do letošního roku…, takže spolu s novým nárokem 20 dní na rok 2012 jste měl na začátku ledna zůstatek 25 dní.

V lednové výplatní pásce se tak musí objevit zůstatek 21 dní.

No a co se týká 12ti hod. směn a údajného stržení 1,5 dne dovolené za jednu směnu, tak to je vedoucí i mzdová účetní vedle jak ta jedle, protože vám musí být evidován stejný počet dní dovolené, které ve skutečnosti ´prodovolenkujete´, myšleno samozřejmě v běžných pracovních dnech. Jiná věc, jak se vypočte náhrada za den dovolené…, ale to už je nad rámec této otázky.

Další odpovědi
pusinka50

Máte pravdu, ale mrkněte se, jestli vám dovolenou od 1.10. do 31.12 zaměstnavatel neproplatil v lednové výplatě. Odepisovat dovolenou vám musí z 8 hod směn, čili 1 den, nikoliv 1,5 dne. Měli by vyměnit účetní. Podle nového Zákoníku práce na základní délce dovolené (čtyři týdny) ani dalších hlavních pravidlech (zejména že rozhodující slovo při určení termínu má zaměstnavatel) se nic nemění.

Změní se však pravidla pro vyčerpání zbytku dovolené. Na jednu stranu zpřísní, zároveň však přinesou zaměstnancům i příjemnější novinky.

I nadále má v zásadě platit, že zbytek nevyčerpané dovolené lze převést do následujícího roku a vyčerpat do jeho konce. Například dovolenou za rok 2010 si tedy zaměstnanec musí vybrat do konce roku 2011.

Zákoník sice stanoví, že dovolená by měla být vybrána ještě v roce, za který náleží. Nicméně nadále umožňuje převod do dalšího roku v případě, že včasnému vyčerpání „brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele“ – pod tím si lze v praxi představit téměř cokoliv.

Povinné čerpání zbytku volna do konce následujícího roku se dosud týkalo jen základního rozsahu dovolené, tedy v zásadě čtyř týdnů. Nevyčerpanou dovolenou nad tento limit (tedy typicky pátý týden dovolené z předchozího roku) si mohl zaměstnanec nechat proplatit.

Mike78

Dělám v prodejně elekta v nákupním centru, prodejna je otevřená pondělí až neděle, od 9h do 21h, mé směny jsou vždy celodenní a to tak, že dva dny dělám, dva dny mám volno, tak to je pořád. Pokud tedy čerpám den, nebo třeba pět dnu dovolené, počítají se ty dny, které mám být správně v práci a to vždy jako jeden den za jeden den?
To znamená, pokud mám dělat PO,Út pak PÁ, So a já si budu chtít vzít celý týden dovolenou, pak budu čerpat čtyři dny dovolené?