Nárok na důchod při zkráceném pracovním úvazku

Dobrý den,
mám 4 roky do důchodu, nyní jsem na úřadu práce a pobírám podporu. Zároveň mám brigádu, kde výše výdělku nepřesáhne 4.000Kč měsíčně. Nyní jsem dostala nabídku místo brigády pracovat na zkrácený pracovní úvazek. Neovlivní to můj nárok na starobní důchod? Bude za mě odváděno sociální a zdravotní pojištění? Budu mít nárok na nemocenskou a dovolenou?
Děkuji za odpověď

Odpovědi
standa

Obávám se, že zmiňovanou brigádu budete vykonávat na základě Dohody o provedení práce (DPP), což je nejběžnější postup pro tyto případy.

Tato DPP však nezakládá Váš případný nárok na nemocenskou, dovolenou a ani nijak neovlivňuje nárok na důchod…

Pokud byste uzavřel řádnou pracovní smlouvu (například na dobu určitou) na zkrácený úvazek, tak pak byste v prvé řadě musel ukončit pobírání dávek v nezaměstnanosti, byl byste řádně pojištěn svým zaměstnavatelem a měl byste i nárok na výše zmiňovanou nemocenskou a dovolenou.

V tomto případě by pracovní poměr neměl žádný (negativní) vliv na váš nárok na důchod…