zjentek

Jak je to přesně s nárokem na dovolenou?

Řekněme, že člověk nastoupí třeba 1.září do nového zaměstnání, kde standardně činí roční nárok na dovolenou 20 dnů. Je zde zkušební doba čtvrt roku, prostě klasika. Člověk do konce prosince nevyčerpá jediný den dovolené. Jaký nárok na dovolenou, čili kolik dovolenkových dnů je mu v tomto konkrétním případě připsáno/přiděleno na konci tohoto roku?

Odpovědi
Dochy

4 plné měsícem tj. 4/12 z 20 dnů. Mně vychází 6,5 dne. Tu dovolenou by si ale ideálně měl vybrat ještě v daném roce (ovšem kdo to tak dělá, že?) – resp. zaměstnavatel by mu ji měl do konce roku nařídit 😉

(ještě bacha, v nějakých okrajových případech by to mohlo být jinak. Ale takhle by to mělo odpovídat zadání a standardním podmínkám)

HZK

Ve zkušební době bývá nárok na dovolenou max 5 dní třeba, víc nic. Ale vyčerpat je v tu chvíli nemusíš. Od nového roku ti pak jede normální dovolená.

ivzez

( 20 : 12 ) × 4 = nárok na dovolenou za odpracované čtyři měsíce