bolak

Které náboženství je nejmladší?

A jak douho tak trvá, bež nějaký náboženství vůbec vznikne? Jak to obvykle probíhá a co je k tomu potřeba, musím sepsat nějakou tu bibli?
Doplňuji:
česílko: já už sem na ní právě začal pracovat, bude prakticky stejná jako ta původní, akorát už v ní nebude žádnej bůh a místo židů tam budou vystupovat tučňáci

Nejlepší odpověď
anonym

nejmladší u nás je rytíři Jedi, které vzniklo těsně před sčítáním lidu 2011 a má asi 15000 osob. Prostě se lidi sejdou a u ministerstva kultury se zaregistrují, nemusíš mít bibli, ale osobu odpovědnou (něco jako jednatel u firmy) nějaké stanovy, kde jsou pravidla, hlavně o hospodaření.
Bibli si sepiš jakou chceš, ale nesmí v rozporu se zákony a dobrými mravy.
Doplňuji:
Damien ????? co tím chtěl básník říci

Další odpovědi
Pájo

Nechal jsem se tu trochu inspirovat, abych bez okolků a jako dogma mohl hlásat svůj názor:

Náboženství existuje stejně dlouho, jako lidstvo samo, resp. od té doby, co zvířecí předci člověka slezli ze stromů, své tělo postupně začali napřimovat a při pohybu přestali používat (přední) končetiny, žačali používat nástroje, objevili oheň a hlavně poté, co si začali uvědomovat sami sebe a vytvářet mezilidské struktury. Hned poté taky začala skupina vynalézavých lidí tvrdit, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Všichni víme, že za vše může evoluce a ne Bůh, jak se někdo mylně domnívá.
Bible byla sepsána lidmi… aby to byl větší šlágr, tito lidé se neostýchali tvrdit, že byli inspirováni samotným Bohem (obchodní značka) a byli tak „nástrojem v rukou Božích.“

Tím náboženstvím se myslím samozřejmě všechna náboženství, včetně Křesťanství (nikoli víra, jako taková). Vyznavači pak ostatním tvrdí, že jen to jeho náboženství je to pravé (forma reklamy – doporučení) a všechna ostatní náboženství jsou scestná a nezakládají se na pravdě (konkurence).
Doplňuji:
Jinak, bolaku, tvému náboženství přeji úspěch a za sebe mu dávám zelenou. Ať se projekt brzo ujme, rychle se šíří mezi prostým lidem, brzy zaplatí náklady a nejpozději do 10 let už generuje slušný zisk.

Damien

česílko:
Tak ty sa zobuď že žiadna evolúcia. Toto je celé kresťanstvo ktoré ti tlači do hlavy same *****.
Doplňuji:
Pardon chcel som napisať david. Evolucia bola, boh je niečo v čo môžeš veriť ale existencia je nereálna a nikomu nedoporúčam kresťanstvo lebo samá cirkev v ktorú verite a byblia si protirečia. Žiadny boh nestvoril svet. Priklad.: V bibli sa pise co mas navyse rozdaj ako almuznu. Najlepsie na tom je ze vatikansky chram ma vnutry tolko zlata ze keby len par veci nahradili za pozlatene duplikaty nakrmili by pol ameriky. Je toho viac a omnoho viac. Krestanstvo mi nevadi ale cirkev je najvacsie svinstvo a mafia, takze nechodte do kostolov. Ja verim v budhizmus, citajte Sanantha Dharma (poznanie sameho seba) dost mi to dalo do zivota.

Damiana

Co my víme, třeba právě teď někde nějaké nové náboženství vzniká. Definice náboženství, která by byla přijímána většinovou vědeckou komunitou, dosud nebyla sestavena, a nevypadá to, že by byla sestavena v dohledné době. Nastává tedy problém klasifikace, která hnutí označit jako náboženská, a která ne. Např. letniční hnutí nebo Hnutí Haré Krišna náboženská jsou. Problém však nastává s různými skupinami zabývající se alternativní medicínou, druidismem, meditací či nejrůznější UFO kulty – jak píšeš (jo a třeba i těmi tučňáky:)
Díky tomuto problému se nová náboženská hnutí mohou dělit podle návrhu holandského religionisty Jacquese Waardenburga, který hovoří o „implicitních“ a „explicitních“ náboženstvích. Nová náboženská hnutí, která se označují jako explicitní, chápou sama sebe jako náboženství a prezentují se tak i svému okolí. Naopak termín implicitní označuje ta náboženská hnutí, která se za náboženská nepovažují či toto pojmenování odmítají. Implicitní náboženství lze těžko rozpoznat, často lze nějaký fenomén přiřadit k implicitním náboženstvím až analýzami jeho vnějších projevů.
Více zde:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Nov%C3%A1­_n%C3%A1bo%C5%BE­ensk%C3%A1_hnu­t%C3%AD

ad David22: Velmi „křesťanský“ přístup.

david22

Náboženství existuje stejně dlouho, jako lidstvo stvořené Bohem, čili řádově 7000 let. Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Žádná evoluce, jak se někdo mylně domnívá.
Bible byla sice sepsána lidmi, ti však byli inspirováni samotným Bohem. Byli „nástrojem v rukou Božích.“

Doplňuji:
Tím náboženstvím myslím samozřejmě Křesťanství. Všechna ostatní náboženství jsou scestná a nezakládají se na pravdě.

david22

Damiana: „křesťanský“ přístup ano, ale ty uvozovky se mi moc nelíbí. (to totiž zavání ironií). Lépe by věta zněla: Velmi křesťanský přístup.

Damiana

Ty uvozovky jsou tam správně. Lépe by věta zněla???? Ty chceš něco vyčítal Axlovi? 🙂
Tohle vnitřní přesvědčení a logika vlastně jen říká:
„Druzí lidé jsou zlí. Kdybych jim věřil, mohli by mi uškodit. Když si dám pozor, můžu se ubránit.“
Je to buď komunistické myšlení nebo druh paranoidního fanazismu, odmítáním a potíráním jiného názoru než svého, potlačováním práva na jiné smýšlení (potažmo náboženství), zaslepenost a nenávist (smrt muslimům?) přinášející následnou úlevu – to není přístup toho, který má rád bližního svého. To, co zde z tebe „vypadlo“ je přístup náboženského fanatika, který si kompenzuje „něčím vyšším“ nějakou svou nedostatečnost. Promiň – ale tohle je zase můj názor.

david22

Axla bych teď nechal na pokoji. (s tím fanatikem to doufám nemyslíš vážně, to bys mě urazila). Já jsem tím jen chtěl říct, že jediné správné náboženství je křesťanství. Na tom nevidím nic špatného. Doufám, že se muslimů nechceš zastávat. To, že je to zcestné náboženství je doufám tak jasné, že to nemusím více rozvádět. Také jsem vás (ateisty) chtěl přivést k přemýšlení a trochu vyburcovat. Jde tu přece o hodně. Věčný život, nebo smrt – vyber si!

Potom se mohu nato vykašlat, pokud se vám to nelíbí, ale při druhém příchodu mi pak nevyčítejte, že jsem vás na to neupozornil.

david22

Doplňuji:
A pokud jsem, Damiano, podle tebe „náboženský fanatik“, ty jsi v tom případě anti-náboženský fanatik.

Damiana

ad david22: Axla bys nechal na pokoji? Vždyť sám děláš přesně to, co jemu vyčítáš!:-)
Uvědom si, že nepřát někomu smrt, neznamená se ho zastávat. To, že podle tebe je jediné správné náboženství křesťanství – to je jen tvůj názor – nic jiného. Ale to neznamená, že je to pravda.
S tím mým anti-fanatismem jsi to také netrefil. Já ti tvůj názor neberu, nesnažím se jej měnit, ani ti nic nevnucuji. Jen s tebou nesouhlasím. A to je něco úplně jiného.

david22

Ale jo, ale a tou smrtí jsem to nemyslel ve zlém. Jen jsem to chtěl pěkně „okořenit“ aby to mělo „šmrnc“, protože slovo smrt je pěkně silnej výraz. Ale s tím křesťanstvím jsem to trefil. Víš co je to axiom, neboli postulát? Je to daná zkutečnost, která se nedokazuje. A to, že je křesťanství jediné správné náboženství to je axiom a to se nedokazuje.
Prostě to tak je a basta!!!

A vadí mi lidé, kteří mají jiný názor.

Pájo

Krásná formulace třeba u soudu, kdy vrah povídá soudci na svoji obhajobu:
„ale s tou smrtí jsem to nemyslel ve zlém“
:D
to je fakt perla za perlou… velebnosti

david22

V pohodě. Však ty víš, jak jsem to myslel, velebnosti :)

Pájo

Nevím. A nekličkuj. (Nepotřebuji překlad z češtiny do jiné češtiny).

david22

Myslel jsem to jakkoliv, jen ne vážně. Ukončuji tuhle debatu, nemá to smysl.

Damiana

Jestli ti vadí lidé s jiným názorem, tak to budeš mít s takhle zaslepeným přístupem hodně těžké. Obhajuj si co chceš, věř si čemu chceš – to ti nikdo nebere, ale – křesťanství Není jediné Správné náboženství – s tím se smiř.

david22

Damiánko, věr mi, že mám pravdu :)

david22

má být „věř“ jako abys mi věřila :)

Damiana

Věřím ti, že si to myslíš.:-)

david22

nojo, jenže myslet a vědět je něco jiného :)

Damiana

ad david22: Ano – myslet a vědět je opravdu něco jiného – Tohle je zatím to jediné, v čem jsem ochotna souhlasit.
Horlivé pánbíčkáře nesnáším – zejména pokud potřebují „kořenit“ smrtí a připadá jim vhodná k tomu, aby něco mělo větší „šmrnc“. Nevidím pak žádný rozdíl mezi muslimem, židem, katolíkem, protestantem (ačkoli to jsou snad ti nejhorší alibisté) nebo Hitlerem – každý ti po vraždě řekne, že jednal v zájmu SVÉ víry. Pomodlit se a jedeme dál? Ve jménu Boha se už napáchalo hodně zla a jakýkoli fanatismus je nebezpečný. Možná jen sám tápeš v něčem, čemu jen říkáš víra. Jak si tak čtu tvé zaujaté reakce, nějak přehaně jasno v tom nemáš. Proto z mé strany končím tuto donquichotskou diskuzi.

david22

Klidně skonči, já v tom jasno mám, to tě mohu ubezpečit :)

david22

Doplňuji:
Vůči svým radikálním výrokům, které byly, poněkud nešťastné, jsem vyjádřil lítost. Ale je zajímavé, že ty se chytáš jen toho negativního. To dobré, co jsem vysvětlil např. bolakovi, toho sis nevšimla.

bolak

hele, když už tu tak rozjímáme, tak když křesťan řekne že „věří v boha“ tak tím v podstatě připouští, že bůh ve skutečnosti vůbec existovat nemusí, ne? přece kdyby ste měli jistotu, tak není potřeba věřit, ne?

třeba v matice taky nikdo neřekne „věřím že jedna a jedna jsou dvě“, protože to víme natuty..

david22

Já bych to upřesnil: věřit znamená být si jist tím, co nevidíme. Na co si nemohu jakoby „sáhnout“. Je to přesvědčení o existenci jisté bytosti, přestože nemám přímé důkazy. Pokud bych Boha viděl, nebo měl přímé důkazy, pak věskeré dobro, které bych eventuelně konal, dělal ze zištných pohnutek. V konečném důsledku cílem je žít správným životem bez ohledu na to, že mě z toho něco vyplyne. (je to ale na delší debatu)

bolak

takže bůh je vlastně berlička? nebo proč nemůžeš konat dobro i bez boha?

david22

Bez Boha konat dobro můžeš, ale otázka je, jestli toho jsi beze zbytku schopen.
Naopak – Bůh ti pomáhá konat dobro.

Pájo

Není tam žádné vypočítavé ale…
Bez boha můžeš konat dobro, nepotřebuješ k tomu nikoho a nic
…dobro se koná bez vypočítavého očekávání, že za to něco bude!

Pájo

A co takhle? Celý život hajzl (ne ty… obecně) v posledních vteřinách života přijmeš boha a šup, „máš nárok žít věčně“. Pěkně zvrhlý „pravidla“.

david22

To by bylo buď z té vypočítavosti, nebo strachu ze smrti, většinou ne upřímně.

Ale neříkám, že se to nemůže stát.

bolak

Další věc, z toho co jsem tak vyčet a vyposlouchal od mojí nábožensky založený babičky, tak věřit v boha je v podstatě to samý co zbavit se zodpovědnosti…

Mně třeba zlo nikdo jentak neodpustí, ale babičce stačí zajít do kostela, vyzpovídat se a je vpohodě, začíná se nanovo, navíc já nevěřící mám smůlu v tom, že i když budu celej život sekat dobrou, tak jenom protože neuznávám vaši autoritu, se budu posmrtně vařit v kotli (i tak mně to za to stojí), je to tak?
a babička namísto toho může dělat kdejaký prasárny a podrazárny, a pak stačí zajít do boudy a je odpuštěno > heaven

a pak ještě jedna věc, mířená konkrétně na tvoji osobu :) , já myslel že křestani jsou proti homosexualitě, viz 3. Mojžíšova 20,13

„Kdyby muž spal s mužem jako s ženou, oba se dopustili ohavnosti; musejí zemřít, jejich krev padni na ně.“

ale ty sám si se tu někde vyjádřil, že homosexuálové ti nevadí, takže? trochu mě to mate, potřeboval bych to nějak vyjasnit, abych se večer mohl vklidu vyspat :)

david22

Pokusím se férově odpovědět. Nejsi jediný, který uvádí podobné argumenty :)
Takže popořadě: věci, které uvádíš v souvislosti se svou babičkou se týkají katolické církve. (podobnou věc jsem už na odpovědích řešil) Katolická církev svévolně v průběhu staletí měnila to, co je v Bibli. Zdůvodnila to svou autoritou, nicméně nikde v bibli není psáno, že ji byla tato moc dána a že má právo měnit biblická ustanovení. Odpustky, Papež, hříchy kněží a další jsou jejich lidská ustanovení, s kterými já osobně nesouhlasím. Nazývají to „církevní tradice“ ale nenachází to podporu nikde v Bibli. Právě proto se objevila reformace, ze které později vznikly tzv. protestantské církve. Jelikož jiným se to nelíbilo a brojili proti tomu. (doporučuji si přečíst něco o životě Luthera, Husa a dalších)
Co se týče homosexuality, nevím přesně kde jsem to uvedl. Možné to je, nesouhlasím s tím, nicméně to toleruji, jako nutné zlo.
Samozřejmě se nechci stavět do jakési role „vzorného křesťana“. Taky mi to ujede (viz moje přehnané výroky vůči jiný náboženstvím atd.. :(
Ale alespoň se snažím :)

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/teologicka-otazka-z-jakeho-duvodu-vetsina-krestanskych-denominaci-sveti-nedeli

bolak

naznačil jsi to nepřímo, tak jako by zabukem (asi aby to neviděl ten ↑:) (nemyslím admina))

padla tu otázka jestli nám vadí homosexuálové, a opalcoval si jen ty co odpověděli že nevadí, tak proto by mě ani nenepadlo tě řadit k nějaký takovýhle instituci :)

pak tu byla ještě jedna otáka ohledně potratů, tam si byl taky poněkud benevolentější :) jsi zřejmě zvláštní odrůda křesťana ;)

david22

Jestli sis všiml, palcování beru tak, jako hodně jiných zdějších uživatelů, čili ne tak vážně.
Pokud tě to zneklidnilo tak se omlouvám, budu palcovat odpovědi jen ty, které si 100% přečtu.
Potom však totéž čekám od tebe :)
Nicmeně tě mohu ubezpečit že k homosexualitě zaujímám poměrně nekompromisní postoj. Co se týče potratů, tam tak jednoznačné není, ale to by bylo na jinou diskuzi.

bolak

Poslední dotaz, už jsi viděl seriál Father Ted? > http://www.csfd­.cz/film/132981-father-ted/

Fakt skvělá záležitost, doporučuju :)

david22

Neviděl a aniž bych kliknul na odkaz, v souvislosti v jakém duchu pokládáš otázky, to bude film na téma kritiky(hledání chyb) církve?

Tak co, tipuju správně? :)

bolak

já už si to přesně nepamatuju, takže ti neřeknu, ale myslím že ne, je to spíš taková komedie akorát že hlavní postavy jsou tam tři faráři :)

jo, tak samozřejmě že tam budou taky nějaký narážky, ale já bych řek že tě to neurazí, spíš se tomu zasměješ :)

david22

Pokud bych měl hmatatelné důkazy o existenci Boha, pak to není víra.

anonym

To náboženství ti přeju, ale co lední medvědi :D

david22

bolak: takové věci bys neměl zlehčovat !

bolak

ty bys takové věci neměl zlehčovat!! (o jeden vykřičník navíc)

david22

Jaké věci bych neměl zlehčovat? Já mám k náboženství úctu.

bolak

Ale to mý už předem odsuzuješ…

david22

Já jej neodsuzuju, jelikož to náboženství ani není. Je to směsice blábolů.

bolak

ale jednou třeba bude…

david22

Ókáčko, já se sice omlouvám za mé lehce podrážděné reakce. Jsem nábožensky založený člověk a mám alergii na lidi s jiným světonázorem a už vůbec na lidi, co si dělají z náboženských věcí dobrý den.

Lidi, klidně si v Boha nevěřte, ale svou nevíru nevnucujte jiným.

anonym

ale sám vnucuješ, že ostatní je blábol a jen to tvé je pravé. Proč není v Bibli Jidášovo evangelium, které říká, že Bůj je ve všem, v tobě, stromu atd.

david22

Jidášovo evengelium je přece blbost, to dá rozum, ne?

bolak

Hele, já slyšel i o mnohem podivnějších náboženstvích :) dokonce v nich byli i mimozemštani (škoda že už nevím jak se zrovna tohle jmenovalo, třeba si někdo vzpomene).

Jen mě teď tak trochu zarazilo, jak vyžaduješ toleranci a přitom v doplnění píšeš: „myslím samozřejmě Křesťanství. Všechna ostatní náboženství jsou scestná a nezakládají se na pravdě.“ :))

Ale teda když chceš, tak už se o tom nebudeme bavit, nicméně ale počítej s tím že až budou tučňáčí chrámy v každým větším městě, tak ty do nich nebudeš mít přístup!

..a do pittsburghu jakbysmet :"( (ale zavinil sis to sám)

Pájo

Myslíš L. R. Hubbardovu sektu scientologickou?
Nebo myslíš sektu Vesmírných lidí?

anonym

bolák, to jsi vystihnul přesně

david22

Sohlasím. Nicméně přesto, že jsem tolerantní mi dovol jedno provolání :D

Ať žije Křesťanství a smrt Muslimům !!!

ufff, to se mi ulevilo :)

pizlicka

fanatiku.buh je laska a miluje vsechny lidi a ty,ač nejsi jako buh,prejes druhym lidem smrt?kdo jsi davide,ze se vyvysujes nad boha a rozdaval bys smrt?smrt ve jmenu krestanstvi???to s bohem nema nic spolecneho.

david22

Ale uz jsem to prece uvedl na pravou miru. A nerikej mi fanatiku! Nemam to rad.