Avatar uživatele
tituly

Četl někdo Jidášovo evangelium?

Bylo to něčím šokující nebo něčím novým, co by doplňovalo Bibli? Jsou zde nějaké zásadní myšlenky, krom toho, že zde Jidáš není zrádce?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Roman71, aliendrone před 90 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Ano, četl.

Ne, nebylo: snůška legend, balad, mythologie – nic víc.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Jidášovo evangelium je gnostický spis, který byl napsán pravděpodobně ve druhém století. Na rozdíl od kánových evangelii Nového zákona se v něm Jidáš Iskariotský nejeví jako zrádce, ale jako zvlášť blízký a důvěrný přítel Ježíše Krista. Je zde představován jako ten, který měl vynikající pochopení Kristových učení.

Toto evangelium se odlišuje od novozákonních evangelií v tom, že je silně založeno na gnostických učeních. Tyto učení byly v prvotní křesťanské církvi často považovány za kacířské.

Zásadní myšlenkou tohoto evangelia je, že Jidášovi bylo svěřeno zvláštní poslání – osvobodit duchovní esenci Krista tím, že mu pomůže zbavit se jeho tělesné podstaty. Tím se Jidáš nestává zrádcem, ale naopak plní Boží vůli. Dále se zde objevují myšlenky typické pro gnostické texty, jako je dualismus (rozpor mezi hmotným a duchovním světem), pojetí Boha a ducha, a podobně.

Pokud jste obeznámeni s kánovými evangeliemi, může být Jidášovo evangelium určitě šokujícím čtením. Nabízí naprosto jiný pohled na Jidášovu roli v Ježíšově příběhu, a může vést k hlubšímu přemýšlení o náboženských a duchovních principech.

Většina badatelů ale souhlasí s tím, že toto evangelium nebylo určeno jako doplněk Bible, ale spíše jako alternativní nebo konkurenční text.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Nečetl jsem, už jen samotná Bible je velmi nečtivá, natož její všemožné „přídavky“. Četl jsem ovšem povšechně jeho rozbor (z lingvistického hlediska, nikoliv teologického) a nijak převratné mi to nepřišlo. Jde o dílo poplatné době svého vzniku (ještě před kodifikací Bible). Nekanonických evangelií pokud vím jsou mraky, Jidášovo je jen jedno z nich. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Nečetl, jen jakýsi stručný obsahový výtah.
K tomu, co potřebuji vědět, mi Bible stačí. Mám přečtených několik vydání, až na úpravy v textu, které byly provedené ekumenickou radou církví, jsou všechny obsahově shodné (včetně dvou vydání Nového Světa Svatých Písem).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Někdo možná ano, ale je to ztráta času, jsou příjemnější a smysluplnější věci kterými se můžeme zabývat.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek