Avatar uživatele
anonym

Proč Jidáš zradil Ježíše?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Cenobita před 2737 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vložila jsem podobnou otázku

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slyseli-jste-o-svedectvich-ktera-taji-cirkev

Uvádím dva různé pohledy na Jidášovu zradu.

1. "V úplně jiném světle ukazuje nenáviděného učedníka autor Jidášova evangelia. Poselství je tlumočené formou rozhovoru. Jidáš není v tomto příběhu zrádcem. Ba právě naopak. Jako jediný plně pochopí podstatu učení svého Mistra a vše, co činí, číní na základě jeho pověření.

„Odstup od ostatních a já ti sdělím mystéria království,“ říká v evangeliu Ježíš. „Je možné, abys toho dosáhl, ale budeš velice trpět. Jinak tě bude muset nahradit někdo jiný, aby dvanáct učedníků mohlo znovu dospět ke svému bohu.“ Jidáš reaguje slovy: „Ve vidění jsem spatřil sám sebe, jak mě dvanáct učedníků kamenuje a pronásleduje… K čemu je to dobré, že jsem to přijal? Vždyť ty jsi mě oddělil od tohoto pokolení.“ Ale Ježíš na Jidáše dále naléha: „Pohleď, zjevil jsem ti mystéria království a poučil jsem tě o omylu hvězd. Staneš se třináctým a budeš proklet dalšími pokoleními – a přijdeš nad nimi panovat. V posledních dnech budou proklínat tvůj výstup mezi svaté.“

V samotném závěru naplňuje Jidáš svůj úkol a vydává Ježíše ozbrojencům. Když zákoníci čekali na vhodnou příležitost, kdy by mohli Ježíše zatknout, „přistoupili k Jidášovi a řekli mu: ‚Co tady děláš? Ty jsi Ježíšův učedník.‘ Jidáš odpověděl, jak si přáli. Dostal nějaké peníze a vydal jim ho.“ Následné Kristovo odsouzení, ukřižování a vzkříšení evangelium nepopisuje. Místo toho se těsně před koncem objevuje scéna ne nepodobná nanebevstoupení. „Jidáš pozvedl své oči a spatřil zářící oblak, i vstoupil do něj.“

„Jidášovo evangelium nebylo určeno veřejnosti. Jeho obsah byl tajný. Číst ho mohli pouze zasvěcení jednotlivci. Tuto okolnost autor zdůraznil hned v první větě: "Tajná zpráva o zjevení, kterou Ježíš řekl v rozhovoru s Jidášem Iškariotským.“
atd.

http://gnosis9­.net/view.php?cis­loclanku=2005060001

2. Proč Jidáš zradil Ježíše?

"Nemůžeme si být sice zcela jisti, proč Jidáš Ježíše zradil, pár věcí ale víme jistě.

Za prvé, i když byl Jidáš vybrán mezi Dvanáct učedníků (Jan 6:64), veškeré dostupné biblické odkazy poukazují na skutečnost, že Jidáš nikdy zcela nevěřil, že Ježíš je Bůh.

Za druhé, nejen že Jidáši chyběla víra v Krista, ale vypadá to, že měl s Ježíšem zcela minimální, nebo vůbec žádný, vztah.

Za třetí, Jidáš byl tak plný chamtivosti, že zapřel nejen Ježíšovu důvěru, ale i důvěru ostatních učedníků, jak vidíme v Janovi

Za další, Jidáš věřil, stejně jako většina lidí v té době, že Mesiáš svrhne Římskou okupaci a zasedne na vladařské místo, aby vládl izraelskému národu. 12:5–6."
atd.

https://www.got­questions.org/Ces­ky/jidas-zradil.html

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

To dnes těžko někdo zjistí. Existují pouze spekulace bez důkazů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Pro svůj vlastní profit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

V některých případech ani netuším proč si můj šéf vymýšlí to co si vymýšlí. Proč myslíš, že Ti tu někdo odpoví co si myslel někdo před skoro 2000 lety?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Jidáš Ježíše nezradil, on s ním spolupracoval, aby mu pomohl splnit jeho úkol.
Ježíš věděl co jej čeká a Jidáše pro vojáky přímo poslal. On jeho přání splnil a za to se stal prokletým. Petr Ježíše opustil a třikrát zapřel a za to se stal svatým.

Upravil/a: dubraro

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

Jeden z důvodů je, aby mohlo vzniknout ono označení jidáš=zrádce, nebýt Jidáše, neměli bychom takové krásné označení pro zradu.

Mimochodem znáte jméno Icik? Je Icik označení pro nějakou vlastnost? Znám to jako označení zlého a podlého člověka. „To je ale icik!“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
dubraro

Cenobita:
Icik je židovské jméno, česky Izák. Jeho význam je „veselý“. Možná ale ve tvém kontextu znamená hanlivé označení Žida.

před 2731 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek