Kepler

Myslíte si, že se lidé někdy zbaví náboženství?

Zatím vedlo jenom k válkám, obětovaní vlastních dětí bohu, k manipulaci mas a dalším nesmyslům. Je to opravdu vlastní jen lidem bez přirozené inteligence? Znáte taky nějaký pozitivní přínos?

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

Není pravda. :P Vem si všechna neabrahomvská náboženství. před naším letopočtem i za naším. Žádné náboženské války ani bitvy kvůli náboženství. To přinesly až křesťnasko-islámské „svaté“ války (kdy si upřímně začínal vždy křesťanský svět). jinak byly (a jsou) náboženství souborem mravních zásad, zvyků, filozofie, víry, mytologických příběhů a vůbec celé kultury, co náboženství, to kultura. Nemůžeš oddělit (historickou) kulturu a její civilizační vývoj od náboženství a naopak. Čest, řád, respekt, motivace, smysl, naděje, dobré mravy a plno dalšího v sobě nesou náboženství ( v různých kontextech).
Není důvod se zbavovat víry. A víra buda vždycky. Je to samozřejěm jen součást náboženství, ale i tak… Jediným problémem jsou dogmata (dnes hlavně jen někteří muslimové).
Ale tvůj pesimistický pohled není objektivní. Nemělo a nemá to VŮBEC samá negativa. A fakticky ani za vákly nemohla náboženství, ale lidi. Stejně tak se dá k manipulaci použít cokoli jiného. Nemyslí si, že bez náboženství by nebyly války nebo by jich bylo míň. ;)
Víra (i náboženství) je věc každého jedince a kdo si vždycky myslí, že je nad věcí (včetně ateistů) a že oni jsou to oni, co mají pravdu, jsou kolikrát ti nejvíc omezení. Já mám raději někoho, kdo v něco věří a nikomu to nevnucuje, než někoho, kdo nevěří ničemu a na ostatní se dívá z patra.

Většina géniů, vynálezců, filosofů, velkých vládců, umělců a všeljakých osobností historie byli věřícími – z různých náboženství, dob i kultur, ale přesto věřícími. A neřekl bych o nich, že to byli lidi bez přirozené inteligence.

Komunsimus je taky silně antináboženský a taky se dopouštěl čistek různě po světě. Taky „jsou nad věcí“ a jsou pevně přesvědřeni, že náboženství je nesmysl. Za to komunimsus/so­cialismus je podle nich skvělý, netřeba o něm ani pochybovat.

Další odpovědi
Kelt

Tak náboženství a víra asi nezanikne nikdy. A byla by to velká kulturní , duchovní i společenská ztráta. Přece každý člověk potřebuje v něco a něčemu věřit. Přece ta příroda a procesy, které v ní probíhají, reakce fyzikální, chemické i jiné, při kterých se tvoří nové formy látky a vznikají noví živočichové, nemůže být díle náhody. I když život je také produktem této náhody, tak musí za tím něco existovat. Nejsme loutky, ale máme tady nějakou úlohu. A to jak místně, tak i časově. Nic se neděje bez příčiny. Kdysi chtěl nějaký otec svého syna vychovat tak, že ho zavřel a dával mu jen hračky. Pak ten chlapec vyšel na zahradu, kde kvetly květiny a zeptal se: Tatínku, do stvořil tuto krásu.
Kdo hledá, najde. Proste a bude vám dáno. Hledejte a naleznete. Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených. S tím asi nebudeš souhlasit, takže mi bod nedáš. Nejsem žádný náboženský fanatik a v kostele jsem byl snad před deseti lety. Ale já to tak cítím a vidím.

Mc Merkurion

… nelze, i kdyby zanikla, hned se objeví nová … lidi prostě něčemu (někomu) musej věřit – a hlavně: na koho svést svoje chyby …

Midoc

Náboženství se zbaví jen někteří lidé.
Pomoci může lidem bez přirozené inteligence.

JežíšKristus

Pane Bože…

Roman71

Záleží na tom, jak se takové „náboženství“ projevuje v praxi. Taková dvě největší přikázání, vyřčená Ježíšem Kristem a uvedená do praktického života, dokážou udělat svět daleko lepším, mírumilovným, přátelským.. Projevem přirozené inteligence rozhodně není potlačovat duchovní stránku života člověka a nahrazovat ji hmotnými požitky.. totiž, nejen chlebem je člověk živ, že? 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

JežíšKristus:
U Tebe bych očekával zvolání „Otče!“
😉

Dochy

JežíšKristus

Kepler

…spusť dva nože!

Kepler

Kelt: „Přece každý člověk potřebuje v něco a něčemu věřit“ Souhlasím. Ale proč na něco fiktivního, nějkého boha, co pro nš nehnul ni malíčkem? Proč ne na to, aby zachránili svou planetu? Takové přesvědčení by konečně k něčemu bylo.

Kelt

Nechci nikomu vyvracet názor a vnucovat svůj vlastní. I když mám prostor i čas a náladu. Ale vzpomněl jsem si na film Zkouška pilota Pirxe, kde si Pirx vybíral posádku a jednoho se zeptal, zda věří v Boha. Ten pak po určité době odpověděl asi ve smyslu. Když uvážíme všechna pro a proti, tak dospějeme k závěru že Bůh může existovat. (snad jsem to nepopletl ta slova). Nebo u posledního soudu se setká člověk s Bohem a ten mu ukazuje jeho cestu a stopy. Většinou jsou tam dvoje stopy a Bůh mu říká, že byl pořád s ním. Pak jsou vidět jen jedny stopy a ten člověk říká. A v těch nejtěžších chvílích jsi mne opustil. A Bůh odpovídá. Ne, to jsem tě nesl, abys to zvládl.
Nedívej se na Boha jako na nějakého stařečka, který sedí na obláčku a jako úředník zapisuje, hříšník, modlí se. Představ si to jako vesmírnou inteligenci, přírodu. Nebo jeden člověk říká, dělám tolik věcí a nic se mi nedaří, proč se mnou Bůh nemluví? On s tebou mluví právě prostřednictvím tvých chyb.

Kepler

No jo, pilota Pirxe znám, to už si Stanislav Lem začínal dělat ze sci-fi maličko srandu.
Naplno to vyznělo, když si přejmenoval kvarky na škvarky 🙂

Kepler

Gondalfoniér: CO není pravda z toho co jem uvedl? Už Římané věšeli křesťany na kříže tvaru T. Je pravda, že by válek asi neubylo kvůli náboženství, člověk je tvor vynalézavý a tak se někdy křesťanstvím zaštítil (Pizzaro). Dnes se muslimové zaštiťují Alláhem a vyjde to na stejno. Takže ta logika mi poněkud uniká…