david22

Teologická otázka: z jakého důvodu většina křesťanských denominací světí neděli?

V biblickém desateru je přece „pomni na den sobotní, abys jej světil“.

Pokud je mi známo, katolická církev tento den změnila(svévolně) někdy ve 4. století. Proč však další protestanské církve nesvětí sobotu, ale neděli?
Přece by jako autoritu měli brát bibli, nebo ne?
Doplňuji:
Annas: no právě. Katolická církev podle mě nemá přece žádnou autoritu měnit něco, co je v bibli. Tradice není rozhodující. To potom tradice např. evangelické církve by mohla tvrdit, že mění z bible zas něco jiného a to prosazovat.
Teoreticky by klidně i dnes mohla vzniknou nová církev, která by světila třeba středu jako den odpočinku.
Já se ptám: z jakého důvodu mění katolická církev ustanovení, které je v bibli? Nikdo ji tím nepověřil.

Nejlepší odpověď
annas

Přikázání, které je určeno věřícím znám takto: Pomni, abys den sváteční světil.

V šesti dnech učinil Hospodin nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, a sedmého dne odpočinul. Proto požehnal Hospodin den odpočinku a oddělil jej jako svatý (Ex 20, 11).

Zajímavé povidání o tom, proč je rozpor mezi sobotním a nedělním dnem klidu, si pročtěte v odkazu. Proč se neděle nazývá Den Páně, vzkříšení Ježíše, lámání chleba, změna kalendáře atd.

"Slavení neděle není nebiblické, ani protibiblické. Tvoří bezpochyby součást církevní tradice, a nemůžeme tvrdit, že křesťané v novozákonních dobách slavili pouze neděli. Velmi záhy se však křesťané rozhodli pro slavení neděle, a považovali je i za naplnění přikázání Desatera. Změna slavení soboty na neděli není nařízena Kristem, ale prosadila ji autorita církve. Je však pochopitelné, že pro ty, kdo žádnou podobnou autoritu nepřijímají, nebude předchozí výklad přesvědčivý. Problém však nebude v samotné změně, ale v tom, jestli církev opravdu nějakou autoritu od Krista má, či nikoli. Ale to už je jiný příběh…

http://www.pas­torace.cz/Tema­ticke-texty/Nedele-nebo-sobota-sabat-David-Voprada.html
Doplňuji:

V článku je informace, že o změně křesťanského slavení šabatu a neděle vypovídá ze starých svědectví nejobšírněji tzv. list Barnabášův, napsaný někdy na přelomu 1. a 2. století, ve své 15. kapitole. Obsahuje již velmi rané křesťanské vysvětlení, proč křesťané neslaví sobotu spolu se židy, ale neděli, osmý den stvoření, den Kristova vzkříšení.

Zda může církev měnit Bibli? Jde o zdánlivé rozpory mezi psaným textem a jeho výkladem, změna kalendáře aj., které jsou ovlivněny výkladem, postojem, rozdíly mezi pojetím např. Panny Marie a Matky Marie atd. Své rozhodnutí však musí obhájit …

Domnívám se, že takovou církev, jaká je současná, byl Kristus určitě nechtěl. Přece představitelé církve se také nechovají tak, jak by měli Tím nechci znevažovat víru v Boha…

Další odpovědi
baghira

Neděle jako den vzkříšení Krista (který byl ukřižovaný v pátek, den před šabatem, a vzkříšený po něm).
Nicméně Adventisté jsou taky křesťané, a světí sobotu.

david22

annas: s posledním odstavcem, který jste uvedla v doplnění, se 100% stotožňuji !!

annas

Díky.

anonym

Ahoj, Annas. Ten poslední odstavec je mi nesrozumitelný. Mohla bys konkrétně uvést, co se Ti na dnešní církvi nelíbí? Znám dost kněží, kteří jsou správní lidé, kteří dokáží pomoct i poradit. Tak by mne zajímalo, o jakou stránku jednání církve se jedná.
Pokud tím narážíš na vrácení majetku, tak bych to pochopila, ale mám pocit, že je tu ještě něco jiného. Ostatně s tím majetkem je to nejednoznačné. Kdo může posoudit, co je a co není správné.

anonym

… ja znam dokonce i lidi, kteri jsou spravni lide a kteri dokazi pomoci i poradit a nejsou knezi.
Podle me se neda posoudit , jestli jsou vsichni dobri, nebo naopak vsichni pedofilove. Mezi nimi jsou i taci . Ale je to uplne jedno, jake povolani vykonavaji. Dokonce mi kdysi davno jedne znamy ( verici ) rikal, ze po mnoha letech se jeden knez priznal, ze ani v boha nikdy neveril. A odesel …
uz jsem tu jednou psala, ze je 1 000 mnichu a pritom 1 000 ruznych nabozenstvi.
Tak jako muzeme byt hrdi na nektere kneze , tak muzeme byt hrdi i na " nekneze " .. a stydet se za ne, nebo byt na ne hrdi ..
ja to tak pisu jen tak pro sebe .
Muzete mi nekdo napsat , jen ne prosim romany, z tech mi naskoci vzdy akne ! Dekuji. Pavlacova drbna. -iv-

annas

Iv, Vy jste mou poslední poznámku pochopila tak, jak jsem ji cítila já. Každý si může dosadit, zda něco považuje u představitelů církve za nesprávné. Napsala jsem: " Přece představitelé církve se také nechovají tak, jak by měli."

Moje odpověď je i pro ocko, abych nemusela psát dvakrát.

Každé setkání s čestným člověkem přece obohatí, nemusí jít jen o kněze… V každém povolání přece žijí morální i nemorální jedinci, ale ne všichni musí dodržovat celibát.

Katoličtí kněží – celibát je přece dar od Boha – pedofilní skandály kněží – selhání morálky.

Přes polovinu polských kněží má ženu. Mnozí i dítě.

TV kdysi uvedla v jednom pořadu kněze, který kvůli ženě z kněžské služby odešel, dále zmínila duchovního, jenž v celibátu žije už třicet let anebo jiného českého kněze, který přestože je římský katolík, může být ženatý.

Papež se omluvil za pedofilní kněze .

anonym

Pokud by odpovídající byla v kondici jako ještě nedávno, musela by ti coby emeritní profesorka ČJ napsat, že se správně píše „ztotožňuji“, dále, že spojení „křesťanská denominace“ je nesmyslné, protože samotný výraz denominace znamená právě jiné, než křesťanské církve, původně především protestantské. (= pojmenování nekřesťanských církví).
A konečně, že při tomto zvráceném uvažování, by se také dalo interpretovat, že komunisté zavedením volných sobot, vlastně konvertovali k židovskému vyznání.

anonym

Doktore, jestli jste si nevsiml, tady nejsme ve skole a nikdy po opravach netouzi. To me by an. musela opravovat kazdy prispevek. A co teprve naseho bolaka ! 🙂
I ona to pochopila a nekolik mesicu uz neopravuje. Jen tim tady opruzovala. ( sorry an., vy me znate )
🙂
Opravuje, jen kdyz o to vyslovene nekdo pozada a potrebuje pomoc.
Tak pssst ! Nebo budu zase zla. -iv-

david22

  1. Zvráceném uvažování? Jak to myslíš?
  2. Už jsem ti jednou psal, že nemám zájem o tvé pitvání se v překlepech zdejších uživatelů.
  3. Sám děláš chyby v pravopise. Nekritizuj druhé!
  4. Pojem denominace se užívá i v širším slova smyslu též pro křesťany určitých vyznání.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/De­nominace

bolak

Musíš si uvědomit že to je jeho jediná zbraň, kerou tě má šanci shodit nebo zesměšnit. V reálu by asi na člověku našel nějaký „opravdový“ nedostatek, třeba škvírku mezi zubama nebo příliš husté obočí, případně nějaký kožní problém a na ten by se potom zaměřil. Tady je ale jenom ten psanej text, to je jedinej materiál kterej má k dispozici a tak se z toho prostě pokouší vytlouct co to dá.

Zřejmě to bude nějaká represe z dětství. Až bude ten velkej sraz, tak uděláme řetěz a postutpně ho všichni obejmeme. Vždyť kdo jinej mu pomůže, když ne my.

anonym

bolak, tak neco vymyslete , s tim srazem. Ja muzu posledni vikend v zari – budu v Cechach.
Klidne cely vikend .. ja si vezmu s doktorem dvouluzak a zamknu pred ockem ! :)
On mi sice bude porad utikat, ale ja si ho ohlidam. Chodim na box ! -iv-

anonym

Možná, že sám zamknu zevnitř, vždyť jsme se přece o svatební noci shodli, že si musíme zase někdy zopáknout.