Kikees2323

Jak reagovat na křivé obvinění a udání na sociálku? Mohu podat trestní oznámení?

Zdravim, jsem matka petimesicniho miminka, nedávno – asi pred měsícem – jsem se rozešla s otcem dítěte pro tyrani a slovní šikanu v domácnosti, vymyslel si na mě, že beru drogy, a dnes me udal i na sociálku, čekám, než se vše prošetří. Jsem čistá, drogy jsem nikdy nebrala. Moje otazka zní: až se vše vyřeší a budou negativní testy a vše okolo, mohu za tohle podat trestní oznámení pro křivé obvinění? Nechci, aby mu to jen tak prošlo. Mimochodem rozhlašuje to o mně po celém městě, jen dneska mě zastavili 4 lidi a ptali se mě na to, jestli jsem opravdu začala brát drogy. Nenecham to takhle. Nemáte nějaké tipy či rady, jak se mám zachovat? :) s pozdravem Kristýna (20)

Nejlepší odpověď
Kepler

Jestli je vše, jak píšeš, pak jen do toho.
Pomluva je trestným činem, který spáchá ten, kdo o jiném uvede takový nepravdivý údaj, který může značně ohrozit jeho vážnost před druhými osobami. Jestliže by však někdo jiného nepravdivě osočil z trestné činnosti, místo pomluvy by šlo o trestný čin křivého obvinění, a v případě méně intenzivního zásahu do vážnosti člověka by šlo o přestupek urážky na cti. V českém právním řádu je pomluva upravena v § 184 trestního zákoníku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pom­luva

Další odpovědi
Hlada

Kristýno,
dej si studenou sprchu a věnuj se miminu. To tě teď potřebuje víc, než celé město.
Vadným výběrem partnera a antikoncepce jste dokonale pohnojili život sobě i svému dítěti. Už se ale stalo a nedá se to vrátit. Špinavé prádlo si vyperte doma, nechoďte s tím na veřejnost a neobtěžujte úřady. Žádný to za vás nevyřeší. Naopak vás ještě víc rozdělí. Vaše dítě vás bude potřebovat celoživotně oba, takže spory je potřeba řešit smírně. Čekají vás nesrovnatelně závažnější problémy.

Alesh

Zkus dospět.

yuko

Musite na nej podat trestni oznameni.

Zdroj: http://www.jak­tak.cz/jak-se-branit-pomluve.html

Rokio

Na tvém místě bych rozhodně podal trestní oználení. Otec dítětě se dopustil trestného činu pomluvy, testného činu ublížení na zdraví nebo přestupku napadení (pokud týral fyzicky) a přestupku urážky na cti.

GM

Na nic nečekej a běž do toho, nic si nenech líbit, vím jak je so strašné, něco podobného má dcera doma a ještě je tak hloupá, že s manželem lítá po doktorech a psychiatrických vyšetřeních, on bere léky na nervy a chlastá na ně a je na ni agresívní (i ke mně se chová jako prase). Už 2× od rodiny odešel, naposledy byl pryč měsíc a jeho psychiatr dceři řekl, že by ho měla vzít zpátky (i když ona ho nevyhodila, šel sám, o děti valný zájem nemá a starší pětiletý syn se ho bojí). Dcera ví, že lepší to nebude, jen horší a doufám, že už konečně prozřela a kdyby se byl nevracel, děti by si zvykly a ona by taky byla v klidu. Mockrát jsem jí radila, ať na něho podá trestní oznámení, nechtěla – prý kvůli dětem, nechápe že takhle dětem sama jen ubližuje. Dokonce se jednou k jeho výstupu nachomýtl soused a mírně řečeno mu rozbil hubu, to na chvilku pomohlo. Být tebou, podala bych na manžela – přítele trestní oznámení jak pro týrání, tak pro pomluvu, aby měl na policii záznam.

Hlada

Ono obecně není dobré, když se nahrazuje mozek pohlavními orgány.
Blbě to myslí.

Kepler

Hlada: a to nemyslíš na to, že když nad tím Kristýna mávne rukou, tak mlčky před celým okolím přizná, že je narkomanka? Že ten hajzl bude dál pomlouvat a škodit? A že tím uškodí Kristýně a jejímu děcku a celý život budou mít právě proto zkažený? Ne, to mu nesmí jen tak beztrestně projít!

Psychotic

Svému, Keplere, svému děcku, nikoli „jejímu“. Nikde není řečeno, že by o dítě neměl zájem. Ale jinak jsem na tvé straně. Není důvod stáhnout ocas a nechat si líbit trestný čin.

Kepler

Je pravda, že do minulosti jejich vztahu nevidíme. Ale opustit matku s malým dítětem – to otec nedělá. Může se považovat jenom za biologického otce, morálně se otcovství vzdal.

Hlada

To by musela být veřejně známou osobou, aby mohla prokázat způsobenou škodu.
Pochybuju, že je chyba jen na jedné straně. Já jim k tomu nesvítil.

Dochy

Pokud si „přítel“ vymýšlí opravdu takovýmhle způsobem a tahá do toho sociálku apod., myslím že je opravdu třeba to řešit. To nejsou jen řeči, které lze známým vysvětlit a dál to nechat plavat. Tohle už může snadno způsobit rodině značné problémy, dostat děcko do děcáku apod. Maminka má pečovat o dítě a ne řešit takovéhle problémy. S malým děckem je toho na řešení dost i když se do toho necpou úřady.