Avatar uživatele
Rokio

Není hloupé, že pokus je stejně trestný jako dokonaný trestný čin?

Pokud bychom si vzali jako příklad trestný čin vražda, tak pachatele by to motivovalo k tomu, aby nepoužil nůž, ale použil něco účinnějšího, jako například střelnou zbraň. Nebo by to mohlo způsobit, že by si pachatel dal na činu opravdu záležet, tzv. by nebodl oběť do břicha jen jednou, ale pořádně by ji rozporcoval, aby měl stoprocentní jistotu, že oběť zemře.

Možná se však pletu a mluvím nesmysly, ale tak to vnímám já. Jak to vnímáte vy?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 2189 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ivzez

V poslední větě máš pravdu. Zákony platí, je potřeba se jimi řídit.
Jakékoliv bádání či „rozumování“ nad nimi jsou na dvě věci.

Ne, není to hloupé.
Pokus o vraždu je právem stejně závažný jako vražda.
(Rozhoduje úmysl, nikoliv to, že se záměr nevydařil.)

Upravil/a: ivzez

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Bádat nad justiční logikou je cesta do pekla. On nejen pokus o trestný čin, ale už u pouhé PŘÍPRAVY na něj se pohlíží STEJNĚ, jako na dokonaný trestný čin. A včíl mudruj, já to nechám koňovi, páč má větší havu!! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

V zásadě se rozlišují tři fáze tr.č.: Příprava, pokus a dokonání. Pro trestnost je zásadní úmysl. To ostatní může, ale taky nemusí být polehčující okolností. Obdobně s přiznáním. On totiž pokus může být zastaven několika způsoby. Například upuštěním od protiprávního konání, tam by zřejmě mohl, nikoli musel, soud k této okolnosti přihlédnout jako k polehčující okolnosti, ale pokud někdo další aktivně zabrání takovému protiprávnímu jednání, pak to velmi pravděpodobně polehčující okolností nebude.

Podotýkám, že je to jen můj názor selským rozumem, který ovšem v našem právním státě nemá absolutně žádnou váhu a vše může být naprosto jinak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Hloupé to neni. Jak to bude posouzeno a jak potrestáno vždy rozhoduje soud.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lgee

Podle me je to velmi hloupe

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rokio

ivzez: Jsem chlap. Myslím si, že jsem se o tom už zmiňovala.

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Rokio,
nemůžeš být chlap. Vždyť ani nevíš, co to znamená.
Rozhodně se jako chlap nechováš.

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

(((((—:::

před 2189 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek