muže mi policie vyslýchat 13 lete dítě bez meho vědomí

Nejlepší odpověď
standa

Podle mého názoru MŮŽE být dítě vyslýcháno i bez přítomnosti rodičů, jedná se o právo Policie (§ 12/1 zákona o polici) při odhalování ZÁVAŽNÉ trestné činnosti…

§ 12/1 Oprávnění požadovat vysvětlení

Policista je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od OSOBY, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení trestného činu(…) Při odhalování ZÁVAŽNÉ trestné činnosti je osoba povinna vyhovět IHNED.

§ 14/4 Zajištění

(…)Jedná-li se o osobu mladší 18 let, je policista povinen ihned vyrozumět zákonného zástupce této osoby(…)

http://zakony-online.cz/?s32&q32=

Níže ve zdroji odkazuji na jeden z mnoha článků k této problematice, kde je ve čtvrtém odstavci od konce uvedena věta:

„Rodiče(…)nemají na přítomnost u výslechu dítěte právní nárok.“

Zdroj: http://aplika­ce.mvcr.cz/ar­chiv2008/aktu­alit/sdeleni/2001/vys­lech.html

Další odpovědi
Miroslavst

Ano může.
Pokud policie ČR potřebuje vyslechnout nezletilou osobu, je nutné k tomu přizvat některého z následujících osob.
Sociálního kurátora, popř. pedagoga nebo i rodiče nezletilé osoby.
Výslech musí být prováděn s ohledem na věk nezletilého.
Většinou se k výslechu přibírá někdo z oddělení péče o dítě -sociálky.

Michal Kole

Ne, musí být přítomný zákonný zástupce a nějaký dětský psycholog.

Fidel

§ 102 Trestního řádu

(1) Je-li jako svědek vyslýchána osoba mladší než patnáct let o okolnostech, jejichž oživování v paměti by vzhledem k věku mohlo nepříznivě ovlivňovat její duševní a mravní vývoj, je třeba výslech provádět zvlášť šetrně a po obsahové stránce tak, aby výslech v dalším řízení zpravidla už nebylo třeba opakovat; k výslechu se přibere pedagog nebo jiná osoba mající zkušenosti s výchovou mládeže, která by se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního vývoje vyslýchané osoby přispěla k správnému vedení výslechu. Může-li to přispět k správnému provedení výslechu, mohou být přibráni i rodiče. Osoby, které byly takto přibrány, mohou navrhnout odložení úkonu na pozdější dobu a v průběhu provádění takového úkonu navrhnout jeho přerušení nebo ukončení, pokud by provedení úkonu nebo pokračování v něm mělo nepříznivý vliv na psychický stav vyslýchané osoby. Nehrozí-li nebezpečí z prodlení, orgán činný v trestním řízení takovému návrhu vyhoví.

(2) V dalším řízení má být taková osoba vyslechnuta znovu jen v nutných případech. V řízení před soudem je možno na podkladě rozhodnutí soudu provést důkaz přečtením protokolu i bez podmínek uvedených v § 211 odst. 1 a 2. Osoba, která byla k výslechu přibrána, se podle potřeby vyslechne k správnosti a úplnosti zápisu, k způsobu, jímž byl výslech prováděn, jakož i k způsobu, jímž vyslýchaná osoba vypovídala.

Pralinka1979

Bohužel. Skutečně může, z mojí čerstvé zkušenosti to potvrzuji ☹