Konec podmínky trestního řádu

Pokud mi končí podmínka 14.4.2010,znamená to,že pokud zažádám 15.4.2010 o výpis z trestního rejstříku,tak už bude čistý,nebo proto musím něco udělat?
Díky za odpověd.

Odpovědi
standa

Otázka není úplně přesná, ale pochopil jsem 🙂

Předně, výpis z RT může být ve vašem případě ´čistý´ až poté co rozhodne soud, že „jste se ve zkušební době OSVĚDČIL“. Žádná lhůta, do kdy soud toto rozhodnutí učiní není stanovena. Naopak zákon počítá s tím, že tato lhůta může běžet celý ROK a pak platí, že „jste se odvědčil“ aniž by o tom soud rozhodoval.

Pokud máte DŮVOD, abyste měl RT ´čistý´ co nejdříve, nezbyde vám než se obrátit na soud (ale ne dříve než 15.4.2010), aby rozhodl, zda jste se „osvědčil“ či nikoli.

Jakmile budete mít toto rozhodnutí (o osvědčení) v ruce, může se dovolávat nápravy v Rejstříku trestů, kde bude nejspíš stále zapsán ten trestný čin s podmínkou, který chcete ´zahladit´.

Je to docela úmorné, ale když si zatím „půjdete“, tak byste to do měsíce mohl všechno zvládnout 🙂

Trestní zákoník, platný od 1.1.2010

§ 83 Rozhodnutí o podmíněném odsouzení
(1) Jestliže podmíněně odsouzený ve
dl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, vysloví soud, že se osvědčil

(3) Neučinil-li soud do jednoho roku od uplynutí zkušební doby rozhodnutí podle odstavce 1, aniž na tom měl podmíněně odsouzený vinu, má se za to, že se podmíněně odsouzený osvědčil.

(4) Bylo-li vysloveno, že se podmíněně odsouzený osvědčil, anebo má-li se za to, že se osvědčil, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.