Marina

"Amnestie"vztahuje se na mě?

Dobrý den.Chtěl bych vědět,zda-li se na mě vztahuje amnestie.V roce 2009 jsem byl odsouzen pro trestný čin ŘÍZENÍ MOTOROVÉHO VOZIDLA POD VLIVEM ALKOHOLU.Dostal jsem zákaz řízení motorových vozidel na dobu 30 měsíců a peněžitý trest 25 000KČ.Pokutu jsem zaplatil v listopadu 2009.Mám někou šanci na prominutí zbytku trestu?Děkuji
Doplňuji:
Trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky podle ustanovení § 201 odst.1 trestího zákona.
a odsuzuje se
podle § 201 odst.1 trestího zákona za použítí § 53 odst.1,odst­.2 písm.a trestního zákona k peněžizému trestu ve výši 25.000KČ.

Podle § 54 odst.3 trestního zákona se stanoví pro případ,že by peněžitý trest nebyl ve stanovené lhůtě vykonán,náhradní trest odnětí svobody ve výměře 3 měsíců.

podle § 49 odst.1,§ 50 odst.1 trestního zákona se obžalovanému dále ukládá trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vzidel na dobu 30 měsíců.

Obžalováný xxxxxxxxx v hlavním líčení zcela doznal,vyslovil lítost nad svým počínáním,avšak nic právně významného na svou obhajobu neuvedl.

z evidenční karty řidiče plyne,že zde má čtyři záznamy pro dopravní přestupky,kdy ve dvou případech mu byly ukládány mimo pokuty rovněž tresty zákazu činnosti a to na dobu deseti a dvaceti měsíců.

To je vše co bych k tomuto napsal.Doufám že to bude stačit na přesnou odpověď,zda-li se na mě vztahuje amnestie.Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Vámi zmiňovaný trestný čin „Ohrožení pod vlivem návykové látky“ (§ 201 starého trestního zákoníku a § 274 nového zákoníku) má v odstavci 1 jedinou odlišnost, a to, že už není trestné, když tento čin byl spáchán v nedbalosti.

Takže záleží, jak máte tento trestný čin kvalifikován v rozsudku…

Doplňuji:
Je mi líto, ale z této citace rozsudku není zřejmé zda a případně jak soud posoudil skutkovou podstatu případného „nedbalostního“ jednání, která je v novém trestním zákoníku popsáno v § 16, který zní:

§ 16 Nedbalost
(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

  1. věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ALE BEZ PŘIMĚŘENÝCH DŮVODŮ SPOLÉHAL, ŽE takové porušení nebo ohrožení NEZPŮSOBÍ…

Jinými slovy, pokud se prokáže, že jste byl sice opilý, ale mohl jste z vašeho pohledu spravedlivě odhadovat, že to tzv. ´projde´ a že se nic nestane…, a navíc existují důkazy (svědectví), že jste nejevil např. viditelné známky opilství ap., tak by to mohlo vyjít.

Přitěžující okolností jsou ty záznamy v kartě řidiče..

Počkejte na rozhodnutí soudce, dopis k případnému projednání byste měl dostat do konce ledna.