lukas.lauf

Týká se mě amnestie ?

Dostal jsem 2× po 8 měsící odnětí svobody. Jedno za porušení zákazu činnostu řízení motorových vozidel a druhý za porušení podmínky výtržnictví. Týká se amnestie i mne? Nastoupit mam 11.1.2013

Odpovědi
martan1111

Ano, a pro svou svůj klid bych doporučoval podat návrh příslušnému soudu který ve věci rozhodl o odložení Nástupu do VTOS do vydání nového officiálního rozhodnutí kterým se ruší původní rozhodnutí apod. Nebo v úředních hodinách kontaktovat osobně trestní oddělení jmenovaného soudu.

sio

Amnestie se nevztahuje na všechny tresty, ale jen na některé, konkrétně na tyto:

1. Nepodmíněné tresty odnětí svobody do 1 roku – na tyto tresty se amnestie vztahuje bez jakýchkoliv podmínek. Všichni, komu byl uložen trest odnětí svobody nejvýše na jeden rok, tedy budou z věznice propuštěni nebo do ní nemusejí nastupovat, pokud dosud trest nenastoupili. Pokud odsouzený vykonává více trestů, které mu byly uloženy postupně, tak se každý trest posuzuje samostatně. Např. pokud někdo má uložen jeden trest osm měsíců nepodmíněně a druhý na jeden rok nepodmíněně, tak se na něj amnestie bude vztahovat, protože ani jeden z trestů nepřesáhl jeden rok. Pokud ale např. první trest je na osm měsíců a druhý na 13 měsíců, tak se amnestie vztahuje jen na ten první trest (na ten druhý by se také mohla vztahovat, ale již za splnění dalších podmínek – k tomu viz níže výklad k trestu odnětí svobody do dvou let).

Více se dočtete na http://www.trestni-rizeni.com/vyklad-pojmu/amnestie-z-1-1-2013-vyklad