Avatar uživatele
Frogman

Jaká je promlčecí doba při odmítnutí podepsání pokuty?

Citace z facebookové skupiny o místech kontrol revizory v Praze:
„Dnes na vytoni nastoupim do tramvaje, sednu si,vyndam listek z kapsy a cvaknu si. Prijde ke me zmrd revizor, ze jsem ho videla a cvakla si jen kvuli nemu, takze chtel doklady, rikam mu ze mu nic nedam, ze jizdenku mam normalne cvaklou a platnou, tak se musela volat policie, nechapu kdyz mam cvakly listek, takze jim budu platit jeste pokutu plus vyjezd policajtu?? Takze priste az budu mit cvakly listek tak asi rovnou dostanu pokutu, ze jsem si ho vubec cvakla, to jsou fakt curaci, to jsem nezazila, nerekla bych ani slovo kdybych tu jizdenknu nemela....“

Nemám slov. Proč sakra ti revizoři takhle znepříjemňují ostatním život? Zajímalo by mě, co se dál děje, když odmítnu řešit pokutu na místě. Co když ji nechci podepsat kvůli nepravdivým informacím, které tam policie napsala? Právo na to mám, ne?
___
To samé například při pokutě při jízdě autem. Když mě zastaví a řeknou, že mě změřili radarem a že jsem překročil rychlost a já s tím nesouhlasím a chci ukázat záznam a oni odmítají, jak se to řeší dál?
Měl bych mít právo odmítnout řešit pokutu na místě a oni pak něco sepíšou, dají mi to podepsat, ale s tím, co tam napsali, taky nesouhlasím, tak to nepodepíšu.
Slyšel jsem, že se tímto způsobem nechá "uniknout" pokutě. Při vyřešení pokuty na místě, má policie za blokové pokuty nějaké peníze do kapsy, ale když to má dát výš orgánům, tak z toho dotyčný policista nemá nic. Stává se, že to prostě zmuchlají a vyhodí nebo se to dá výš a tam je nějaká promlčecí lhůta a pak už je to za vodou, a nebo taky ne.
Jak to vlastně doopravdy je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? JájsemRaibek, Rokio před 2087 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Není tvou povinností nechat vyřešení přestupku - ne pokuty na místě. Podle druhu přestupku se předává dál. Pokud se budeme byvit o policajtech a silnici, tak správnímu ogánu k řešení, ten na to má rok (ale chtějí prodloužit lhůtu zákonem nebo ji snad už prodloužili, nevím).
Podepsat záznam o přestupku nemusíš, ale bylo by vhodné do protokolu - záznamu sepsat vlastní rukou tebou popisovaný děj a poté podepsat.
Policajtům opravdu nejde nic do kapsy. Pokuty jsou příjmem buď obce (MP) nebo státu (PČR).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Raibek odpověděl dobře. Co se týče revizora, tak tam jde o smluvní pokutu proti které lze rozpoutat občanskoprávní spor u soudu. Pokud je u zjišťování černé jízdy revizorem přivolána policie, tak ta pomáhá jenom se zjišťováním totožnosti pasažéra někomu (dopravní podnik), kdo na tom má právní zájem. Čili zde nejde o přestupek proti zákonům ČR, ale o porušení smlouvy o přepravě pasažéra uzavřené nástupem do tramvaje za podmínek podle tarifního řádu. Čili dopravní podnik to bude vymáhat jako pohledávku v rámci soukromého práva. Obvykle pohledávku prodá a dále ji vymáhá profesionální firma. Promlčení zde se neřídí zákonem o přestupcích. Pokud nějaké promlčení je, bude to asi několik let, bude to někde v občanském zákoníku, kam se mi teď ale opravdu nechce dívat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Jestliže nesouhlasíte s přestupkem, máte na to právo. Policie předá řízení do správního řízení, kde budete moci použít vše na svoji obranu.
Do roka (dvou) musí být přestupek projednán a ukončen. Vy nepodepisujete přestupek, ale nesouhlas s přestupkem.

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Frogman

Raibeku: Myslel jsem to tak, že mají "prémie" za to, že vyřeší přestupek na místě. Ne z těch peněz za zaplacený přestupek, samozřejmě. Nebo žádné odměny nemají?

před 2087 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony