Frogman

Jaká je promlčecí doba při odmítnutí podepsání pokuty?

Citace z facebookové skupiny o místech kontrol revizory v Praze:
„Dnes na vytoni nastoupim do tramvaje, sednu si,vyndam listek z kapsy a cvaknu si. Prijde ke me zmrd revizor, ze jsem ho videla a cvakla si jen kvuli nemu, takze chtel doklady, rikam mu ze mu nic nedam, ze jizdenku mam normalne cvaklou a platnou, tak se musela volat policie, nechapu kdyz mam cvakly listek, takze jim budu platit jeste pokutu plus vyjezd policajtu?? Takze priste az budu mit cvakly listek tak asi rovnou dostanu pokutu, ze jsem si ho vubec cvakla, to jsou fakt curaci, to jsem nezazila, nerekla bych ani slovo kdybych tu jizdenknu nemela…“

Nemám slov. Proč sakra ti revizoři takhle znepříjemňují ostatním život? Zajímalo by mě, co se dál děje, když odmítnu řešit pokutu na místě. Co když ji nechci podepsat kvůli nepravdivým informacím, které tam policie napsala? Právo na to mám, ne?
___
To samé například při pokutě při jízdě autem. Když mě zastaví a řeknou, že mě změřili radarem a že jsem překročil rychlost a já s tím nesouhlasím a chci ukázat záznam a oni odmítají, jak se to řeší dál?
Měl bych mít právo odmítnout řešit pokutu na místě a oni pak něco sepíšou, dají mi to podepsat, ale s tím, co tam napsali, taky nesouhlasím, tak to nepodepíšu.
Slyšel jsem, že se tímto způsobem nechá „uniknout“ pokutě. Při vyřešení pokuty na místě, má policie za blokové pokuty nějaké peníze do kapsy, ale když to má dát výš orgánům, tak z toho dotyčný policista nemá nic. Stává se, že to prostě zmuchlají a vyhodí nebo se to dá výš a tam je nějaká promlčecí lhůta a pak už je to za vodou, a nebo taky ne.
Jak to vlastně doopravdy je?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Není tvou povinností nechat vyřešení přestupku – ne pokuty na místě. Podle druhu přestupku se předává dál. Pokud se budeme byvit o policajtech a silnici, tak správnímu ogánu k řešení, ten na to má rok (ale chtějí prodloužit lhůtu zákonem nebo ji snad už prodloužili, nevím).
Podepsat záznam o přestupku nemusíš, ale bylo by vhodné do protokolu – záznamu sepsat vlastní rukou tebou popisovaný děj a poté podepsat.
Policajtům opravdu nejde nic do kapsy. Pokuty jsou příjmem buď obce (MP) nebo státu (PČR).

Další odpovědi
klumprt

Raibek odpověděl dobře. Co se týče revizora, tak tam jde o smluvní pokutu proti které lze rozpoutat občanskoprávní spor u soudu. Pokud je u zjišťování černé jízdy revizorem přivolána policie, tak ta pomáhá jenom se zjišťováním totožnosti pasažéra někomu (dopravní podnik), kdo na tom má právní zájem. Čili zde nejde o přestupek proti zákonům ČR, ale o porušení smlouvy o přepravě pasažéra uzavřené nástupem do tramvaje za podmínek podle tarifního řádu. Čili dopravní podnik to bude vymáhat jako pohledávku v rámci soukromého práva. Obvykle pohledávku prodá a dále ji vymáhá profesionální firma. Promlčení zde se neřídí zákonem o přestupcích. Pokud nějaké promlčení je, bude to asi několik let, bude to někde v občanském zákoníku, kam se mi teď ale opravdu nechce dívat.

cukrar

Jestliže nesouhlasíte s přestupkem, máte na to právo. Policie předá řízení do správního řízení, kde budete moci použít vše na svoji obranu.
Do roka (dvou) musí být přestupek projednán a ukončen. Vy nepodepisujete přestupek, ale nesouhlas s přestupkem.

Filip84

Tvrzená škoda, podle občanského práva hmotného, se promlčí za tři roky, přičemž platí, že podáním žaloby, odvoláním, a dalšími procesními úkony, se promlčecí lhůta staví, tj. začne běžet znovu. Na vymožení přisouzeného plnění je pak promlčecí doba deset let a přerušuje se (tj. nestaví se, ale po dobu řízení neběží) návrhem na zahájení exekuce, či soudního výkonu rozhodnutí.

Správní delikty promlčecí dobu nemají, promlčecí doba je institut trestního práva processního, nikoli trestního práva processního. Správní delikty mají preklusi. U přestupků je prekluse po třech, či pěti letech, podle výše sankce; lhůta se staví oznámením přestupku a rozhodnutím správního orgánu a přerušuje se po dobu tr.řízení podle soudního řádu správního, či po dobu řízení o žalobě podle § 65 soudního řádu správního.

Filip84

To, co píšeš, jsou absolutní nesmysly. Mícháš hrušky s jabkama a máš v tom neuvěřitelný hockey.

Přirážka k jízdnému podle smluvních přepravních podmínek má povahu nároku občanskoprávního, tj. pokud s jejím zaplacením cestující nesouhlasí, příslušný dopravní závod se musí žalobou podle občanského soudního řádu obrátit na věcně a místně příslušný obecný soud cestujícího, který o sporu rozhodne. S ohledem na frapantně indisponovaný rozsah Tvého intelektu považuji uvádění dalších informací za zcela irrelevantní, v případě potřeby se, laskavě, obrať na advokáta, který se tomuto druhu práva věnuje.

Sankce za správní delikty v silničním provozu mají povahu trestního obvinění ve smyslu ustanovení čl.6 odst.1 věty prvé Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a proto na ně dopadají všecka práva obviněného ve smyslu trestního práva processního přiměřeně.

Správní delikt lze příkazem na místě projednat za splnění těchto kummulativních podmínek:

  1. jde o správní delikt, u kterého projednání na místě výslovně umožňuje příslušný právní předpis,
  2. správní orgán, který projednává správní delikt v příkazním řízení, je k vedení příkazního řízení o správním deliktu zmocněn zákonem expressis verbis,
  3. je ustanovena osoba čince, a o skutkovém stavu a zavinění nejsou důvodné pochybnosti,
  4. činec souhlasí se zaviněním i druhem a výší sankce.

Není-li splněna byť i jen jedna z kummulativních podmínek, příkazní řízení je nicotné, a tedy i rozhodnutí (sui iuris), které z něho povstalo.

Pokud nejsou splněny platným právem subsumované podmínky pro příkazní řízení na místě, správní orgán projedná správní delikt v klasickém příkazním řízení, nebo – v případě odporu, či rovnou – v řádném správním řízení o přestupku. Není-li sám k projednání přestupku věcně, či místně příslušným (což policie není – věcně), oznámí věc věcně a místně příslušnému správnímu orgánu k projednání, tzv. oznámením přestupku.

Všecko ostatní, co píšeš, jsou nesmysly.

Frogman

Raibeku: Myslel jsem to tak, že mají „prémie“ za to, že vyřeší přestupek na místě. Ne z těch peněz za zaplacený přestupek, samozřejmě. Nebo žádné odměny nemají?