vita

Nelegalni prodej DVD – co za tento čin me čeka!?

Ahoj je tady nekdo kdo by mi jasně odpověděl na moji otazku
Před 5 lety jsem formou pošty posilal zajemcum 15 minutove péčka bez začatku a konce/scénky/.Po te co na me príšla hospodařska policie mi zabavila DVD recorder PC jsem v te době nemel/,dali mi ucet do minusu a zablokovali. Vyšetřovani trva již 2 roky.Ted se blizi termin kdy nahlednu s advokatem do spisu. Co za tento čin me čeka?

Doplňuji:
Jedna se mi o §118,§152 odst.1 a §250 odst 1 a 2

Nejlepší odpověď
standa

Pokud budete obviněn z trestného činu „Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi“ dle ustanovení § 270 trestního zákoníku, tak vám v krajním případě hrozí trest v rozmezí do 5 let (tu nejpřísnější variantu „8 let“ vůbec nezmiňuji, protože to by se muselo jednat o škody v řádu milionů korun).

Podstatná je (vedle prokázání úmyslu) neoprávněného zásahu) zejména výše ´tržeb´ za prodej těchto DVD (resp. výše škody vůči autorům) a hlavně zda tato vaše činnost měla/neměla znaky podnikání.

Pokud jste to neprováděl ´ve velkém´, tak byste z toho mohl vyjít s podmínkou.

btw.
pro anonymního odpovídajícího na téma ´promlčení´: tento případ určitě není promlčen, neboť promlčecí doba byla zastavena ihned po prvním úkonu Policie…

Trestní zákoník:

§ 270 Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi

(1) Kdo neoprávněně zasáhne nikoli nepatrně do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

  1. vykazuje-li čin uvedený v odstavci 1 znaky obchodní činnosti nebo jiného podnikání,
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo způsobí-li tím jinému značnou škodu, nebo
  3. dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.

(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu nebo způsobí-li tím jinému škodu velkého rozsahu, nebo
  2. dopustí-li se takového činu ve velkém rozsahu.

Doplňuji:
DOPLNĚNA:

Trestný čin „Porušování autorského práva…“ je podle původního znění trestního zákoníku uveden v ustanovení § 152 a já jsem použil nesprávně ustanovení § 270 podle nového trestního zákoníku…, níže uvádím, znění podle starého zákoníku, který se vztahuje na váš případ.

Dále uvádíte § 118, což je „nedovolené podnikání“ s trestem tuším, že do 1 roku a § 250, což je podvod se sazbou až 2 roky.

TRESTNÍ ZÁKONÍK (znění před 1.1.2010)
§ 152 Porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi

(1) Kdo neoprávněně zasáhne do zákonem chráněných práv k autorskému dílu, uměleckému výkonu, zvukovému či zvukově obrazovému záznamu, rozhlasovému nebo televiznímu vysílání nebo databázi, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 značný prospěch, nebo
  2. dopustí-li se takového činu ve značném rozsahu.

Další odpovědi
Wareg

Z vlastní zkušenosti mohu říct:

Pálil jsem DVD na kšeft, též jsem měl domovní prohlídku z hosp. kriminálky.
Vzhledem k tomu, že Policie spolupracovala s Českou protipirátskou unií, splnil jsem nějaké podmínky a trestní stíhání bylo PODMÍNĚNĚ zastaveno.
Tzn. – přiznat se, litovat činu, zaplatit škodu atd.
S protipirátskou unií jsem se dohodl na výši splátek pokuty.

Advokát Vám jistě poradí jak a co kde říct, já jen můžu podotknout, že při výslechu (výpovědi) je nejlepší „s odstupem času si bohužel už nevzpomínám“, pokud by Vám teklo do bot. Na tuto větu Vás nikdo nezlomí.

Čeká Vás max. pokuta, nebyl jste pro ně velká ryba. K soudu se třeba dostanete, ale i tam byste měl vyváznout s pokutou. V ČR je možná 1 případ,že někoho zavřeli, ale to musel způsobit škodu v řádech mnoha milionů a dělat pořádný bordel.

.

nejsem pravnik, ale nebylo to po trech letech promlceno? pokud ne a vina se prokaze, tak asi podminka + naklady na soud + nejake odskodneni te zlocinecke organizaci chranici zajmy onech „umelcu“…

prodavat nelegalni obsah bych si fakt netroufl, ale drzim Vam pesti, at to dobre dopadne.

člověk

co byste udělel někomu,kdo by chodil k vám domů a klidně si bral vaše věci a hlavně peníze,nevěřám,že by vám to navadilo.JEN DĚKUJTE,ŽE NEJSTE V AMERICE,TAM BY VÁM TO DALO MNOHO LET.
česko je shovívavější,tak možná jen pár desítek,nebo stovek tisíc,UŽ ŠETŘETE

vita

Pro WAREG" Jakou si platil pokutu??

kropitko

Člověk Vám odpoví,nejlépe

kropitko

odpověděla jsem,měla jsem odpovědět,reagovat do diskuze,neučinila jsem tak,protože to tak nikdo nedělá,dokonce diskuze čte minimum lidí,tak se omlouvám a vkládám můj příspěvek,který mi naštěstí poslali po smazání s Odpovědí,dí­ky,aspoň ho nemusím smolit znovu. Pokud se mažou moje odpovědi,nevím, jak je možné,že odpovědi arogantního Člověka zůstávají,to mi hlava nebere,dost keců,stejně ty moje cancy nikdo nečte,zde je můj příspěvekkterý mi přeposlali z Odpovědí......

Vaše odpověď:

Člověku,vito nepotřeboval morální kázání…on si jistě svoji chybu uvědomuje,pouze chtěl poradit..myslím,že Vám Standa odpoví,nereagovala jsem,jelikož neznám správnou odpověď. Šance na správnou,kvali­fikovanou odpověď se Vám snižuje tím,že vám už někdo odpoví.

No a než to sesmolím.....my o vlku..

byla smazána administrátorem.

Tuto svoji poznámku, která nemá charakter odpovědi, příště napište například do dikuze k otázce.

Odpovědi.cz

annas

Netvrdím, že schvaluji tento způsob prodeje DVD. Ale když něco takového dělám, musím počítat s případnými důsledky. To si zřejmě uvědomujete.

Co říct na reakci Člověka? Jako obvykle – urážka.

kropitko

já chci zpátky záporné hodnocení(pane jo,já mám den)