Jaká je promlčecí lhůta u tr. činu podvodu?

Známý se kdysi dostal do kolotoče podvodů. Již asi 10 let žije spořádaným životem mimo republiku. Má práci, bydlení, rodinu a žádné trest. činy, i když je možné, že na jeho jméno někdo mohl nějaký čin provést, když už nebyl v republice. Je možné, aby se někdy mohl vrátit baz strachu, že ho zavřou?

Nejlepší odpověď
standa

Jak již bylo odpovězeno, pro stanovení promlčecí doby je důležitá délka trestu za daný trestný čin

  • obecně je problematika promlčení upravena v ustanovení § 34 trestního zákoníku
  • velmi důležitý fakt je zda promlčecí lhůta nebyla z nějakých důvodů přerušena či pozastavena…, jak správně poukazuje atriplex

V případě trestného činu podvodu vám níže předkládám určitý ´návod´ jak odvodit promlčecí dobu :

  1. škoda NIKOLI NEPATRNÁ (> 5 tis.Kč), trest až 2 roky
  • promlčecí doba 3 roky
  1. opakovaný podvod se škodou ad1), trest až 3 roky
  • promlčecí doba 5 let
  1. škoda VĚTŠÍ (50–500 tis.Kč), trest až 5 let
  • promlčecí doba 10 let
  1. škoda ZNAČNÉHO ROZSAHU (0,5 – 5 mil.Kč), trest až 8 let
  • promlčecí doba 10 let
  1. škoda VELKÉHO ROZSAHU (5 mil.Kč a více), trest až 10 let
  • promlčecí doba 15 let

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podvod-skoda-nikoliv-nepatrna-kolik-to-je-od-kdy-se-to-pocita

Další odpovědi
atriplex

Záleží, jak velká škoda byla spáchána. Bez konkrétní částky nelze promlčecí dobu stanovit. Je však třeba zmínit také odst. 3, písm. a) – viz v příloze. Protože člověk žijící mimo republiků MŮŽE být stíhán jako uprchlý a tam se ta doba do lhůty nepočítá.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h4d2­.aspx