promlčecí lhuta

mam dotaz.v roce 2005 soud ulozil trest odneti svobody nepodminene na 2 roky ale bohuzel dopis prisel az ted 9/2009 z duvodu toho ze dotycny se na adrese nevyskytoval.proto me zajima od kdy ta promlceci lhuta 10ti let plati.jestli od roku 2005 nebo az ted 2009.az by ta lhuta presla,co nastane v pripade ze se dotycny treba ukaze na policejnim organu.dekuji

Odpovědi
standa

Předně ta promlčecí lhůta je v tomto případě 5 let.

Lhůta začala dnem právní mocí rozsudku (2005) a bohužel skončila v 9/2009 (kdy přišel dopis).

Takže od 09/2009 běží nová 5letá lhůta, po jejímž uplynutí (pokud však soud neučiní během této lhůty žádný úkon směřující k výzvě k nástupu trestu) bude vše promlčeno.

Co se týká obavy, že se odsouzený ´ukáže´ na Polici…, tak to nemusí mít obavy, protože do doby než soud nařídí ´policejní´ doprovod k nástupu výkonu trestu, tak na něj Policie „nic“ nemá.

pokud vás bude bavit číst paragrafy, tak dávám k nahlédnutí § 68 Trestního zákona

(1) Uložený trest nelze vykonat po uplynutí promlčecí doby, jež činí

  1. dvacet let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu,
  2. patnáct let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu deset let,
  3. deset let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nejméně na pět let,
  4. pět let při odsouzení k jinému trestu.

(2) Promlčecí doba počíná právní mocí rozsudku a při podmíněném odsouzení nebo podmíněném propuštění právní mocí rozhodnutí, že se trest vykoná. Do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možno trest vykonat proto, že se odsouzený zdržoval v cizině, nebo byl na něm vykonáván jiný trest odnětí svobody. Pokud jde o zákaz činnosti, peněžitý trest, trest zákazu pobytu a vyhoštění, do promlčecí doby se nezapočítává též doba, po kterou byl na odsouzeném vykonáván trest odnětí svobody.
(3) Promlčení výkonu trestu se přerušuje,

  1. učinil-li soud opatření směřující k výkonu trestu, o jehož promlčení jde, nebo
  2. spáchal-li odsouzený v promlčecí době trestný čin nový, na který tento zákon stanoví trest stejný nebo přísnější.

(4) Přerušením promlčení počíná nová promlčecí doba.