januli

činnost dopravní policie

může dopravní policie vykonávat činnost(kontrolovat doklady,stk,..)na soukromém pozemku,ke kterému ještě navíc přijela po polní cestě?

Odpovědi
autacek

Důležité je, zda-li je místo považováno ještě za pozemní komunikaci či nikoli.

„Pozemní komunikace je dopravní cesta určená k užití silničními a jinými vozidly a chodci, včetně pevných zařízení nutných pro zajištění tohoto užití a jeho bezpečnosti.“

Pozemní komunikace se dělí na tyto kategorie:

  1. dálnice,
  2. silnice,
  3. místní komunikace,
  4. účelová komunikace.

Z úvodního ustanovení zákona o silničním provozu plyne, že pravidla silničního provozu dle tohoto zákona platí pouze a jen na pozemních komunikacích.

Obecně vzato, pokud dané místo není pozemní komunikací, tak na takovém místě neplatí pravidla silničního provozu, lze tam řídit vozidlo bez konkrétního oprávnění, nemůže tam dojít k dopravní nehodě ve smyslu zákona, policie tam nemá kompetence v rámci dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu apod. Takovými místy jsou např. soukromá pole, polní cesty, letiště, silniční dráhy a dále tzv. místa ležící mimo pozemní komunikace.

blíže třeba tu:
http://www.au­toweb.cz/pozem­ni-komunikace-kde-jeste-plati-pravidla-a-kde-uz-ne/

anonym

Záleží jak je polní cesta zanesená v katastru, může být veřejná, účelová,soukromá, obecní, dá se to zjistit na katastru nemovitostí, http://www.ka­tastr2.cz/. Na soukromé pozemky jen se svolením majitele.