Džanička

Kapesné…

Od kolika let si myslíte,že by dítě mělo dostávat kapesné?Od první třídy?A kolik,aby dítě nebylo rozmazlené když by dostávalo peněz hodně,a zároveň aby mělo peněz dostatek,v dnešní předražené době.

Nejlepší odpověď
dudu

Kapesné by děti měly určitě dostávat a asi již od první třídy, ovšem nikoliv jako samozřejmost, nýbrž za nějakou službu nebo dosažený výsledek. Podmínky odměny je vhodné stanovovat spíše symbolicky, aby v nich nebyl vyvoláván pocit, že za vším jsou jen peníze. Spíše jde o to citlivě je učit hospodařit a zacházet se svým rozpočtem.
Docela nebezpečné jsou dětské pokladničky, protože údajně z dětí dělají hamouny a z rodičů /většinou z tatínků/ „zloděje“!!

Zcela špatný vliv mívá pak skutečnost, že přes výši kapesného rodiče často prezentují svoje tzv. společenské postavení, nebo ještě hůře, záplatují čas. který namísto dětem věnovali „daleko důležitějším aktivitám“. Bohužel k tomu dochází hlavně u rozvedených manželství a těch je v naší společnosti téměř polovina.

Další odpovědi
kropitko

To je zcela individuální,záleží skutečně jen na možnostech rodičů.V dnešní době je trend,dávat dítěti co nejvíc,kupovat luxusní značkové věci. Já osobně,bych kapesné zrušila,dítku bych dávala peníze pouze jako odměnu,ať už za pomoc,která by byla nad rámec jeho poviností,či za vynikající výsledky ve škole.

kokoťenko

já bych jim nedával nic jen tak,ať si zvykají

panenka

Já jsem začala dětem dávat kapesné od první třídy vždy těch 100 kč týdně,během roku jim ale střádam do pokladniček takže když pak chtějí tak jim dam .Nedávám jim ale na hlouposti učím je a říkám jim aby si spořily třeba na hory aby měli kapesné,na kolotoče nebo když pojedou se školou na výlet.

NickD

Souhlasím s vámi. Já dávám dětem kovové penízky už asi od 3let.Ale jen velmi malé částky a vedu je ke spoření.Mají své pokladničky,kde si sami uchovávají penízky.Přitom je sleduji,jak snimi nakládají.Jednou za čas si sednou a počítají,kolik jich tam mají.Finanční hodnota jim zatí nic neříká,ale dokáží si je pohlídat a dávat na ně pozor.Spíš se mi stává,že by chtěli něco koupit navíc a výmluva,že mám málo peněz nebo že to koupíme příště je vede k závěru,že mají a půjčí mi.
Tak je teď spíš přesvědčuji k motivaci nějakého cíle.Třeba kopě nového kola a podobně.Zatím jim to stačí a já jim spořím i mino.Jsou ve věku 5 a 6 let.Peníze sebou nenosí a myslím,že to v tomto věku ani není dobré.Vědí,že bez práce nejsou koláče a za každou jejich píli jsou také oceněni.Předem se dohodneme,co a jak by měli udělat,aby dostali co chtějí.I když se jedná třeba jen o zmrzlinu.
Kapesné jim určítě dávat budu,ale kolik a kdy zatím sám nevím.

GangstaHelper

Já jsem kapesné nikdy nedostával a stále nedostávám a to asi proto, že nemáme tolik peněz. Vychovalo mě to k tomu, že narozdíl od mých spolužáků si nedovedu představit, že bych denně utrácel ve školní kantýně za svačinu (mimochodem velmi nezdravou) a pití okolo 35Kč (175Kč týdně jen za svačinu každý týden). I když teď už na tom nejsem zase tak špatně, připadá mi to jako mrhání penězma.

Vždycky jsem dostával peníze na narozeniny, svátek, když přijeli příbuzní co nebydlí tak blízko apod.

Nemohu ale zatím hodnotit, jak se to odrazí v mé schopnosti nakládat s penězi, až budu žít odkázaný sám na sebe.

100Kč týdně, to bych si připadal jako milionář, mi se to zdá velmi hodně pro dítě 6–7 let.

Pozn. Kapesné beru jako pravidelný příděl peněz za nic (tak jako to má hodně dětí).

anonym

Ja nedostavala nic a take jsem vyrostla.Vim,ze je to tezke pro deti v dnesni dobe-kdy vznikli bohati a chudi(HANBA)a i pro rodice takove.Je to neunosny trend,s kterym se potyka rodic i dite.

Jahoda

Myslím, že je vhodné začít dávat dítěti kapesné od první třídy. Částku bych dávala do 100Kč. Zatím děti nemám, ale budu dávat, jak píši 🙂. Je také dobré, dítě s kapesným učit zacházet. Vysvětlit mu, že není na to, aby se s ním kupovaly hlouposti/blbosti, ale je na šetření užitečných věcí.

Lucimia

Teda já dostávala kapesné asi až od 15 let a to 200 Kč na měsíc a taky jsem to přežila. Nevím, ale 100 Kč na týden mi přijde hodně.

veve-1998

Já dostávám kapesné od 10-ti let.dostávám 200,– na měsíc. a stačí mi to

RAB

100 korun týdně je odle mě moc. My dostávali od první třídy 10,– týdně. Sice bychom byli uvítali více, ale stačilo to.

DanielaP

Já dostavála od 1.třídy s bráchou 1000kč měsíčně,ale bylo to protože rodíče byli až do večera v práci,a tak jsme byli doma celý den sami a vše si taky sami dělali.A myslím si,že rozmazlení nejsme.Spíš nás to naučilo se o sebe postarat,ale zase když jsme z finančních důvodu začali dostavat méně,naučili jsme se šetřit a nerozhazovat za zbytečnosti.

iwetax

Od první třídy , 10kč týdně

Nuk nuk

Myslím, že v době nástupu do školy je optimální začít s kapesným.
Kolik a za jakých podmínek bude dítě dotávat, záleží na rodič. Podmínky a částky by ale měly být pevně stanovené. Rozmazlování totiž není ani tak v částce, kterou dítěti dáte, ale spíše ve špatném zpsobu – dáte-li dítěti, kdykoliv a kolikkoliv si řekne, bezmyšlenkovitě, nebo na úplné hlouposti, přidáte, když své kapesné utratí apod. Částku je naopak potřeba přizpůsobit potřebám, které dítě má.

lorja

Syn má od 10 let svou kartu do bankomatu u Poštovní spořitelny a má limitovaný výběr 200 Kč měsíčně.Kupuje si z toho sladkosti a drobnosti pro sebe.Pomůcky do školy mu platíme my,rodiče.

LucaMata145

Já dostávám kapesné od 5.třídy a to buď 30 kč týdně nebo když je taťka na dlouho pryč tak mi dá 120 na měsíc.

Dudu855456

Já dostávám kapesné za jedničky a střádám si je na větší věci.

panenka

Ne kropítko dávám jim to týdně ,nebo když mi zbydou drobné v peněžence tak jim to rozdělím do pokladniček.

kropitko

Tak to jo,nic mi samozřejmě do toho není,znám i rodiče,které dětem dávají denně i víc,jen mě to zaujalo. A kdyby jste napsala,že jo,tak bych se asi zeptala,jestli máte tušení,co s tolika penězi dělají??? Omlouvám se,jsem moc zvědavá

kropitko

Panenko a to denně????