Avatar uživatele
annas

„Řekni mi, mámo, ty přece všechno víš a všechno znáš…!" „Neznamená jedna dobrá matka víc než sto učitelů“?

  1. část – zpívá Eva Pilarová- http://nczpev­nik.wz.cz/259_jak_­vypada_cas.html
  2. část Johann Gottfrie Herder

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/22800-johann-gottfried-herder-jedna-dobra-matka-znamena-vic-nez-sto-ucitelu/

1. Myslíte, že děti ne/rozumí svým rodičům právě tak, jak někdy rodiče ne/rozumí jim?

Mami,

10 let – mám tě ráda
14 let – dej mně pokoj
18 let – chci pryč z domu
25 let – odpusť mi
30 let – měla jsi pravdu
50 let – nechci tě ztratit
70 let – kéž bys tu byla!
 :

https://cz.pin­terest.com/pin/303­289356150404594/

2. Neplatí občas, že „některé děti se chovají tak, jako kdyby neměly rodiče. To proto, že někteří rodiče se chovají tak, jako by neměli děti.“ Leonid Nikolajevič Andrejev

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-detech/

3. Neměly by „děti dostat od svých rodičů dvě věci: kořeny a křídla? Kořeny směřující do minulosti a křídla, volnost a svobodu, mířící k zodpovědné budoucnosti?“ – J. W. Goethe

Více zde: https://aneleh-nejkrasnejsici­taty.webnode.cz/o-detech/

--
Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/06/30/22/24/lo­ve-826936_960_720.jpg

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, fcoop, independent, aliendrone, EKSOT123, Complex před 1847 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano, znamená. Role matky je nezastupitelná. Samozřejmě netýká se jen matky, ale i otce, někdy i celé rodiny. Ne že by se dítě nemuselo vzdělávat, matka učitele nenahradí. Kdo se občas setkává s malými dětmi, nemyslím tím ty svoje, vím o čem píši. Je na první pohled rozeznatelné, jak se matka svému dítěti věnovala či věnuje, zvláště v tom velmi útlém věku. Nenahraditelné je mluvení, povídání, čtení pohádek a podobně. Pokud se takto dítěti někdo intenzivně věnuje, dává mu tím obrovský potenciál pro start do života. Třeba při srovnání s dětmi z dětských domovů, je to znatelné hned v prvních chvílích.

  1. Většinou to tak je, že si v mnoha věcech nerozumí. I ta tabulka má v sobě mnoho pravdy. Většinou na dobré rady rodičů přicházíme až když je nemáme. Ale ruku na srdce, když se zamyslíme, tak spousta věcí při výchově vlastních dětí se opakuje a děti nám také nevěří, stejně jako my, nevěřili rodičům.
  2. Ano u některých to skutečně tak je.
  3. Kdyby to tak šlo, bylo by to přímo skvělé. I když většina rodičů se o to alespoň pomyslně snaží, vždy to nevyjde.

    Dovolím si, pro ty co mají ještě rodiče: Řekněte jim jak je máte rádi. Lehce se vám může stát, že budete litovat, že jste jim to zapomněli říct.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orestez

Taková seřve muže kde může. A v jednom textu písně toho může znamenat víc. https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Qui_a_le_dro­it

Upravil/a: orestez

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Život nás naučí. Kousek citace z „orestezova“ odkazu:
„Říkali mi, že kladu příliš mnoho otázek.
Víš chlapče, život sám Ti vše zodpoví.
K čemu je dobré vědět všechno a ihned?
Shlédni k nebi a uvidíš všechno, co vědět potřebuješ.“ 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Rozhodně neznamená. To je jako srovnávat sýr a salám, hrušky s jablky. Je to prostě něco jiného. Každý zdroj poznání navíc je dobrý.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Srovnávat roli matky (rodičů) a učitele mi přijde nekorektní. Každý má to svoje a pokud jedni selžou, ti druzí to nedokáží „bez ztráty kytičky“ dorovnat. Já jsem měl na učitele „štěstí“, protože VŽDY je nedostatek dobrých pedagogů a když připočtu podmínky (byl jsem např. ve třídě 32 žáků), tak za takových okolností je DOST těžké I pro dobrého učitele pořádně vyučovat. (myslím si , že jakmile je žáků ve třídě nad 20, NELZE seriózně provozovat kvalitní výuku, spíš je takové „nalejvání“)

Měl jsem štěstí i na rodiče, sice jsem k nim neměl takový ten vřelý vztah, jak se píše v knihách (to šlo DOST těžko, byli nároční a každý můj „dnešní úspěch“ se stal zítra „normou“), nicméně pokud bych měl hodnotit jejich výsledky (zvláště s ohledem na moji povahu to neměli se mnou lehké), tak svoji rodičovskou část zvládli na 100%. Tím myslím, že mne připravili na opravdový život.

Tudíž z tohoto hlediska mi otázky typu „kořeny směřující do minulosti“ vůbec nic neříkají, přijdou mi spíš jako bezvýznamný slovní obrat, který pomíjí to OPRADVU DŮLEŽITÉ. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Některé mámy jsou pro děti poklad a děti neznají jeho cenu. Většinou ji poznají až narazí hlavou do zdi reality. Bohužel je to i opačně a rodiče se potom diví, proč už děti nestojí o jejich rady či návštěvy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michalds

10 let – mám tě ráda
14 let – dej mně pokoj
18 let – chci pryč z domu
25 let – odpusť mi
30 let – měla jsi pravdu
50 let – nechci tě ztratit
70 let – kéž bys tu byla!
80 let – kéž bych měla alespoň tvoji urnu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Vaše úvaha je značně gendrově nevyvážená. Nicméně, ne nadarmo se říká, jací rodiče, takové děti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Je pravda, že slova spisovatele i filosofa Herdera, jsou stará 200 let, tedy odpovídají jiné situaci ve společnosti a možnosti vzdělávat se.

Druhá skutečnost je ta, že dobrá matka, ale i otec dají dítěti hodně v jiném slova smyslu. Třeba jen základy morálky, péče o domácnost, rodinu atd.

Takže dnes se dá brát s nadsázkou. Je to individuální, nedá se zevšeobecňovat. I když je pravda, že někde je to naopak, dříve se děti bály chodit do školy, dnes někdy učitelé.

Děkuji.

před 1847 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orestez

Nedá se vše brát s nadsázkou. A není to individuální. Které dítě dokáže vypájet elektronické součástky, nebo nějaký obráběný předmět uchytit ve svěráku? Vyleptat plošné spoje. Umět neříznout se? Vždyť sourozenci spolu bojují jak tuři a jestli si s tím pak vystačí po celý život? Spisovatel a myslitel jen popisuje skutečnosti, jeho dobovým vnímáním okolí pohrdám. My nejsme on ve své době a nelze starověk aplikovat na naši dobu.
Těším se na Tomáše Akvinského a jeho osvícenství. Už teď si brousím zadní kopyto.

před 1843 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Když pak dítě adoptují homosexuálové, prý to nemá žádný negativní vliv a dítě tomá v hlavě srovnané. Nebo je taková adopce sobectvím toho páru?

před 1847 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek