petra15

Jsou velké peníze zlo, nebo záleží na lidech, jak je získali a jak s nimi zacházejí?

Myslíte, ze kdo si poctive vydelá treba podnikáním a darí se mu dobre, má víc nez ostatní, ze „honí jen prachy?“ Pritom spravedlive odmenuje vsechny zamestnance, má vyjasnené a otevrené vztahy se svým okolím…

Nejlepší odpověď
anonym

Peníze neznamenají ani dobro, ani zlo – záleží jen na jejich disponentech, jak s nimi naloží.
😉
BTW – dobro a zlo mají velmi diskutabilní a relativní význam – co je pro jednoho požehnáním, je pro jiného (klidně za týchž okolností) pohromou.

Další odpovědi
Pepa25

Záleží, co s penězi dělá a jak se chová v okolí. V tvém případě je to O.K., pokud se mu daří dobře, je to super, protože dává práci ostatním, a to také není málo.

zjentek

peníze jsou nutností, jsou bez obalu svobodou. Proč tomu tak je vynechme.
V souvislosti se zlem či dobrem ti řeknu takto: kdo žije s penězi a neví, či nechce vědět, kým je bez peněz, tak za takového jedince by se ti druzí, moudří, měli modlit ..alespoň 3× denně nezávisle na existenci či neexistenci boha.
No a s významem té modlitby a s tím, jak je marná, když dotyčný nepochopí či se k němu nedonese, že se modlíš za něj, je to už na jinou kapitolu.
Proto je dobré pomodlit se radši za to, abys celej život nehonila prachy a tudíž měla čas to pochopit :o

huxa

Tak jak říká mowla, co je to zlo, o kterém mluvíš?
Také co je to poctivě vydělat a co spravedlivě odměnit zaměstnance?
Každý, kdo někdy počítal výplaty zaměstnancům toto dilema určitě také zažil-dát jim minimum, přesně tolik, kolik odpracovali, nebo jim dát také něco navíc z tvého zisku, např. protože vyrobili kvalitnější zboží a mohla si jej prodat dráž.
Co je poctivě? Pokud najdu mezírku v zákonech, bude to poctivě? Pokud budu pomáhat lidem např. splácet dluhy, ale budu si také něco účtovat, tudíž vlastně brát peníze sociálně slabým lidem, bude to poctivé?
Pokud přetransformuji tvoji otázku-„Mění velké peníze lidi moc?“
Poté ti můžu říct, že velmi záleží na tom, za jakou dobu je nabyli a jakou činností. Nezmění je ty peníze, ale to, jak je získali. Pokud je např. vyhrají, lidé se nezmění, pouze více vyplave na povrch jejich ego.

Mirdas

Peníze jako cokoliv kolem nás může být prospěšné, nebo naopak.
Vždy záleží na člověku který s nimi ( nebo čímkoliv jiným ) hospodaří.
Bohužel spousty lidí většinou tu špatnou stránku obhajují tím, že vinu dávají věcem, se kterýma člověk neumí zacházet, nebo hospodařit ač je to nedopatřením nebo úmyslem.

Ve vašem případě který popisujete je ten vzor o dobře naloženém prostředku v podobě peněz, neboť navíc k nim pomáhá poctivou prací i ostatním a to je určitě správná věc.
_

da ny

Jéje Petruš, takových podnikatelů u nás mnoho není, kteří by spravedlivě odměňovali zaměstnance.
Více je těch, kteří nenasytně hrabou. Raději si koupí luxusnější auto, jachtu, dům, dovolenou. Případně posílají politickým stranám sponzorské dary, než, aby přidali zaměstnancům tisícovku nebo 2 a zaplatili všechny přesčasy.
Peníze nejsou zlo, ale mohou nadělat mnoho zla (závist, nepřejícnost, nevhodné investice…)mezi lidmi, zvláště pak ve špatných rukách.
Zlí jsou jen někteří lidé :(

zjentek

perta15, mám kámoše, ten taky honí prachy (a nejen prachy, protože na holky už mu nezbývá čas) a ten má tolik, že povídal, že si z fleku koupí tady ten web prej i s tou pidiservrovnou, takže záleží na lidech, jak s nimi zacházejí a on prej všechny spravedlivě odmění. Pro méně bystré ještě podotýkám, že můj kámoš opravdu není žádný boháč :o