Rys95

Myslíte si, že česká společnost je dostatečně ekonomicky, finančně gramotná?

Nejlepší odpověď
Rokio

Podle mě ne. Spousta lidí žije od výplaty k výplatě, kupuje si nesmysly a někteří si půjčují, aby zaplatili staré půjčky.

Další odpovědi
Disraeli

Tak to ani omylem. 😂 Průměrný občan nemá ani ty nejzákladnější základy…
Už jen, co lidi všude píšou a říkají (ve spojitosti s ekonomikou nebo penězi), to mluví samo za sebe. Sám se zeptej, jestli by společnost a jedinci nebyli někde jinde, kdyby měli trochu povědomí o financích, jak peníze a ekonomika funguje.

Úplně všechny třídy kromě vyšší střední třídy, žijí zpravidla na hraně chudoby (z ničeho, tak tak si vystačí s platem/příjmy). A ta vyšší střední třída se od těch ostatních nižších liší zpravidla jen tím, že má o něco větší průměrný plat, než ti níž, takže jsou ÚDAJNĚ za vodou (to je ten cíl škol a co přejí roidče dětem, dobře se uč. jdi na vysokou, dostaň dobrou práci = ve střední – no ani ne – a hlavně vyšší střední třídě). Ovšem jjeich zdorj(e) tvoří jen hlavně jen ty výplaty, jinak taky z větší části s penězi zacházet neumí (jen mají díky větším výplatám TŘEBA víc peněz k dispozici – jakože je všechny neutratí a mají menší zásobu, či naspořené částky). Vyjímkou jsou pak jen úspěšní střední a vyšší podnikatelé a investoři, kteří mají finanční gramotnost, umí hospodařit, tvořit hodnoty, získat bohatství…
Nehledě na třídy, vyjímky být mohou, ale to jsou totální minority (velcí šetřílci, které bych finančně gramotné nenazýval a o něco lepší „pojistníci“, profesionální spořiči a drobní investoři nehledě na třídu/profesi). Ti ostatní neví, co peníze jsou.
Takže kámo ne, kdyby byli lidé dostatečně finančně gramotní, byli by někde jinde na jiné úrovni, měli by dostatek finančních prostředků, se kterými by uměli zacházet.
Často ani absolvetni ekonomických škol na tom nejsou bůhvíjak… tady je vidět, jak je na tom taky celý stát, včetně školství a jak „efektivně“ probíhá výuka, jak „funguje“ školský systém a celá organizace.

aliendrone

Chraň Bůh! (bližší košile, než kabát) ;) :D :D
Ale jinak nevidím důvod proč bychom na tom měli v tomto ohledu být lépe, než kdekoliv jinde. ;) :)

paul1

Ne, aspoň to platí u mne a nejbližších známých a rodiny. Nikdo nás to neučil, já tedy tam mám velké mezery ve vzdělání. Snažím se aspoň nějako zhodnotit naše )spory investováním přes fondy

Drap

Určitě ne. A i ti co trochu gramotní jsou, tak jim to při současném a budoucím stavu je stejně k ničemu.

Orbi

Bohužel finanční gramotnost v ČR není nejvyšší. Jak již zmínil paul1 je celkem škoda, že na toto téma nebyl za nás prostor ani na základní, ani na střední škole. V posledních letech je snad situace už trochu lepší. O tomto tématu se začalo více mluvit a mělo by být již zařazeno do osnov. Budoucí generace tak snad na tom budou trochu lépe.

Počítám však s tím, že to bude jako ve všem, co nás ve škole naučili. Člověk se naučí základy, ale pak se o tom musí více zajímat a rozvíjet se sám. Měl jsem štěstí, že mě osud nakonec do oblastí financí zavedl, a díky tomu jsem si své znalosti výrazně zlepšil. Zároveň se s kolegy snažíme osvětu posouvat i dál.

Pokud by chtěl někdo zkusit, stáhněte si v appstoru do iPhonu nebo Androidu 1. chytrou finanční apku Orbi, která téma finanční gramotnosti celkem řeší – pomůže vám například zkontrolovat, zda jsou vaše současné smlouvy správně nastavené. Bohužel spousta „finančních poradců“ dodnes využívá toho, že ne každý se ve financích dokáže dobře vyznat a svým klientům nastavují smlouvy nevýhodně. Zrovna včera jsme dostal do ruky smlouvu jednoho klienta, kde by za celou dobu trvání smlouvy zaplatil téměř 80 tisíc na poplatcích 😮 …žádného zhodnocení by tak téměř neměl šanci dosáhnout ani po 20 letech investování. Naopak by byl pravděpodobně v minusu…

cappuccino

Kdyz vidim, kolik lidi zije tzv. z ruky do huby a kolik lidi se zadluzi pred vanocemi, tak si nemyslim, ze by byli financne gramotni.

Disraeli

Drap, aha, jaktože spousta investorů a podnikatelů za poslední 2 roky pořádně zbohatla? Že by příležitosti k investicím, zohodnocení, podnikání a přizpůsobení…? ;)
„Současný stav“ je výmluva. Je docela jedno, jestli je ekonomika na vzestupu nebo v krizi (příjde na krizi… ale to co myslím já, už je spíš anarchie bez hodnot a pád celé spoelčnosti a to tu nikde není a dlouho nebylo).