Rokio

Čím se liší drobný investor od středního investora?

Které jsou mezi něma rozdíly kromě velikosti investovaného majetku?

Podle mě drobný investor má většinou běžný a spořící účet, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření a to je asi tak všechno. Naproti tomu střední investoři investuji vyváženě, nebo dynamicky a do širší škály majetku. Mají například podníctví ve fondech, akcie, dluhopisy, komodity apod.

Jedná se pouze o můj názor a klidně se můžu mýlit. Jaký máte názor vy? Které jsou rozdíli mezi drobnými a středními investory?

Odpovědi
Disraeli

Ne. I drobný investor investuje do CP a různých komodit, přes investiční účty a makléře.. ale v malém, občas/příleži­tostně, bezpečně/diver­zifikovaně nebo naopak zbrkle, nerozumně, nezkušeně (samozřejmě, že drobný investor vyloženě neznamená špatného investora, ale I TOHLE sem spadá). Často může využívat služeb a kompletní zprostředkování od jiných, kteří to udělají zkušeněji a bezpečněji za něj (i když ne tak ziskově). Drobní investoři klidně investují do spousty věcí, ale v malých částkách, pomalu, postupně, bezpečně,… na druhou stranu profesionálové se klidně MOHOU zaměřovat plně na jedinou věc.

Drobný často investuje dlouhodobě a s malým/bezpečným ziskem (zisky)… namísto dlouhodobě a výnosněji nebo krátkodobě a výnosně… ale tohle taky nemusí být pravidlo (kldině může krátkodobě s velmi malými zisky nebo vbůec v malých částkách – s tím, že občas m,ůže být ten zisk i vyšší). Dělení investorů bývá různé (podle toho do čeho, jak, přes co, podle postupu/metod,…), střední atd. nebývá moc časté. Dá se to zjednodušit tak, že drobný investor je kategorie sama o sobě a je to investor, který investuje drobné, obchody jsou drobné. ;) Neprofesionální investor (vs profesionální investor). Tady máš ukázku: https://www.in­vestopedia.com/ter­ms/r/retailin­vestor.asp
https://www-investopedia-com.translate­.goog/articles/ac­tive-trading/030515/what-difference-between-institutional-traders-and-retail-traders.asp?_x_tr_sl=e­n&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=c­s&_x_tr_pto=sc (hodil jsem tam automatický překlad, jinak je to retail vs institutional).
Navíc spoření nejsou investice ani profesionální spoření, třeba ve velkém. Spoří spousta lidí, pod polštář (do kasičky) nebo přes instituce a účty. „spořič“ stejně jako pojištěnec není investor… i když si to může být blízké (jde ale o účel a smysl, tamto znamená dávat peníze stranou – napozděj, na konkrétní příležitost, pro nějaký případ, nehody atd., investice se vkládají do nějakého kapitálu s vidinou nějakého zhodnocené těch peněz, s nabytím hodnoty).

Rozdíl je vždy v profesionalitě, postupech a velikosti.
Nemusí to být úplně ani „jako moc, kolik“ „jak často, v jakých intervalech“ atd… ale spíš jak kvalitně/profe­sionálně (i když logicky profíci zpravdila investují v obřích částkách… to už v sobě obnáší ta kvalita a profesionalita). Takže záleží JAK a co jim to přináší (tedy výsledky). „Jak moc“ není myšleno vyloženě, kolik investuje, ale jak moc se investování věnuje (shrnuto: 1. amatersky/zá­kladně, jednoduše, 2. pokročileji, závazně, 3. profesionálně, na plný úvazek – i když tohle nemusí být podmínka, ale většinou je. Jednička je samozřejmě ten drobný investor).
Nejzákladnější dělení investorů by mohlo být jen: amatér (drobný) a profesionál. Občas se to dělí jen na osobní/fyzické investory a právnické investory (organizace, firmy).
Navíc to, co uvádíš jsou prostě typické investice – nehledě na to, o jaké investory se jedná.

MarekVašut

Já si dovolím nesouhlasit.
Osoby, které využívají různých forem spoření, nepovažuji za investory.
Rozdíl mezi velkým a středním investorem vnímám pouze ve velikosti investičního portfolia. Drobného bych odhadoval do 100 tisíc Kč, středního do 2 milionů Kč. Co se tedy týče českých poměrů.
Správný investor má diverzifikované portfolio, má „jistou investici“ ve formě nemovitostí (ať už se jedná o byty, činžovní domy, pozemky orné či stavební půdy). U nemovitostí má člověk jistotu průměrného růstu zhruba 6 % ročně. Za deset let tak má 60 % v kapse (resp. více, pokud počítáme 6 % z každoročně navýšené částky, za 10 let tedy až 100 % nárůst, čemuž české podmínky odpovídají, ve vhodných oblastech stál stavební pozemek před 20 lety 2 miliony, dnes stojí 9 milionů, za 10 let bude za 18 milionů). Dále investor investuje do konzervativních akcií (americké nemovitostí fondy, S&P500), a do nějakých rizikovějších. Investor se nevyhýbá ani kryptu, které je dlouhé roky ve formě růstu, nemělo jediný ztrátový rok, a dále poroste, není důvod si myslet proč by nerostlo (zde z 80 tisíc na 1 milion za 1 rok: https://finex­.cz/investice-do-kryptomen-konec-roku-2021/?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu#dop_ab_va­riant=664511&dop­_source_zone_na­me=hpfeed.sznhp­.box&dop_req_id=UQ7Su3VK­cut-202201081503&­dop_id=14791037 ). Českým dluhopisům a akciím, a dále komoditám, bych se vyhl, ale to ať si každý posoudí sám. Samostatná kategorie je obchodování opcí, což není investování, ale zpravidla trader je také investorem, neboť se vyzná ve světě peněz.

Emefej

Liší se objemem investic, Malý investuje v řádech desítek nebo stovek tisíc. Střední jede v jednotkách milionů.